Мондиалът се прости с още един фаворит! Русия изхвърли Испания след 120 минути глуха защита и драма при дузпите (видео)

Домакинът Русия хвърли поредната бомба на Мондиал 2018, след като отстрани Испания в първата фаза на директните елиминации и се класира за 1/4-финалите. Двата отбора не успяха да се победят в редовното време, завършвайки при резултат 1:1. Автогол на Сергей Игнашевич (12') даде преднина на "Ла Роха", а дузпа на Артьом Дзюба (41') върна "Сборная" в играта. До края играчите на Станислав Черчесов не успяха да нанесат нито един друг точен удар (освен при дузпите). Испанците търсеха през цялото време победата, макар че на отбора липсваха идеи и свежест. Особено осезаемо бе предимството на тима на Фернандо Йеро в последните 20 минути на редовното време и в продълженията. Игор Акинфеев спаси дузпите на Коке и Яго Аспас, а неговите съотборници бяха безупречни от бялата точка. Така Русия се класира на 1/4-финал след успех с 4:3 при изпълнението на 11-метровите наказателни удари.
В следващата фаза домакините ще срещнат някой измежду отборите на Хърватия и Дания, които играят по-късно днес.

Йеро бе оставил изненадващо Андрес Иниеста на резервната скамейка за началото. Марко Асенсио пък за първи път започна като титуляр за Испания на Световното първенство. Дани Карвахал и Тиаго Алкантара отстъпиха местата си на Начо Фернандес и Коке.

А
Станислав Черчесов не можеше да разчита на наказания Игор Смолов. Алан Дзагоев бе възстановен от своята контузия, но остана на скамейката за началото. Там бе и Денис Черишев. Иначе промените в състава на Русия бяха общо четири - Марио Фернандес, Юри Жирков, Далер Кузяев и Александър Головин започнаха.
От самото начало "Ла Роха" наложи типичното за отбора тотално надмощие по отношение на контрола върху топката. В 11-ата минута испанците изостриха една атака с подаване към Начо, който тръгна на скорост по десния фланг, но Жирков го фаулира доста грубо. Марко Асенсио изпълни свободния удар, центрирайки добре към далечната греда, където бяха Рамос и Игнашевич. Бранителят на "Сборная" направи всичко възможно да фаулира звездата на Реал Мадрид, но докато го поваляше на земята, топката срещна неговата пета и се озова във вратата на Акинфеев. Ако този автогол не бе факт, вероятно Бьорн Кайперс щеше да отсъди дузпа. Това обаче нямаше значение, защото Испания така или иначе поведе в резултата.
"Сборная" опита да поизнесе малко играта, но това трудно се получаваше, тъй като испанците продължаваха съвсем спокойно да владеят топката. В 36-ата минута играчите на Черчесов стигнаха до добра възможност. Дзюба се пребори с Рамос на границата на наказателното поле, след което топката стигна до Головин, който стреля фалцово с десния крак, но встрани от вратата.
Тази възможност ентусиазира домакините, които в следващите минута взеха инициативата. Фернандес направи добър пробив отдясно, но опитът му за центриране бе изчистен от Коке. След изпълнението на ъгловия удар Дзюба засече с глава, след което топката срещна ръката на Жерард Пике, която бе вдигната над главата на играча на Барселона - дузпа за Русия. Таранът на "Сборная" изпълни хладнокръвно, стреляйки в обратния на Де Хеа ъгъл - 1:1.
В самия край на първото полувреме "Ла Роха" най-сетне организира по-остра атака, а не беззъбо многоходово нападение. Силва изведе Коща отляво с много хитър пас. Нападателят на Атлетико Мадрид се озова очи в очи с Акинфеев, който обаче излезе и скъси ъгъла. Коща все пак го прехвърли и прати топката успоредно на голлинията, но там нямаше кой да засече.
В 47-ата минута се получи интересна ситуация пред вратата на Акинфеев. Иско изведе по дясното крило Начо, който центрира в наказателното поле. Алба засече с коляно, но стражът на Русия улови.
Испания наложи натиск. Коща стреля неточно с глава, а в 59-ата минута Иско проби добре почти до аутлинията, но опитът му за асистенция към Давид Силва бе избит е корнер.
Все още обаче испанците нямаха оригинална идея как да се справят със сгъстената отбрана на "Сборная". Това доведе до логичния ход с включването на Андрес Иниеста, който замени Давид Силва в 67-ата минута. Яго Аспас пък замени Диего Коща десетина минути преди края.
В 85-ата минута именно Иниеста нанесе много опасен удар от границата на наказателното поле, но Акинфеев се намеси блестящо и изби топката, която влизаше до гредата. Аспас опита добавка, но ъгълът бе малък и не се получи.
Домакините пък не създадоха нищо в предни позиции след почивката. Всичко това означаваше, че до края на редовното време резултатът не се промени и за първи път на Мондиал 2018 станахме свидетели на продължения.
В самото началото на първото продължение испанците организираха добра атаката. Иско и Аспас комбинираха отляво на нападението, но в последния момент пасът към Карвахал бе пресечен. Руснаците вече изглеждаха доста уморени и им ставаше видно по-трудно да се бранят така организирано, както го правеха до момента.
В 97-ата минута станахме свидетели на историческия момент - за първи път на световно първенство бе извършена четвърта смяна - Ерохин замени Кузяев.

В стотната минута Асенсио стреля от границата на наказателното поле, но право в ръцете на Акинфеев.
За края на първото продължение Фернандо Йеро реши да включи още един нападател в лицето на Родриго, който замени Асенсио.
В 109-ата минута именно Родриго проби на скорост отдясно, преодоля елегантно двама съперници, след което стреля, но Акинфеев изби, а Карвахал не успя с добавката. Това бе и най-добрата атака за Испания от началото на мача.
Пет минути след това испанците бурно претендираха за дузпа. Иско центрира от фаул, а през това време и Рамос и Пике бяха задържани в наказателното поле от бранители на Русия. Кайперс се допита до ВАР, но решението бе, че няма основания за 11-метров наказателен удар.
В самия край изстрел на Родриго попадна в ръцете на Акинфеев. Това означаваше, че натискът на Испания в продълженията не даде резултат и последваха дузпи.
Серхио Рамос избра първи да бият испанците, а Андрес Иниеста изпълни най-напред. Той бе точен - 1:0. Смолов би силно за Русия. Де Хеа докосна топката, но тя все пак влезе в мрежата му - 1:1. Пике прати Акинфеев в обратния ъгъл - 2:1 при дузпите.
Игнашевич изчака Де Хеа и отново изравни - 2:2. Следващата дузпа бе решаваща. Коке изпълни, но Акинфеев спаси. Головин прати топката под плонжа на Де Хеа, давайки преднина на Русия - 2:3. Рамос изравни, но Черишев отново даде аванс на домакините - 3:4. Акинфеев спаси и следващата дузпа, изпълнена от Рамос, и прати Русия на мечтан 1/4-финал.

ИСПАНИЯ (4-2-3-1): Де Хеа; Начо (70'-Карвахал), Пике, Рамос, Алба; Коке, Бускетс; Силва (67'-Иниеста), Иско, Асенсио (104'-Родриго); Коща (80'-Аспас)
РУСИЯ (5-3-2): Акинфеев; Марио Фернандес, Кутепов, Игнашевич, Кудряшов, Жирков (46'-Гранат); Кузяев (97'-Ерохин), Зобнин, Семедов (61'-Черишев); Головин, Дзюба (65'-Ф. Смолов)