Поредната бомба е факт! Белгия унищожи мечтата на Бразилия

Белгия поднесе поредната голяма сензация на световното първенство в Бразилия! Тази вечер "Червените дяволи" победиха с 2:1 големия фаворит в турнира Бразилия и унищожиха мечтата му за нова титла. Автогол на Фернандиньо в 13-ата минута и страхотно попадение на Кевин де Бройне в 31-ата минута дадоха преднина от два гола на белгийците, а в 76-ата минута Ренато Аугусто върна надеждите на южноамериканците, но до обрат не се стигна и Белгия се класира за втори път в историята си на 1/2-финал на световни финали. Голяма вина за това има и вратарят Тибо Куртоа, който направи поредица от страхотни спасявания, а от "Селесао" имаха претенции и към съдията Милорад Мажич за няколко неотсъдени дузпи, но сърбинът бе непреклонен.

151 Бразилия - Белгия 1:2

Селекционерът на "селесао" Тите заложи на вратата на Алисон, а в защита действаха Фагнер, Тиаго Силва, Жоао Миранда и Марсело, който се завърна сред титулярите, след като пропусна осминафинала с Мексико. Фернандиньо зае мястото на наказания Каземиро, а другите в средата на терена бяха Паулиньо и Филипе Коутиньо. Габриел Жезус отново започна от първата минутa, а звездата Неймар и Вилиан допълват офанзивното трио на Бразилия.

Насер Шадли заслужи да е титуляр днес. Той действаше отляво в халфовата линия за сметка на Яник Ферейра-Караско. Отдясно игра Тома Мюние, а Аксел Витсел и Маруан Фелаини си партнираха в центъра. Най-близо до тарана Ромелу Лукаку бяха Еден Азар и Кевин де Бройне, а тримата централни защитници пред Тибо Куртоа бяха Ян Вертонген, Тоби Алдервейрелд и капитанът Венсан Компани.

Първата ситуация в мача бе на сметката на Белгия, като във 2-ата минута Кевин де Бройне опита далечен удар по земя, който мина покрай вратата.

Бразилия обаче можеше да открие резултата, като при един корнер Тиаго Силва стреля към вратата от неудобна позиция отблизо и нацели гредата.

Белгия пък отговори с опасна контраатака, завършила с неточен изстрел на Насер Шадли.

След това в 12-ата минута Фелаини бе намерен от Де Бройне пред наказателното поле, но ударът му не се получи никак добре и след рикошет мина покрай вратата. При последвалия корнер обаче топката бе центрирана към първата греда, където Фернандиньо действа неразчетено и си отбеляза автогол.

В 19-ата минута Филипе Коутиньо отправи далечен изстрел, но Тибо Куртоа бе заел добра позиция и уверено улови.

44

В 26-ата минута вратарят на Белгия трябваше отново да се намесва решително след мощен удар на Марсело.

В 31-ата минута обаче Белгия изчака своя шанс и нанесе нов удар. Ромелу Лукаку отне в своята половина и пробяга половината терен с топка в крака, без да позволи да му бъде отнета. След това той подаде към Кевин де Бройне, който с мощен диагонален удар прати неспасяемо топката във вратата - 0:2.

В 37-ата минута Тибо Куртоа отново показа огромната си класа. Първо той реагира добре след един рикошет отблизо, а секунди след това спаси страхотен шут на Неймар.

В 41-ата минута "Червените дяволи" получиха фаул на ъгъла на наказателното поле и Де Бройне отправи силен удар, но Алисон спаси. При последвалия корнер Компани бе изпуснат на първата греда и стреля с пета, но отново вратарят на "Селесао" бе на мястото си.

На полувремето Тите реши, че е време за промяна и на мястото на Вилиан се появи Роберто Фирмино.

В 51-ата минута Марсело навърза Тома Мюние на левия фланг и отправи прострелно центриране във вратарското поле, но там нямаше негов съотборник, който да засече кълбото в мрежата. След това в 55-ата минута Паулиньо бе изведен на скорост и Тибо Куртоа този път не се намеси достатъчно решително, но халфът не успя да отбележи.

Минута по-късно Габриел Жезус прокара топката през краката на Тоби Алдервейрелд, след което Венсан Компани влезе вкраката му, но Милорад Мажич не отсъди дузпа, дори и след консултация с асистентите си, които следят повторенията със системата ВАР.

В 61-ата минута Белгия организира поредната си убийствена контраатака, но този път диагоналният удар на Еден Азар не попадна във вратата.

Веднага след това дойде поредната възможност за "Селесао", като Дъглас Коща стреля отблизо, но Тибо Куртоа отново бе непробиваем.

В 71-ата минута отново Дъглас Коща реши да обстрелва вратата на съперника, този път от далечна дистанция, но отново Куртоа не бе затруднен. Три минути по-късно отново Коща шутира към вратата и принуди Куртоа да направи ново спасяване.

В 76-ата минута натискът на Бразилия най-накрая даде резултат. Филипе Коутиньо центрира в наказателното поле и Ренато Аугусто с глава успя да прати топката във вратата за 1:2.

Това вдъхна още повече увереност на южноамериканците и в 78-ата минута Роберто Фирмино се освободи в пеналта и стреля мощно, но над вратата.

В 81-ата минута Ренато Аугусто можеше да стигне до втори гол. Той бе изведен на перфектна позиция на границата на наказателното поле и стреля силно, но покрай вратата.

Три минути по-късно "Селесао" организира бърза контраатака, Неймар финтира защитник в пеналта и върна към нахлуващия Коутиньо, чийто удар обаче бе изключително нескопосан.

В първата минута добавеното време Неймар отново поиска дузпа за изблъскване в гръб, но сръбският съдия бе непоколебим, че няма да отсъди нарушение за такава интервенция.

В 94-ата минута Неймар отправи страхотен удар от границата на пеналта, но Тибо Куртоа за пореден път с блестяща намеса попречи да се стигне до гол във вратата му.

В крайна сметка Белгия удържа натиска на съперника и се класира на 1/2-финал, където ще срещне Франция. Бразилия пък приключва участието си в турнира и ще отпътува към дома.