Преди 44 години Германия спря Кройф и Холандия

На този ден преди 44 години Германия  става световен шампион за втори път.  Тимът на Франц Бекенбауер и Герд Мюлер спира устрема на великия състав на Холандия начело с Йохан Кройф, след като побеждава с 2:1. Във финала на "Олимпиащадион" в Мюнхен над 78 000 зрители стават свидетели на много интересен мач, който стартира ударно за "лалетата". Неескенс дава аванс на "оранжевите" още във втората минута от дузпа, която е отсъдена за нарушение срещу Кройф.

В 25-ата минута обаче Брайтнер, също от дузпа, изравнява, а две минути преди почивката Мюлер търкулва топката в ъгъла на холандската врата - 2:1.
Това e последната среща и последното попадение на великия голаджия за Германия. Той завършва кариерата си с националната фланелка с невероятните 68 гола от 62 мача.

Голът му се оказва достатъчен, за да може домакините на турнира да спечелят златната купа, а един от най-великите играчи в историята - Кройф, да остане без най-ценното отличие. Легендарният №14, вкара три гола по терените в Германия - на Аржентина и на Бразилия, той обаче не участва повече на световни финали.

Интересното е, че до финала Холандия получава само един гол в надпреварата, който всъщност е автогол на Крол при победата с 4:1 над България.