Англия надхитри Камерун в неаполитанска класика

На Световното първенство в Италия през 1990 г. се изиграват няколко наистина паметни двубоя. Черешката на тортата обаче е четвъртфиналът между Англия и Камерун. На фона на другите три сиви сблъсъци от тази фаза на Мондиала битката в Неапол между англичани и камерунци, украсена с  5 гола и обрати, изпъква значително.

В тези дни на 1990 г. Камерун е световният хит. Играчите на съветския треньор Валерий Непомняший шокират света още на старта на италианското Мондиале, обезличавайки в мача на Откриването самите световни шампиони от Аржентина, начело с Диего Марадона. Следва закономерна победа и срещу силния румънски състав, освежителна загуба в мач без значение от СССР, за да дойде и победният осминафинал срещу Колумбия. Веселата и фриволна игра на африканците се нрави на всички, а в деня на четвъртфинала с Англия един италиански вестник излиза със заглавие "Днес ще катастрофира ли и Англия?".

Родоначалниците на футбола от своя страна започват бледо финалите, като благодарение на щастлив гол с глава на Марк Райт в египетската врата, заемат първото място в своята група, а на осминафиналите в един джентълменски двубой момчетата на Боби Робсън посичат белгийците с гол на Дейвид Плат в 120-ата минута. "Тежък мач. Не си намирам място от щастие, ако ме питате кого да отлича, ще кажа, че целият отбор го заслужава, но най-вече бих дал шестица на Гаскойн и суперволето на Плат. Нямаме право на грешка срещу Камерун", щастлив реалист е Робсън след победата над Белгия.

Пред 56 хиляди зрители на основно рекоструирания за Мондиал`90 неаполитански "Сан Паоло" Англия и Камерун изиграват един от най-великите футболни двубои в историята. Като цяло съотношението по трибуните е значително в полза на англичаните, а зад една от вратите стои и огромният транспарант с надпис "Неапол приветства англичаните". Странно е, че не всички места на "Сан Паоло" са заети, но затова може би е спомогнало и вече тегнещото над жителите на най-бомбандирания италиански град по време на Втората световна война раздвоение - вече е ясно, че само след няколко дни в Неапол първият полуфинал на Мондиала ще противопостави домакинът Италия и Аржентина на неаполитанския бог Марадона.

Боби Робсън залага на схема, зависеща от двете фази на играта. Когато Англия се отбранява, албионците са подредени в 5-3-2. Пред вратаря Шилтън стълбове в отбраната са централните защитници Райт и капитанът Тери Бутчър, а като крайни бранители действат десният бек Пол Паркър и левият Стюърт Пиърс. Дез Уокър пък неотлъчно е залепен за камерунския стрелец Франсоа Омам Бийк. Пред тях тройката халфове включва Пол Гаскойн, Дейвид Плат и Крис Уодъл, а напред Джон Барнс и Гари Линекер търсят английския гол. Когато хората на Робсън подемат офанзивни действия, Паркър и Пиърс приемат ролята на външни полузащитници, изменяйки английската схема в 3-5-2.

Със сигурност това е един от най-силните английски отбори в историята, който обаче бере големи ядове срещу африканския си противник в тази неаполитанска нощ. Прескачайки за малко хронологията на разказа, отбелязваме следните факти от мача: удари по посока на вратата - 18:10 в полза на Камерун; корнери - 6:1 в полза на африканците; и 18 извършени нарушения от англичаните срещу 7 от съперниците им.

4-4-2 е схемата, в която нарежда състава си Непомняший. Пред ветерана на вратата Томас Нконо е разположено следното защитно каре. В центъра на отбраната са канарата Масинг и либерото Кунде, на десния бек е разположен капитанът Татау, а на левия - Ебуеле. Пред тях като дефанзивен полузащитник действа Пагал, а другият вътрешен халф е Мабоанг. По двете крила Камерун разчита на Либих и Мфеде, като за последния по време на първенството се заговаря, че много от грандовете на Стария континент са се впечатлили от способностите на левия му крак. Централният нападател Омам Бийк е подпомаган от по-вариативния Сирил Маканаки. Не се знае какво е казал преди срещата на камерунците съветският специалист, който следи мачовете на отбора си с каменно изражение, но облечените в зелено, червено и жълто играчи в почти цялото игрово време са пълновластни господари на терена.

Камерунците влизат в мача без излишни церемонии и още в 12-ата минута Омам Бийк изкача сам срещу Шилтън, но волето му е избито от ветерана. Секунди по-късно Мфеде кара английския страж отново да плонжира, но за радост на последния коженото кълбо минава до гредата в аут. Пет минути по-късно ново разбъркване пред английската врата води до нов шут на Мфеде, минал над целта. Англичаните, точно като опитен европейски отбор, нанасят мълниеносно удара си. В 26-ата минута Пиърс се включва отлично отляво, след което Железния войник на Нотингам качва топката на главата на Плат и английската седмица открива резултата - 1:0. Това не стряска африканците и в 38-ата минута Либих се оказва в позицията отпреди малко на Плат, но за разлика от Дейвид, тъмнокожият футболист е неточен при удара си. "От това първо полувреме можем да бъдем доволни единствено от резултата и от нищо друго. Нашият отбор получи урок по футбол и ако продължаваме така нищо добро не ни чака", коментира на полувремето легендата на Манчестър Юнайтед Боби Чарлтън. Колко е бил прав!

Робсън опитва да промени нещичко в играта на тима си, въпреки гола аванс, като на мястото на незабележимия Барнс влиза друга звезда на Ливърпул Питър Биърдсли. Непомняший също предприема мерки. На терена вече е 38-годишният ветеран Роже Мила, чийто радостен танц около флагчето за ъглов удар остава емблематичен не само за Мондиал`90. Именно Мила е в основата на изравнителния гол. Нападателят е спънат от Гаскойн в наказателното поле в 61-ата минута, а либерото Кунде прави 1:1 от бялата точка. Веднага след това на терена се появява още един нападател - Екеке, като и тази смяна на Непомняший се оказва изключително удачна.

В 63-ата минута идва предупредителен залп за Англия, изразен в опасен шут на Маканаки. Минута по-късно Мила извежда нахлуващия от втора позиция Екеке и стрелецът праща в делириум сънародниците си - 2:1 за Камерун! Англичаните гледат невярващи на очите си и сякаш ударени с мокър парцал се насочват към центъра. Тревор Стивън веднага заменя Тери Бутчър и Англия тръгва да търси спасителния втори гол. Той е близо в 77-ата минута, но Плат бие покрай вратата от удобна позиция. И тук идва възможността камерунските "лъвове" да решат всичко. Десет минути преди края на мача Омам Бийк се възползва от грешка на Пиърс и изкача сам срещу Шилтън. Вместо да потърси силен удар или да премине покрай стража на "Трите лъва" камерунецът опитва техничен удар с пета, блокиран майсторски от 40-годишния Шилтън. Така безгрижието и стремежът към излишна атракция не позволяват на африканския отбор да достигне до трети гол и да си подпечата мястото на полуфинала.

Тече 82-ата минута на мача, 8 минути преди края всички зрители в Неапол, а и навсякъде пред телевизорите се чудят що за полуфинал ще бъде Германия - Камерун. На фона на вече отпадналите изключително силни състави на Бразилия, Чехословакия, СССР, Югославия, Испания, Белгия, Холандия и очертаващата се английска елиминация името на Камерун сред полуфиналистите звучи леко еретично. Явно обаче футболът навлиза в нови измерения. Осем минути преди края на четвъртфинала под Везувий всички спортни журналисти по цялото земно кълбо вече търсят в съзнанието си подходящото заглавие за сензацията.

И тогава идва британското спасение. Както в повечето случаи става, авторът му е един от обичайните заподозрени. Гари Линекер е спънат в наказателното поле пред Нконо и мексиканският съдия Кодесал посочва бялата точка. Някои от специалистите очакват Пиърс да се нагърби с решаващия изстрел, но зад топката застава Линекер. Голмайсторът на Мондиал`86 без проблеми литва в обратния ъгъл Нконо и праща този велик сблъсък в продължения.

И отново Камерун е далеч по-активният отбор. След пет минути от първото продължение масираната акция на африканците води до удар на Омам Бийк с глава, който Шилтън улавя малко пред голлинията. В 100-ата минута ново английско опълчение кара Стивън да изчисти топката в последния момент на метър пред опразнената английска врата. В последната минута на първото продължение идва и решаващият проблясък за европейците. Газа поема една топка от центъра на терена и с прекрасен пас намира Линекер. Нападателят тръгва да елиминира излезлия срещу него Нконо и е повален от вратаря. Ударът на Гари от бялата точка е пронизващ в центъра на вратата и Англия отново повежда в резултата - 3:2. Макар в тези години все още да не съществува правилото за Златен гол, второто попадение на Линекер се явява като нещо такова за Камерун. Просто до края на срещата тъмнокожите футболисти вече са фигуранти на терена и нямат психика да се върнат в мача, макар да са доминирали цели 105 минути от него. Някъде по това време Линекер отново е изведен от Гаскойн, но шутът му невероятно не намира мрежата.

С последния съдийски сигнал идва и огромната английска радост, като на световните шампиони от 1966 г. вече им предстои сложен полуфинал с големия им съперник Германия. Камерунците пък, пременени във фланелките на английските си опоненти, дълго време обикалят по пистата на стадиона и с усмихнати лица приемат овациите на публиката. Хитът на Италия`90 слиза от сцената, но предстоят последните четири битки, които трябва да решат съдбата на световната титла.

АНГЛИЯ - КАМЕРУН 3:2 (след прод.), 1/4-финал СП 90