Блестящ гол на Оуен и отново сълзи за Англия след дузпи

Блестящ гол на Оуен и отново сълзи за Англия след дузпи

По време на Френската революция в средата на XIX век Сент Етиен е бил наричан Градът на оръжието. 150 години по-късно в югоизточния френски град се изиграва един от най-големите футболни мачове, след който напред продължава тимът на Аржентина, а тези, които слагат оръжието на масата са англичаните. Един прекрасен двубой, оставил спомена за едни луди 45 минути, един приказен гол на Майкъл Оуен, неадекватният Ким Милтон Нилсен, аржентинската радост и английските сълзи.

Загуба в предварителната група от Румъния праща Англия на Глен Ходъл в устата на стария й познайник Аржентина. Точно 12 лета след Божията ръка на Марадона "Трите лъва" и "лос гаучос" кръстосват шпаги на осминафиналите на Мондиал'98 във Франция. На стадиона в Сент Етиен единайсеторките на Ходъл и Даниел Пасарела изнасят велик мач.

Аржентинците играят в схема 3-4-1-2, в която десен бек е Нелсон Вивас, ляв Хосе Чамот, а в центъра на отбраната стои Роберто Аяла. Пред него като вътрешни халфове действат Хуан Себастиан Верон и Матиас Алмейда, а като външни Хавиер Санети (десен) и Диего Симеоне (ляв). Зад двамата нападатели Клаудио Лопес и Габриел Батистута фланелката с номер 10 се е нагърбил да носи Ариел Ортега. От отсрещната страна Ходъл е наредил албионците в 3-5-2. Легендата на Тотнъм не е взел на Мондиала звездата Пол Гаскойн (Пасарела пък Фернандо Редондо), но макар и без особен блясък, англичаните играят с характерния за тях дух. Десен защитник е младият тогава Гари Невил, а ляв върлината Сол Кембъл. За Тони Адамс е мястото в центъра на английската защита. Петимата халфове от дясно на ляво са Дарън Андертън, Дейвид Бекъм, Пол Скоулс, Пол Инс и Греъм Льо Со, а пред тях са капитанът Алън Шиърър и известният тогава като Детето чудо на английския футбол Майкъл Оуен.

Началото е вихрено, като темпото на срещата не се променя до нейния край. Още след 180 секунди игра Греъм Льо Со пробива от ляво и прави нещо средно между шут и центриране по земя, което за малко не е засечено от Шиърър. В петата минута под светлината на прожекторите, и то не за добро, излиза датският съдия Ким Милтон Нилсен. Изглежда е писано при среща на Мондиал между Англия и Аржентина винаги реферите да са в епицентъра на събитията. Скандали има през 1966 година, скандали има през 1986 г., скандали има и сега. Но има и шоу. И днес от дистанцията на времето е трудно да се каже кой от двата състава е по-добър от другия. Но да се върнем на Нилсен.

Минутата е пета. Диего Симеоне участва в аржентинска контраатака и е повален от Сиймън. Повторенията показват, че капитанът на южноамериканците е вложил много артистичен талант при падането си. На съдията не му пука - дузпа. Батистута е точен за 1:0. Идва ред обаче и на наследниците на Диего Марадона да проплачат от арбитъра.

В деветата минута Майкъл Оуен подминава като пътен знак Роберто Аяла и се хвърля на тревата. Какво следва? Дузпа, разбира се. Този път зад топката застава друг майстор на удара от бялата точка - Алън Шиърър - 1:1.

В 15-ата минута светът е на крака и аплодира едно 18-годишно английско момче от Честър. Майкъл Оуен поема един пас от Бекъм в центъра на терена и след неповторим рейд покрай Аяла и Чамот праща топката под гредата за 2:1 за Англия. Фантастичен гол! Изпълнение не като на Марадона от 1986-а, но издаващо изключителен талант. В допитване до феновете от цял свят в анкета на официалния сайт на ФИФА този гол се нареди на второ място след шедьовъра на Дон Диего от "Ацтека".

Последва английски натиск, като пропуски правят Инс и на два пъти Скоулс. И точно когато нещата отиват към почивка с преднина за Англия, един непряк свободен удар връща Аржентина в мача. Батистута пуска към Верон, той хитро извежда покрай английската стена Санети и бъдещата легенда на Интер веднага прави 2:2. Хубав гол, който обаче едва ли би бил възможен без наивитета на англичаните във фаза защита.

Веднага след подновяването на играта идва и големият удар по британския отбор. В 47-ата минута Дейвид Бекъм, известен в тези години като Спайс бой и наследил в Манчестър Юнайтед легендарния номер 7 от Ерик Кантона, рита без топка Диего Симеоне, за което Нилсен му показва директен червен картон. "Това бе най-тежкият момент до сега в живота ми. След това в Англия понесох много обиди, като при гостувания с Юнайтед ставаше нещо страшно и освиркванията от трибуните и обидите нямаха край", признава по-късно Бекс. Останали с десет души европейците веднага коригират схемата си - Майкъл Оуен минава на десния фланг в полузащитата, а Дарън Андертън заиграва на мястото на Бекъм. Така Алън Шиърър остава самотник в предни позиции, а към средата на полувремето деветката за известно време също заема мястото на десен външен халф за сметка на Оуен.

"Лос гаучос" зареждат серия от опасности пред Сиймън, но отбраната и стражът на Арсенал са безгрешни. В един момент дори Шиърър е последна преграда преди топката да достигне до аржентински нападател на метър от голлинията. Някак странно при наложения аржентински натиск Пасарела сменя двете си остриета Батистута и Въшката Лопес с Ернан Креспо и атакуващия халф Марсело Галардо, известен сред публиката на Ривър Плейт като Куклата. Именно Галардо е по-активният от двамата, като създава доста работа за английската защита, докато Креспо е доста по-пасивен.

Все пак Англия достига до своя миг. Десет минути преди края на редовното време Кембъл с глава праща топката в мрежата след корнер от ляво, но отново всичко опира до решението на Ким Милтон Нилсен. На хамлетовия въпрос "Да бъде или да не бъде гол" датчанинът отговаря отрицателно. Реферът отсъжда нарушение срещу аржентинския вратар Роа от страна на Шиърър. В интерес на истината всеки съдия на света би трябвало да се моли да не му се пада да отсъжда на мач с толкова заплетени и ключови ситуации, без това да оправдава по някакъв начин Нилсен.

Глен Ходъл заменя поизморения Скоулс с Пол Мърсън, а Гарет Саутгейт влиза на мястото на Греъм Льо Со и англичаните уплътняват още повече дефанса си. В продълженията двамата треньори вкарват и по един дузпаджия за очертаващите се наказателни удари. Пасарела пуска халфа на Ривър Плейт Серхио Берти - Магьосницата, а Ходъл Дейвид Бати. Единият оправдава доверието на наставника си, другият не.

При дузпите първи пропускат аржентинците - Креспо стреля в дясно и Сиймън избива, но още при следващия удар Пол Инс връща жеста. Роберто Аяла прави 4:3 и идва ред на Бати или да приключи мача с пропуск, или да даде продължение на дузпите. Докато полузащитникът на "Трите лъва" си залага топката, на трибуните дори рок иконата от "Ролинг Стоунс" Мик Джагър е скръстил ръце и се моли за сполуката на своята Англия. Целият Остров в този миг е затаил дъх. Ударът на Бати решава всичко. Моментът е настъпил. Англия има нужда от точен удар, за да остане в играта и да продължи да преследва мечтата си. Неизвестността сякаш всява ужас у застиналите британци, но не по-малко е и напрежението от известното...Шут. Роа спасява.

Англия е аут, Аржентина подивява. Целият аржентински щаб лудува по терена, а камерите показват пълните със сълзи очи на тинейджъра Оуен, който трябва да напусне първенството. Някъде в пустите съблекални на  "Жофроа Гишар" сълзи бърше и Дейвид Бекъм. Безпристрастните зрители пък благодарят, че са били свидетели на един уникален спектакъл. Англия отново отпада от Мондиал след дузпи, както в Торино през 1990 година и както през 1996 г. на "Уембли" в полуфинала на Европейските финали. Аржентина продължава напред, макар мечтата й за световната купа да живее само още няколко дни.

АРЖЕНТИНА - АНГЛИЯ 2:2 (4:3 - след дузпи), 1/8-финал на СП 98
1:0 Батистута (6 - дузпа)
1:1 Шиърър (10 - дузпа)
1:2 Оуен (16)
2:2 Санети (45+1)

При дузпите:

1:0 Берти                1:1 Шиърър
Креспо (пропуск)       Инс (пропуск)
2:1 Верон               2:2 Мърсън
3:2 Галардо             3:3 Оуен
4:3 Аяла                  Бати (пропуск)

АРЖЕНТИНА: Роа, Аяла, Чамот, Алмейда, Лопес (Креспо), Симеоне (Берти), Батистута (Галардо), Ортега, Верон, Вивас, Санети. Треньор: Даниел Пасарела

АНГЛИЯ: Сиймън, Кембъл, Льо Со (Саутгейт), Инс, Адамс, Бекъм, Шиърър, Г. Невил, Андертън (Бати), Скоулс (Мърсън), Оуен. Треньор: Глен Ходъл

СЪДИЯ: Ким Милтон Нислен (Дания)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Сиймън, Инс (Анг); Верон, Симеоне, Алмейда, Роа (Арж)

ЧЕРВЕН КАРТОН: Бекъм (Анг) 47'

СТАДИОН: "Жофроа Гишар", 30 600 зрители

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти