Италия спечели Мача на столетието

На 17 юни 1970 година Италия и Германия изиграват един гениален сблъсък на полуфиналите на Мондиал’70 – мач определен от ФИФА за двубой номер 1 в историята на Световните първенства.

Всеки обичащ футбола няма да сгреши ако успее да си намери от някъде запис на този култов двубой и го изгледа на спокойствие. Да, футболът от Мексико’70 насам е претърпял много метаморфози. Да, някои от изпълнителите може би ще са ви непознати. Да, доста от нещата от онези години изглеждат комични – например при смените футболистите тичат до главния рефер и му подават листче, на което е изписан номера на излизащия играч. Но въпреки всичко, начинът, по който се развива този полуфинал е уникален и определението Мач на столетието (в Италия Партита дел секоло, в Германия Ярхундертшпил) е напълно на място.

Германия излиза за този полуфинал след един паметен четвъртфинал с Англия, а Италия, както в повечето случаи, набира постепенно скорост на голям турнир. "Адзурите" разбиват с 4:1 наперените домакини от Мексико и излизат до край наточени за мача с германците. И до днес у нас съществува неособено точна представа, че италианците от онези години са играли крайно дефанзивен футбол. В трите мача от фазата на елиминациите на Мондиал’70 "Скуадрата" бележи общо девет гола, което не подкрепя тази теза.

Същевременно в Мача на столетието Феручо Валкареджи залага на трима атакуващи играчи – Доменгини, Бонинсеня и Джиджи Рива. Три са и остриетата на Хелмут Шьон – легендата на Кьолн Ханс Льор, тази на Хамбургер Уве Зеелер и Дер Бомбер Герд Мюлер. В италианската полузащита диригент преди почивката е Сандро Мацола, а след това на неговото място застава Джани Ривера. Двамата общо взето еднотипни техничари са голямата дилема за своя треньор, който в крайна сметка е ощастливен от Ривера, но въпреки това в последствие го вади от състава за финала с Бразилия.

Между другото Мача на столетието на "Aцтека" не е гледан на живо от доста хора. Причината за това е, че по тогавашната схема на турнира по същото време (16,00 часа следобед местно време) е и другият полуфинал между Уругвай и Бразилия на Пеле. Заради победата на италианците над Мексико на 1/4-финалите, по-голямата част от трибуните на стохилядния стадион подкрепят Бундестима.

Двубоят между Италия и Германия започва отлично за "адзурите" и в 8-ата минута централният нападател Роберто Бонинсеня с премерен удар не оставя шансове на Майер за 1:0. От тук срещата навлиза в луди минути, които не свършват в следващите близо два часа. Германците имат повечето чисти положения, но разбърквания пред вратаря Албертози като по чудо не довеждат до гол. Отборът на Хелмут Шьон има претенции и за поне две дузпи, които перуанският съдия Артуро Ямасаки Малдонадо подминава. В този мач двата тима залагат доста и на удари от далеч, но Майер и Албертози не допускат такива попадения.

Така в 90-ата минута незнайно как либерото на германците Карл-Хайнц Шнелингер, известен още като Светкавицата и Волксвагена, се оказва непокрит пред смаяния поглед на капитана на Италия Факети и праща Мача на века в продължения. Този безценен гол е и единствен на Шнелингер с екипа на Германия.

Момчетата на Хелмут Шьон веднага усещат разочарованието у противника си и Герд Мюлер в типичния си стил под носа на Албертози и резервата Фабрицио Полети прави 2:1 за Бундестима в 94-ата минута. Четири минути по-късно обаче бранителят Бургнич, подобно на Шнелингер, е точен от близо за 2:2. В последната минута на първото продължение Джиджи Рива с матиращ удар по земя оплита топката за 3:2 в мрежата на Майер.

В 110-ата минута обаче с глава Мюлер прави 3:3. И точно когато всички се питат какво още имат да видят в този епохален сблъсък Златното момче на италианския футбол Джани Ривера прави 4:3 секунди след изравняването на Мюлер.

Голът на Ривера идва веднага след изпълнението на център от страна на италианците. Факети намира Бонинсеня от ляво, последният преминава лесно (решителен момент в мача) покрай бранителя на Хамбургер Вили Шулц и намира в наказателното поле Ривера. За иконата на Милан е детска игра да разплаче Майер и да хвърли цяла Италия в делириум.

Трябва да се отбележи, че в продълженията германците играят дефакто с десет души, след като Бекенбауер контузва лошо рамото си и действа в полузащитата без да може да движи едната си ръка.

"Това бе един от най-щастливите мигове в живота ми", сияе след мача Ривера. "Не ни дадоха поне три дузпи", кахъри се пък Шнелингер. И до днес пред стадион "Ацтека" в Мексико Сити стои възпоменателен монумент в чест на Мача на столетието. През 1990 година на екран излиза и комедията "Италия – Германия 4:3", в която трима италиански приятели се събират да гледат видеозапис на полуфинала на Мондиал’70 и се връщат 20 години назад във времето.

Така Италия надвива Германия и печели най-великия мач в историята на Световните финали, но 120-минутната битка сякаш се отразява на играта на "адзурите" на финала, където те са достойни съперници на фамозните бразилци до към 60-ата минута. Това обаче вече е историята на друг легендарен мач.

ИТАЛИЯ – ГЕРМАНИЯ 4:3, полуфинал на СП 70

1:0 Бонинсеня (8)
1:1 Шнелингер (90)
1:2 Мюлер (94)
2:2 Бургнич (98)
3:2 Рива (104)
3:3 Мюлер (110)
4:3 Ривера (111)

ИТАЛИЯ: Албертози, Бургнич, Факети, Чера, Розато (Полети), Бертини, Рива, Доменгини, Мацола (Ривера), Де Систи, Бонинсеня. Треньор: Валкареджи

ГЕРМАНИЯ: Майер, Шнелингер, Бекенбауер, Шулц, Фогтс, Зеелер, Оверат, Мюлер, Патцке (Хелд), Льор (Либуда), Грабовски. Треньор: Шьон.