Севилската драма, която остави без дъх целия свят

"Тайната на живота се съдържа в търсенето на красота". Това е мисъл на Оскар Уайлд. Един от мачовете, в който със сигурност феновете на футбола са намерили изобилие от красота е полуфиналът на испанския Мондиал през 1982 г. между Франция и Германия. Двубоят, който остава завинаги в летописите на футбола като Севилската драма. Какво по-подходящо място за този епичен сблъсък от центъра на Андалусия - Севиля, градът където е измерена най-високата температура в историята на Европа.

Французи и германци започват трудно Мондиал'82. "Петлите" падат на старта от Англия, а Бундестима губи сензационно от Алжир. Постепенно съставите на Мишел Идалго и Юп Дервал набират сила и ето, че в Севиля трябва да решат спора за едното място на финала в Мадрид. В германския щаб имат проблеми с контузията на аса Карл-Хайнц Румениге, който остава на резервната скамейка. На мястото на Кале Дервал пуска Феликс Магат. В същото време Идалго вади от състава си нападателя Жерар Солер и пуска на негово място острието на Щутгарт Дидие Сикс. Френският отбор предлага разнообразие от реализатори като до полуфинала в Севиля цели седем френски футболисти са се разписвали в противниковите врати. Ето и схемите на двете единaйсеторки:

Французите започват в 4-4-2, като пред вратаря Етори четворката бранители включва бековете Мануел Аморос и Максим Босис, централният бранител Жерар Жанвьон и либерото Маруис Трезор. Карето в халфовата линия е страховито - Платини, Жирес, Тигана и Женжини. Двамата нападатели в този прекрасен френски състав са Сикс и Доминик Рощо.

Германците от своя страна са в по-раздвижена подредба, при която линиите често се смесват според фазата на игра. Все пак пред Харалд Шумахер (след малко повече за него) защитници са десният бек Карл-Хайнц Фьорстер и левият Бернд Фьорстер, както и десетобоецът Ханс-Петер Бригел и либерото на Реал Мадрид Ули Щилике. В халфовата линия на Бундестима са Волфганг Дремлер, заместник-капитанът Манфред Калц, който изнася голям мач, и ветеранът Паул Брайтнер. Напред в офанзивен план Дервал залага на младото откритие на първенството Пиер Литбарски, централният нападател Клаус Фишер и Магат, който оперира по лявото крило. Това 4-3-3 на германците понякога преминава и в 3-6-1 или 4-5-1, като Фишер неизменно е на върха на атаката. С персоналната опека на френските остриета Рощо и Сикс се заемат съответно Бернд Фьорстер и Калц, като когато последният се върне в защита от халфовата линия, за да се занимава с търсещия позиции Сикс, германците играят и с петима в отбрана.

Двубоят започва с един техничен шут на Ален Жирес, преминал в близост до германската врата. Отговорът на тогавашния действащ европейски шампион е светкавичен - в 14-ата минута страхотен шут на Литбарски разтриса гредата над Етори. Литбарски е един от най-добрите на Мондиал'82. Дясното крило на Германия често е упрекван от специалистите, че прекалява с индивидуалните акции. В германските медии се шушука, че Лити преди и след всеки мач се чува по телефона от Испания със своята баба, която му давала мъдри съвети. 22-годишният техничар на Кьолн е сред най-добрите в този паметен сблъсък в Севиля.

Именно Литбарски открива резултата. Това става в 18-ата минута и оттук вече мачът се превръща в един истински голов трилър. Осем минути след германския удар французите се връщат в мача. Бернд Фьорстер задържа непозволено Рощо и холандският рефер отсъжда дузпа, която Платини без проблеми превръща в гол - 1:1. В 41-ата минута френската десетка е близо до ново попадение, но изстрелът му минава на сантиметри в аут. В последните секунди на първата част Литбарски посреща центриране от дясно с глава, но Етори заковава топката в ръцете си.

След почивката "петлите" започват по-уверено, като малко след това Патрик Батистон, който по принцип е защитник, заменя Женжини. В 58-ата минута именно Батистон е в центъра на една от най-неприятните сцени в историята на Световните първенства. Французинът се откъсва сам срещу Шумахер. Харалд, известен повече като Тони, тръгва да пресреща съперника си и връхлита върху него, нанасяйки му с тялото си убийствен удар в главата. Топката невинно се търкулва покрай вратата, а съдията не отсъжда нито дузпа, нито фаул, нито дава картон на вратаря, та дори не го и предупреждава устно.

"Не съм психолог или нещо с лог накрая. Не съм нито съдник, нито адвокат на самия себе си. Но и до ден днешен не мога да почувствам, че съм извършил нарушение срещу Батистон в Севиля. Признавам, че все още ме е страх да погледна видеозаписа от сблъскването. Може би тогава ще започна да се чувствам виновен. Майка ми беше гледала мача по телевизията и няколко часа по-късно ми каза по телефона: Беше лошо, Харалд. Много лошо, момчето ми.", пише след време в скандалната си книга "Начален сигнал" Тони Шумахер. След срещата германските журналисти питат вратаря: "Знаеш ли, че си счупил два зъба на Батистон?", отговорът на Шумахер е: "Ако е само това, готов съм да му купя порцеланови".

Батистон веднага е откаран в болница, на негово място влиза халфът Кристиан Лопес, а няколко дни по-късно Шумахер се явява в болничната стая с огромен букет цветя и двамата с бранителя стават приятели за цял живот. Инцидентът от 58-ата минута обаче е единственото черно петно на тази футболна класика.

Французите постепенно овладяват центъра и германците изживяват трудни минути. Дервал прави силен ход - сменя неособено впечатляващия Магат с тарана Хорст Хрубеш, който две години по-рано е донесъл европейската титла на Бундестима в Рим. Така Фишер минава на левия фланг, а Главата-страшилище Хрубеш застава в центъра на атаката. В 80-ата минута Етори спасява с тяло шут от близо на включилия се от ляво Бригел. 120 секунди след това Литбарски и Фишер се разминават последователно с топката на метри пред вратата. На пръв поглед французите са се окопали в глуха защита, но в 90-ата минута Аморос с изненадващ удар нацелва гредата. В последните секунди на редовното време Етори с последни сили избива кълбото в корнер преди Фишер да направи 2:1.

В продълженията се разиграва драма, достойна за перото на Омир. В 92-ата минута Трезор с воле, а в 98-ата Жирес с пронизващ удар от границата на наказателното поле опитват да нокаутират Маншафта - 3:1 за Платини и компания. Дервал няма време за губене. Румениге вече е на терена. Носителят на "Златната топка" за 1980 и 1981 г. веднага връща един гол - 3:2 за Франция. Остават петнайсет минути. Германците се хвърлят като обезумели напред. Тук може би отборът на Идалго губи мача. Няколко разбърквания пред Етори и в 108-ата минута Фишер със задна ножица прави 3:3. "Increíble, hermoso, precioco, perfecto...", възкликват в Испания, а и по цял свят на съответните езици. Пет минути по-късно Фишер е на косъм от нов гол, но снарядът му облизва гредата. Дузпи.

Там вече нервите на французите не издържат, макар първи да грешат съперниците им. Щилике бърка, а след това либерото до края на сеанса не поглежда към вратата и облян в сълзи се моли на Шумахер да го спаси. Така и става. Тони спасява ударите на Сикс и Босис, а Хрубеш, за чиято "хубост" в родината му се разнасят вицове, бележи победната дузпа и подскачащ и крещящ към центъра е готов да прегърне цяла Германия. Бундестима печели при първия случай в историята, когато дузпите решават мач от световни финали.

Чудесният френски отбор няколко дни по-късно губи и двубоя за бронзовите медали от Полша, но "петлите" излизат с голяма част от резервите си, след като Платини и другите звезди са съсипани след Севилската драма. "На 8 юли 1982 г. най-добрият тим на Франция за всички времена изигра най-добрия мач в историята на френския футбол", горчиво констатира Жирес. Платини от своя страна изрича вледеняващо: "Не мога да преживея удара, който ни нанесе съдбата в Севиля". Германците пък са изпълнили програмата минимум - класирали са се за финала, където обаче ще срещнат не французите, а италианците...

ГЕРМАНИЯ - ФРАНЦИЯ 3:3 (5:4 след дузпи), полуфинал СП 82
1:0 Литбарски (17)
1:1 Платини (26 - дузпа)
1:2 Трезор (92)
1:3 Жирес (98)
2:3 Румениге (102)
3:3 Фишер (108)