Англия отговори на предизвикателството на Белгия с исторически разгром, Кейн изпревари Роналдо и Лукаку (видео)

Англия си осигури място на 1/8 финалите на Мондиал 2018, след като разгроми с 6:1 Панама на "Нижни Новгород" във втория си двубой от Група G. Този успех, който е най-изразителен за "трите лъва" в историята на участията им на Световни първенства, изстреля отбора на първо място във временното класиране на групата, след като англичаните изравниха головата разлика на Белгия. И двата тима са вкарали по осем попадения срещу две допуснати такива, но при толкова изравнени показатели се взема предвид дисциплинарният фактор. Англичаните в момента има по-малко картони от белгийците и поради тази причина заемат първото място във временното класиране. Хари Кейн (12'-дузпа, 45'-дузпа, 62') записа хеттрик, с което изпревари Кристиано Роналдо и Ромелу Лукаку в битката за голмайсторския приз. Джон Стоунс (8', 40') добави две попадения, a Джеси Лингард (36') също се разписа за победителите. В 72-рата минута Фелипе Балой реализира историческия първи гол за Панама на световни първенства.

Селекционерът на Англия Гарет Саутгейт бе направил само една промяна в своя стартов състав. Рубен Лофтъс-Чийк започна на мястото на Деле Али, който получи лека контузия в първата среща. Рахим Стърлинг обаче запази мястото си въпреки слабото си представяне срещу Тунис. Това означаваше, че Саутгейт продължи тенденцията да започва всеки път с променен състав. Това бе негов 20-и мач като национален селекционер и всеки път досега той е правел поне по една корекция.

A

Ернан Дарио Гомес заложи на същите 11, които започнаха срещу Белгия. Блас Перес беше единственият нападател.

56 Англия - Панама
Двубоят започна с доста накъсана игра заради поредица от нарушения и сблъсъци. В шестата минута изненадващо Панама получи добра възможност. Грешен пас на Ашли Йънг, даде шанс на Барсенас да намери Годой на границата на наказателното поле. Последният стреля много неточно от изгодна позиция.
Англия обаче извлече отново максимума от първия ъглов удар в своя полза. Трипиър центрира и докато бранител на Панама се опита да тушира Хари Кейн в наказателното поле, Джон Стоунс бе оставен сам и от 11 метра засече с глава, пращайки топката в левия ъгъл - 1:0.

Това бе трети гол на Англия на Мондиал 2018, дошъл след изпълнение на корнер.
В 20-ата минута Трипиър центрира от дълбочина към Лингард, който овладя добре в наказателното поле, след което бе повален от Ескобар. Нарушението бе безспорно, но останаха съмнения дали крилото на Манчестър Юнайтед не бе в положение на засада при паса на Трипър към него. Геад Гриша посочи бялата точка, а Хари Кейн изпълни безкомпромисно дузпата, пращайки топката в горния ляв ъгъл на вратата на Пенедо. За нападателя на Тотнъм това не трети гол на Световното първенство в Русия. Той стана едва третият играч на Англия, който отбелязва три или повече попадения в груповата фаза на световни първенства. Досега това бяха успявали да направят само Роджър Хънт (1966) и Гари Линекер (1986).
Апетитът на Англия се изостри и островитяните продължиха с атаките. В 36-ата минута Джеси Лингард покачи на 3:0, след като направи добро дойно със Стърлинг и нанесе страхотен фалцов удар от 20-ина метра. В 40-ата минута ново статично положение в полза на Англия донесе нов гол. Трипиър изпълни късо фаул към Хендерсън, който центрира към Кейн. Голмайсторът на "трите лъва " продължи с глава към Стърлинг, чийто удар бе избит от Пенедо, но Стоунс довкара с глава отблизо за 4:0. Ситуацията бе разгледана от ВАР, за да се провери за засада, но такава нямаше. В 43-ата минута Англия получи втора дузпа, след като Годой отново държеше с две ръце Хари Кейн при поредния корнер пред вратата на Панама. Асът на Тотнъм изпълни 11-метровия наказателен по същия начин, пращайки топката на същото място - 5:0 и четвърти гол на нападателя.

В 62-рата минута Хари Кейн оформи своя хеттрик по доста щастлив начин. Лофтъс-Чийк проби отдясно и стреля с левия крак, а топката рикошира в петата на Кейн и влезе във вратата на Пенедо. Отново имаше съмнение дали нападателят не бе в положение на засада, но след намесата на ВАР това съмнение отпадна и попадението бе зачетено. Веднага след това Кейн отстъпи мястото си на Джейми Варди.

След шестия гол Англия видимо намали темпото. Въпреки това това в 74-ата минута островитяните пропуснаха да вкарат още едно попадение. Хендерсън стреля добре от 20-ина метра, но топката премина на сантиметри встрани.

Веднага след това Панама пропусна най-добрата си възможност. Аройо отклони с глава центриране от корнер, а Торес пропусна от малкото наказателно поле, пращайки топката встрани. В 78-ата минута обаче Филипе Балой все пак отбеляза историческия първи гол за Панама на световни първенства. Той засече с глава центриране на Авила от свободен удар, с което намали резултата и хвърли в екстаз феновете на "каналджийте".

Англия и Белгия ще определят победителя в групата в директен сблъсък помежду си. Двубоят е на 28 юни, четвъртък, от 21.00 часа българско време. По същото време играят и Панама и Тунис.

АНГЛИЯ (3-5-2): Пикфорд;  Уокър, Стоунс, Магуайър; Трипиър (70'-Роуз), Лофтъс-Чийк, Хендерсън, Лингард (63-Делф), Йънг; Стърлинг, Кейн (63'-Варди)
ПАНАМА (4-5-1): Пенедо; Мурийо, Р. Торес, Ескобар, Дейвис; Барсенас Ерера (69'-Аройо), Купър, Гомес (69'-Балой), Годой (62'-Авила), Х. Родригес; Перес