Швеция пребори Швейцария в най-прозаичния 1/8-финал и вече постигна най-големия си успех от 1994-та насам (видео)

Швеция достигна 1/4-финалите на световно първенство за първи път от 1994 година насам, след като победи с 1:0 Швейцария на "Санкт Петербург Арена" в един от най-слабите мачове от първия кръг на директните елиминации на Мондиал 2018. Все пак успехът на шведите бе заслужен, тъй като те организираха по-опасните атаки в мача, като освен това се защитаваха много умело. Емил Форшбери реализира единственото попадение в 66-ата минута, а с този успех "тре кронур" вече се превърна в една от големите изненади на шампионата, и то без голямата си звезда от последните години - Златан Ибрахимович.

Владимир Петкович не можеше да разчита на наказаните Фабиан Шер и Стефан Лихтщайнер. Техните места заеха Михаел Ланг и Йоан Джуру. Стивън Цубер и Йосип Дърмич също бяха титуляри за сметка на Емболо и Гавранович.

За Швеция наказан бе Себастиан Ларсон. Вместо него стартира Густав Свенсон.

А
Двубоят започна с контрол на топката от страна на Швейцария, но по-опасните атаки организираше "тре кронур". В деветата минута Тойвонен изведе добре Берг зад отбраната, но ударът на нападателя бе комично неточен. Последва нова добра възможност за шведите. Първо нов изстрел на Берг бе блокиран, а след това Екдал шутира от границата на наказателното поле, но над вратата.
В 14-ата минута Шакири центрира остро от дясно, но малко не достигна на Дръмич да засече с глава.
Десетина минути след това Цубер успя да засече подобно центриране на звездата на Стоук Сити, но ударът му мина високо над вратата.
В 28-ата минута шведите създадоха най-чистата възможност до момента. Аугустинсон центрира отляво, Родригес първоначално изчисти, но топката стигна до Клаесон, който продължи към Берг. Нападателят стреля с левия крак, но Зомер се хвърли и изби.
Десетина минути след това и "кръстоносците" стигнаха до най-чистата си възможност преди почивката. Цубер и Джемайли комбинираха добре помежду си, след което последният стреля силно от 12-13 метра, но ударът му премина над напречната греда.
В 41-вата минута отново Швеция пропусна чудесен шанс. Лустиг центрира добре в наказателното поле, а Екдал бе оставен непокрит на далечната греда и засече от въздуха, но заложи на силата и отново прати топката високо над вратата.
В 49-ата минута Форшбери задържа добре, след което намери Аугустинсон по левия фланг. Клаесон опита да засече с глава центрирането му, но без особен успех, след което нахлулият Тойвонен стреля над вратата.
В 66-ата минута Швеция най-сетне успя да материализира по-добрата си игра. Тойвонен намери Форшбери на границата на наказателното поле. Крилото на РБ (Лайпциг) стреля, като ударът му отиваше право в ръцете на Зомер. Аканджи обаче подложи крак и се получи рикошет, който не остави шансове на вратаря на Швейцария.
Десет минути преди края на редовното време Емболо засече с глава центриране на Шакири от корнер, но Форшбери блокира, след което Гранквист изчисти.
В добавеното време Сеферович засече с глава центриране отляво, но Олсен спаси.
В 93-тата минута Олсон се откъсна сам срещу Зомер, но Ланг го изблъска в гърба. Скомина показа директен червен картон на бранителя и посочи бялата точка, след което отиде да гледа видеоповторение, за да разбере дали нарушението е било извън, или вътре в наказателното поле. След намесата на ВАР главният съдия правилно прецени, че нарушението е преди линията на наказателното поле и отсъди свободен удар. Тойвонен изпълни, но Зомер спаси. Това бе всичко в този двубой.
Швеция  продължава в следващата фаза, където в събота ще се изправи срещу победителя от последния 1/8-финал, а който се срещат Колумбия и Англия.

Швеция (4-4-2): Олсен, Лустиг (82'-Крафт), Линдельоф, Гранквист, Аугустинсон, Клаесон, Свенсон, Екдал, Форшбери (82'-Олсон), Берг (90'-Телин), Тойвонен
Швейцария (4-2-3-1): Зомер; Родригес, Аканджи, Джуру, Ланг; Джака, Бехрами; Цубер (73'-Емболо), Джемайли (73'-Сеферович), Шакири; Дръмич