Португалия се промъкна на магия след 1:1 срещу Иран, ВАР беше с Кристиано Роналдо (видео)

Европейският шампион Португалия продължава към фазата на елиминациите на Мондиал 2018, след като в крайна сметка завърши на втора позиция в Група "В". В последния си мач "мореплавателите" направиха 1:1 с Иран, а по същото време Испания завърши 2:2 с Мароко. Така двата тима от Иберийския п-ов събраха по 5 точки и са с еднакви голови разлики от +1, но световните шампионите от 2010 г. са вкарали едно попадение повече. Така на осминафиналите Португалия ще играе с Уругвай (30 юни), а Испания ще спори с домакините от Русия (1 юли).
Персийците остават трети с 4 точки, като бяха на косъм от изненадващ успех и класиране напред, защото в добавеното време Вахид Амири пропусна 100-процентова възможност.
На стадиона в Саранск Рикардо Куарешма заби шедьовър в заключителните секунди на първата част, а в последната минута иранците изравниха чрез Карим Ансарифард от дузпа.
В 53-ата минута Кристиано Роналдо пропусна наказателен удар, отсъден за нарушение срещу него, а по-късно в срещата имаше късмет, че не получи червен картон за удар без топка. И в двата случая с участието на носителя на "Златната топка" в действие влизаше ВАР, като и в двата пъти арбитърът Енрике Касерес отсъждаше в полза на португалеца.

Изненадата в състава на португалците беше включването като титуляр на Рикардо Куарешма. В атака Андре Силва беше партньор на Кристиано Роналдо, а Адриен Силва също получи шанс.

Иранците търсеха изненадата със Сардар Азмун в предни позиции. Титуляр беше и голмайсторът на холандското първенство Алиреза Джаханбахш, който се включи отлично срещу "Ла Роха".
За радост на всички мачът започна с атаки и към двете врати. Португалците се стараеха да натикат противника в неговата половина, но в началните минути не им се удаваше.
В 9-ата минута обаче двама футболисти на Иран се сблъскаха, но Жоао Марио не успя да уцели опразнената врата. Въпросните играчи на азиатците се скараха помежду си и почти се сбиха.
Състезателите на Карлуш Кейрош също бяха активни и до 11-ата минута вече бяха създали две положения.
Малко не достигна на португалците да вкарат в 13-ата минута, след като вратарят Алиреза Бейранванд изпусна топката.
В 16-ата Кристиано Роналдо стреля от пряк-свободен удар, защитник изби с лакът, но реферът прецени, че това не е за дузпа.
"Тийм Мели" застрашиха Руи Патрисио от фал в 22-ата минута.
След 25-ата минута персийците се наредиха в своята половина и заиграха по познатия от предишните два мача дефанзивен начин.

Дори в 36-ата минута Саид Езатолахи успя да нанесе удар с глава, но Патрисио не беше затруднен.
"Паркираният автобус" на иранците вършеше работа и в 40-ата Кристиано се изнерви, заради което шутира от над 30 метра.
В тази ситуация португалците се нуждаеха от нещо специално и то се случи в 45-ата минута. Тогава Куарешма заби много красив гол за 1:0 с любимото си отиграване с външната част на десния си крак.
При този резултат дойде и краят на полувремето.
В 49-ата Роналдо настояваше да получи дузпа за нарушение на Езатолахи, но първоначално съдията подмина ситуацията. Все пак последва сигнал от колегите му от ВАР и след преразглеждане на спорното положение той посочи бялата точка. При последвалото изпълнение в 53-ата минута обаче вратарят Бейранванд спаси удара.
Веднага след това и персийците поискаха наказателен удар за изблъскаване на Седрик Соареш срещу Азмун, но арбитърът дори не прибегна до услугите на ВАР и даде сигнал играта да продължи. Това още повече ядоса азиатците.
Играчите на Кейрош вече тръгнаха по-смело напред в търсенето на изравнителния гол, но атаките им не бяха опасни. Все пак в 72-ата минута топката мина много близо до гредата на Патрисио.
До дискусионна ситуация се стигна в 82-ата минута, когато Кристиано като че ли умишлено удари с ръка в лицето Мортеза Пуралиганджи. Арбитърът Касерес прегледа това на запис, но прецени, че нападателят на Реал Мадрид заслужава само жълт картон, а не червен.
Иранците пак протестираха - този път в 90-ата минута, когато съдията първоначално не уважи претенциите им за дузпа за игра с ръка на Седрик. ВАР обаче пак влезе в действие и това вече беше наказателен удар за персийците. Карим Ансарифард не даде шанс на Патрисио и резултатът беше изравнен - 1:1.
Минута по-късно футболистите в бяло можеха и да спечелят, но Вахид Амири направи голям пропуск от няколко метра.