Бразилия тръгна за Световното с настроение, офанзивна мощ и футболна магия

Един от големите фаворити за предстоящото Световно първенство - Бразилия, изигра с огромно настроение последната си контрола преди Мондиала и победи с 3:0 Австрия на стадион "Ернст Хапел". Селекцията на Тите напълно надигра своя съперник, който преди няколко дни победи Германия с 2:1. Домакините оказаха съпротива до около 30-ата минута, след което "Селесао" заигра на високо ниво и не им остави шанс. Габриел Жезус (36'), Неймар (63') и Филипе Коутиньо (69'), който изигра страхотен двубой, се разписаха за успеха на бразилците.
Голямата звезда на "златистите" Неймар започна като титуляр в мач на националния отбор за първи път от месец ноември. Негови партньори в атака бяха Габриел Жезус и Вилиан. На вратата очаквано започна Алисон. Марсело, Тиаго Силва, Миранда, който днес бе с капитанската лента, и Данило действаха пред него. В халфовата линия си партнираха Паулиньо, Каземиро и Коутиньо.
Домакините започнаха активно, но първата чиста възможност създадоха бразилците. Това се случи в осмата минута, когато Вилиан проби добре отдясно на атаката, след което пусна към Каземиро, който стреля от 25 метра. Топката премина на сантиметри от целта и спря полета си във външната страна на мрежата.
В 18-ата минута Неймар отправи първия точен удар. Той бе от приблизително същата дистанция, но му липсваше сила и стражът на Австрия улови без проблеми.
Последваха три чудесни възможности за австрийците. В 20-ата минута Алисон боксира центриране на Алаба, Шьопф опита добавка от воле, но топката профуча встрани. Минута след това Алаба центрира отново отляво, но в последния момент Силва се намеси и докосна топката, като попречи на Арнаутович да засече. Малко след това именно Арнаутович бе изведен от Лайнер и стреля, но над вратата.

Двубоят продължи да бъде много отворен. Коутиньо шутира много опасно по земя в 25-ата минута, но Линднер се разтегли максимално и отклони с ръка топката встрани от дясната си греда.
Последваха силни минути за Бразилия. Първо Силва пропусна с глава от добра ситуация, а в 35-ата минута Неймар нахлу в наказателното поле, след което падна, настоявайки за дузпа. Такава не бе отсъдена, но топката стигна до Паулиньо, който можеше да завърши, но Линднер някак изби с крак в корнер. Отбраната на Австрия изчисти първоначално центрирането от ъглов удар, но топката стигна до Марсело, който стреля от границата на наказателното поле. Получи се рикошет, след който кълбото се озова в Жезус. Нападателят на Манчестър Сити стреля много технично в далечния ъгъл - 0:1. Повторенията показаха, че при удара на Марсело голмайсторът на Бразилия е бил зад отбраната, но флагът на страничния рефер остана свален.
До почивката Линднер спаси още един опасен удар на Коутиньо, който бе най-силният играч на Бразилия през първото полувреме. В добавеното време пък Арнаутович пропусна златна възможност да изравни, но не успя да засече добре от въздуха едно много добро извеждащо подаване на Драгович.
Второто полувреме започна доста накъсано заради неуместно грубата игра на част от австрийските бранители. В 63-ата минута обаче "Селесао" предложи на зрителите истинска магия и удвои. Пас на Паулиньо към Неймар бе пресечен, но след това Вилиан много технично "прехвърли" топката към звездата на ПСЖ. Неймар си пое добре, след което със страхотен финт в наказателното поле елиминира бранителя срещу него, след което промуши топката между краката на вратаря на домакините.
В 63-ата минута Роберто Фирмино, който две минути преди това замени Жезус, изведе много добре бившия си съотборник в Ливърпул Филипе Коутиньо по лявото крило. Коу напредна сам, след което стреля с десния крак в далечния ъгъл - 0:3.
1/4 час преди края Коутиньо бе близо до втория си гол след поредното си страхотно изпълнение днес. Халфът на Барселона стреля много технично, но топката срещна напречната греда.
В 81-вата минута и Алисон показа класата си, спасявайки страхотен изстрел на Хиерландер, след който топката бе насочена под напречната греда. Стражът на Рома обаче изби. Веднага след това вратарят на Австрия Линднер пък за пореден път също се намеси решаващо, след като спаси удар отблизо на Фирмино.

Пет минути по-късно Арнаутович стреля от 25 метра, но топката профуча встрани от вратата на Алисон.
Бразилия вече очаква първия си мач на Световното първенство, който е следващата неделя срещу Швейцария.

Австрия (3-4-3): Линднер, Драгович (70'-Дансо), Прьодъл, Хинтерегер, Лайнер, Грилич (66'-Зули), Баумгартлингер, Алаба, Шьопф (68'-Хиерландер), Арнаутович, Шлагер (58'-Биргщалер)