Франция ликува! "Петлите" потопиха Уругвай с брилянтен удар с глава и една брутална грешка

Отборът на Франция е първият полуфиналист на Мондиал 2018. “Петлите” победиха с 2:0 Уругвай в четвъртфинален мач от шампионата в Русия. Играчите на Дидие Дешан вкараха по един гол във всяко полувреме чрез Рафаел Варан и Антоан Гризман - след ужасяваща грешка на вратаря на съперника Фернандо Муслера. Отличен мач изигра и стражът на французите Юго Лорис, който направи невероятно спасяване в края на първото полувреме. В халфовата линия пък Нголо Канте отново бе неуморим и почти безгрешен в отиграванията си. Уругвай от своя страна показа огромно желание за успех, но липсата на една от двете големи звезди - Единсон Кавани, се оказа решаваща за липсата на идеи в предни позиции.

Големият проблем пред селекционера на южноамериканците Оскар Табарес бе отсъствието на една от големите звезди на отбора - Единсон Кавани заради контузия. На негово място като партньор в атака на Луис Суарес бе Кристиан Стуани. На вратата бе Фернандо Муслера, а пред него в защита Мартин Касерес, Диего Годин, Хосе Мария Хименес и Диего Лаксалт. Пред тях действаха Лукас Торейра, а като вътрешни халфове - Нахитан Нандес и Матиас Весино. Зад нападателите пък беше Родриго Бентанкур.

Наставникът на “петлите” Дидие Дешан трябваше да се съобразява с липсата на Блес Матюиди, който бе наказан. Халфът на Ювентус игра по лявото крило в предните няколко мача на тима, а днес на негово място действаше Корентен Толисо. На вратата бе капитанът Юго Лорис, а в защита очаквано - Бенжамен Павар, Рафаел Варан, Самюел Юмтити и Люка Ернандес. В халфовата линия играха Нголо Канте и Пол Погба. Отляво Толисо, отдясно Килиан Мбапе, а зад нападателя Оливие Жиру ще е Антоан Гризман.

d

Първото чисто положение дойде в 15-ата минута. Тогава Мбапе бе оставен непокрит в наказателното поле, но не прецени добре топката и ударът му с глава не бе точен. Последваха минути на жестока битка в средата на терена, заради която главният съдия показа два жълти картона, но чистите положения пред двете врати липсваха.

197 Уругвай - Франция 0:2

Резултатът бе открит от "петлите" в 40-ата минута. След едно центриране от фал на Гризман, Варан засече топката с глава и направи безпомощен Муслера.

Две минути по-късно Уругвай бе много близо до изравняване. При идентична ситуация като при гола на французите, само че от другата страна, Касерес стреля с глава, но Лорис направи брилянтно спасяване. Годин имаше възможност да направи добавка, но действа като защитник и ударът му бе крайно неточен.

В началото на втората част битката на терена продължи. Уругвай тръгна по-смело напред в търсене на изравняване, докато европейците действаха търпеливо и стабилно в защита в очакване на възможност за намиране на празни пространства в предни позиции.

В 62-ата минута Франция поведе с 2:0. При една контраатака на "петлите" топката стигна до Гризман, който стреля от дистанция. Ударът му отиде право в ръцете на Муслера, но вратарят не успя да хване и тя влетя в мрежата му.

Малко по-късно двата тима почти стигнаха до бой, след като Мбапе падна на терена, претендирайки, че е ударен в стомаха, а съперниците му твърдяха, че симулира. Последва голямо спречкване, което завърши с няколко жълти картона.

До края на срещата Уругвай тръгна смело напред, но нямаше никаква представа как да създаде нещо опасно пред Лорис. Франция от своя страна действаше безпогрешно в отбрана и не допуснаха да се случи нищо застрашаващо вратата им. В последните минути "петлите" дори си позволиха да спестят сили за полуфинала.

Така действайки рационално и спокойно Франция влезе в Топ 4 на света. Футболистите на Дидие Дешан ще се изправят срещу победителя от двойката Белгия - Бразилия в спор за място за финала. Селекционерът може да бъде доволен от начина, по който проведе срещата и до момента може да се похвали с добро представяне на Мондиала от треньорска гледна точка.

Уругвай от своя страна си тръгва от Мондиала с положителни впечатления след успеха над Португалия на Кристиано Роналдо на осминафиналите, но класата им днес се оказа значително по-малка от тази на французите. Има голяма вероятност това да е последното световно първенство на част от големите имена в тима - Луис Суарес, Единсон Кавани и Диего Годин вече са над 30 години и може би някои от тях няма да ги видим по терените на Катар.

УРУГВАЙ - ФРАНЦИЯ 0:2