Белгия възкръсна за изключителен обрат в последната секунда и стигна до мечтания 1/4-финал срещу Бразилия (видео)

Белгия се класира за 1/4-финалите на Световното първенство в Русия след драматичен обрат и победа с 3:2 над Япония на "Ростов Арена". Двата отбора изиграха сравнително равностойно първо полувреме, в което нямаше чисти голови положения, но след почивката сътвориха истинско зрелище - едно от най-добрите от началото на турнира. Японците взеха аванс от два гола, реализирани в рамките на четири минути от Генки Харагучи (48') и Такаши Инуи (52'). Белгийците обаче не се предадоха. Ян Вертонген (69') намали с щастлив гол, а Роберто Мартинес направи най-подходящите корекции, тъй като неговите резерви Маруан Фелаини (74') и Насер Шадли (94') направиха пълен обрат. Така "червените дяволи" стигнаха до мечтания 1/4-финал срещу Бразилия.

Мартинес бе направил очаквано много промени във втори пореден мач - днес те бяха 10 на брой. Венсан Компани започна за първи път като титуляр на Световното първенство в Русия. Големите имена, които се завърнаха, бяха Ромелу Лукаку, Еден Азар и Кевин де Бройне. На практика съставът бе същият, който започна и при победата с 5:2 над Тунис, с изключение на Компани, стартиращ вместо Боята.

154 Белгия - Япония 3:2

Селекционерът на Япония Акира Нишино направи шест промени.  Шинджи Кагава и Юя Осако се завърнаха сред титулярите. Същото важеше и за Такаши Инуи, Генки Харагучи, Ген Шоджи и капитана Макото Хасебе. Шинджи Оказаки, който имаше проблеми с контузия в глезена, остана на пейката.

А

Първият удар бе по посока на вратата на Тибо Куртоа. Отправи го Шинджи Кагава, който още във втората минута стреля от границата на наказателното поле, но топката премина встрани.

Азиатският тим изненадващо продължи да бъде малко по-активният отбор, който търсеше повече атаката в първите десетина минута, въпреки че "червените дяволи" имаха леко предимство по отношение на владеенето на топката.

Белгия обаче натисна газта около 15-ата минута. Първо удар на Витсел рикошира в крака на бранител и излезе в корнер. Малко след това Лукаку получи в наказателното поле, където гардира добре и се обърна, но и неговият изстрел бе блокиран и топката излезе в ъглов удар.

В 21-вата минута Лукаку отново получи шанс да стреля. Този път от границата на наказателното поле. Нагатомо обаче се намеси добре и подложи крак - трети корнер за Белгия. "Червените дяволи" обаче не постигнаха нищо от тези първи три статични положения, въпреки осезаемото си ръстово предимство.
Япония прие играта в своята половина. В 25-ата минута Мертенс намери Лукаку пред вратарското поле. Нападателят на Манчестър Юнайтед изпревари Йошида, но топката попадна под стъпалото му и той не успя да нанесе решаващия удар.

Натискът на белгийците се увеличаваше. Кавашима изби шут на Азар, а малко след това Компани засече на далечната греда центриране на Де Бройне и опита с едно докосване да върне успоредно на голлинията, но там нямаше кой да прати топката в опразнената врата.
В 32-рата минута японците организираха нелоша атака. Кагава проби добре отляво, но бе затворен, след което върна към свой съотборник, който центрира в наказателното поле, където Нагатомо засече с глава, но прати топката право в ръцете на Куртоа. Това бе и първият точен удар в актива на азиатците.
В следващите минути Йошида блокира удар от обещаваща позиция на Азар, а след това Витсел стреля над вратата.
Минута преди края Япония стигна до най-добрата си възможност до момента. Центриране на Нагатомо отляво стигна до Осако, който бе в положение на засада, която обаче не бе маркирана. Нападателят инстинктивно протегна крак и леко докосна топката, която Куртоа незнайно защо не успя да улови, позволявайки тя да мине през ръцете му. Изстрелът обаче бе слаб и стражът имаше време да поправи грешката си пред голлинията.

Според статистиката, излязла на почивката, играчите на Белгия бяха направили 26 докосвания в наказателното поле на Япония през първото полувреме, което е рекорд за Мондиал 2018, но това бе материализирано в нанасянето на само два точни удара, които дори не затрудниха особено Кавашима.
Три минути след подновяването на играта Япония нанесе своя удар. Инуи задържа добре в центъра, след което продължи към Шибасаки, който изведе Харагучи зад отбраната. Вертонген можеше да пресече, но не го направи, а след това и не попречи на халфа, който стреля точно в далечния ъгъл - 0:1.

Белгийците можеха да отговорят веднага. В 50-ата минута Мертенс проби отдясно и пусна към Азар, който стреля мигновено, но изстрелът му срещна гредата. Вместо това Япония стигна до втори гол, който падна само четири минути след първия.

Отбраната на "червените дяволи" не се справи с едно постепенно нападение на азиатците. Кагава се пребори за топката и пусна към Инуи, който нанесе страхотен изстрел от 25 метра, пращайки топката извън обсега на Куртоа - 0:2.

В 62-рата минута Лукаку пропусна страхотна възможност да намали. Моние центрира отдясно, а нападателят бе оставен сам пред малкото наказателно поле, но ударът му с глава премина встрани.
Седем минути след това Белгия все пак намали, като този гол падна с голяма доза късмет. Бранителите на Япония не успяха дълго време да изчистят топката след едно центриране от корнер. В крайна сметка тя стигна до Вертонген, който от 16-17  метра, и то вляво от вратата, опита да продължи към далечната греда с глава. Вместо пас, се получи параболичен удар, който прехвърли Кавашима и влезе в далечния горен ъгъл.

Това попадение вдъхнови белгийците и само пет минути след него те изравниха резултата. Де Бройне намери Азар по левия фланг, а звездата на Челси показа страхотната си техника, след което центрира в наказателното поле, където Фелаини, който се появи като резерва, се извиси и засече с глава - 2:2.

В 84-тата японците организираха много добра атака, в края на която Хонда получи шанс да стреля, но Компани се справи и блокира.
Минута след това Кавашима направи две страхотни последователни спасявания след удари на Шадли и Лукаку.
Малко по-късно вратарят на Япония изби и изстрел на Вертонген от далечна дистанция.
В последната минута Витсел за малко не си отбеляза автогол при опита да пресече с глава едно центриране на Нагатомо отляво. Куртоа обаче внимаваше и изби.

В добавеното време пък Куртоа изби добре изпълнен от Хонда пряк свободен удар. Центрирането от последвалия корнер бе уловено от вратаря на Белгия, който даде началото на уникална контраатака. Куртоа хвърли с ръка към Де Бройне, който премина половината терен с топка в крака, след което намери Моние по десния фланг. Последният подаде по земя в наказателното поле, а Лукаку пропусна топката, която стигна до Шадли. Той я прати във вратата в 94-тата минута - 2:3.
Интригуващият финал между Бразилия и Белгия е на 6 юли, петък, от 21.00 часа.

БЕЛГИЯ (3-4-2-1): Куртоа, Алдервейрелд, Компани, Вертонген, Моние, Де Бройне, Витсел, Караско (65'-Шадли), Мертенс (65'-Фелаини), Е. Азар, Лукаку
ЯПОНИЯ (4-2-3-1): Кавашима, Нагатомо, Йошида, Шоджи, Сакаи, Шибасаки (81'-Ямагучи), Хасабе, Инуи, Кагава, Харагучи (81'-Хонда), Осако