Фантастичният гол на Бергкамп отказа Аржентина

Един от най-добрите мачове на 90-те години се играе в родния град на Ерик Кантона и Зинедин Зидан - Марсилия. На "Стад Велодром" Холандия и Аржентина трябва да определят единия от полуфиналистите на Мондиал`98, като се получава уникален двубой.

И двата състава преминават без проблеми груповата фаза, а после с голяма доза късмет прескачат осминафиналите - "лос гаучос" елиминират Англия с дузпи в един мач на един дъх, а холандците се справят с Югославия, като в последните минути на тази среща Предраг Миятович от дузпа праща топката в горната греда.

Наставникът на "лалетата" Гуус Хидинк залага на 3-5-2 за този 1/4-финал. Пред вратаря Ван дер Сар тримата в отбрана са Михаел Райцигер, Яп Стам и капитанът Франк де Бур. Център-халфове са Вим Йонк, Филип Коку и Едгар Давидс, а като външни полузащитници действат Роналд де Бур от дясно и Артур Нюман от ляво. Напред двойката в нападение е Патрик Клуйверт и Денис Бергкамп.

Колегата на Хидинк Даниел Пасарела внася изменения в схемата на аржентинците от мача с Англия, което води до класическо 4-4-2. В предни позиции южноамериканците разчитат на типичната деветка Габриел Омар Батистута, а до него е лекият нападател Клаудио Лопес. Зад тях в халфовата линия оперират капитанът Диего Симеоне, Матиас Алмейда, Хуан Верон и Ариел Ортега. Карето в отбрана е съставено от бековете Хавиер Санети (десен) и Хосе Чамот (ляв), както и централните защитници Роберто Аяла и Нестор Сенсини.

Още в петата минута на мача Вим Йонк се е включил добре в една атака на Холандия и ударът от близо на бившия халф на Интер разтриса здраво страничната греда на аржентинската врата. "Оранжевите" стоят по-добре на терена в първите минути, когато Ван дер Сар стои без никаква работа.

Така стигаме до 12-ата минута, когато резултатът е открит. Роналд де Бур преминава двама противници в центъра на терена и центрира към Бергкамп в наказателното поле. Станалият наскоро шампион на Англия с Арсенал играч елегантно чуква топката с глава към нахлуващия Клуйверт, който пък останал сам срещу вратаря Роа фино копва топката за 1:0. Изключителен гол, който добре онагледява техническата грамотност на холандския тим.

Аржентина обаче не е никак случаен отбор и това веднага си проличава. Пет минути след холандското попадение Верон извежда Лопес зад гърба на "оранжевата" защита. Останал сам срещу Ван дер Сар Въшката сякаш има цялото време на света да реализира. Нападателят дълго се куми как точно да преодолее стража, като в крайна сметка с удар под тялото успява за 1:1.

В 24-ата минута Ван дер Сар и колегите му отново са подложени на изпитание при един пробив от ляво на Лопес, който се справя с опеката на Стам.

Следват два пропуска на Давидс, който на два пъти праща снаряди по посока на рамката на Карлос Роа. В 38-ата минута Ортега пробва коварен шут, след който коженото кълбо се отбива от десния страничен стълб на холандската врата. Малко след това страховит удар на Симеоне профучава на сантиметри от вратата на европейците.

След почивката Холандия е доминиращият тим, докато "лос гаучос" разчитат на контра акции. При една такава обаче за малко да стане 2:1. В 64-ата минута Батистута стреля като с топ и по някакво чудо дясната греда на холанската врата остава здрава, след като топката се отбива именно в нея. Хидинк веднага решава да освежи играта на състава си и крилото на Арсенал Марк Овермарс сменя по десния фланг Роналд де Бур. Секунди след като се появява на терена Овермарс центрира отлично от дясно, а ударът с глава на Клуйверт е избит акробатично от Роа в корнер.

Това не се харесва на Пасарела и той моментално вкарва в игра Пинеда, който се заема да руши играта на Овермарс по десния фланг на холандската атака. В 77-ата минута нещата за "лалетата" отиват на зле, след като за нарушение в средата на терена срещу Симеоне Нюман получава втори жълт картон и остава отбора си с човек по-малко.

Макар с числено преимущество на терена, аржентинците не съумяват да наложат натиск, а и холандците се прегрупират много добре в отбрана и полузащита, където се връща дори голаджията Клуйверт. Три минути преди края на редовното време идва сблъсъкът в сантиметри между Ван дер Сар и Ортега. 197-сантиметровият холандски страж тръгва да се кара на 170-сантиметровия южноамериканец, който очевидно симулира за дузпа в наказателното поле. Ненадейно Ортега се изправя и с удар с глава в брадичката поваля холандския гигант. Следва моментален червен картон за халфа, който след това е наречен магаре в родината си заради тази си постъпка.

Всичко отива към продължения, когато в 90-ата минута Денис Бергкамп влиза под светлината на прожекторите. Франк де Бур изсипва една топка към наказателното поле на Аржентина, където Бергкамп майсторски овладява дългия пас и още по майсторски с едно докосване се освобождава от Аяла, за да последва фантастичен удар с десен външен фалц в обратния ъгъл за 2:1. Това е краят! Приказен гол на един прекрасен футболист и холандски триумф.

На игралното поле веднага влиза ветеранът Абел Балбо, но за всички е ясно, че Аржентина няма сили, а и време, за да отвърне на гола на Бергкамп. С последния съдийски сигнал идват огромната "оранжева" радост и сълзите за Батистута и компания, а този мач влиза завинаги в спомените на футболните бардове.