Англия сдаде титлата след треньорска грешка и хранително натравяне

Ако търсим класически мач от световни финали, то без съмнение такъв е четвъртфиналът между Западна Германия и Англия на Мондиал`70. Това е срещата, която коства световната титла на островитяните, и в която Бундестима за пореден път показва своя уникален спортен дух.

Макар известна част от английския състав да е запазила своя облик от 1966 г., сър Алф Рамзи внася освежаване в редиците на световните шампиони. Така например, за четвъртфинала с германците на скамейката остават ветеранът Джак Чарлтън и страховитият бранител на Манчестър Юнайтед Ноби Стайлс. Големият проблем пред световните първенци идва в часовете преди мача, когато става ясно, че стожерът на вратата Гордън Банкс е получил стомашно разстройство вследствие на хранително натравяне и в рамката трябва да застане неопитният Питър Бонети. За беда на англичаните вратарят на Челси, чийто прякор е Котката, няма поводи да се гордее след четвъртфинала в Леон.

Германският треньор Хелмут Шьон пък залага на същия тим, който няколко дни по-рано надвива Перу с 3:1 и се разминава с Бразилия в следващата фаза. Към момента преди четвъртфинала с Англия голаджията Герд Мюлер вече здраво се е развилнял, като Бомбардира записва два хеттрика в предварителната група - срещу България и Перу.

Рамзи нарежда хората си в 4-3-3. Квартетът в отбрана включва универсалния бек Кийт Нютън, централния бранител на Евертън Брайън Лабоун, капитана Боби Муур и левия краен защитник на Лийдс Тери Купър. В средата на терена конците дърпат Алън Мълъри, Алън Бол и звездата на Трите лъва Боби Чарлтън. В атака триото е съставено от стрелеца на Ман Сити Франсис Лий, героят от финала на "Уембли" през 1966 г. Джеф Хърст и другия голмайстор от финала преди 4 г. Мартин Питърс. За последния сър Алф Рамзи казва, че е изпреварил времето си с 10 години.

Маншафта избира по-нестандартна схема. Шьон пуска състава си в 2-3-5, като най-близо пред вратаря Майер оперират 23-годишният Берти Фогтс и малко по-опитният Хорст-Дитер Хьотгес. Пред тях халфовата линия е съставена от двама бранители по призвание - Карл-Хайнц Шнелингер и либерото на Шалке Клаус Фихтел. В дясно до тях действа Франц Бекенбауер, който в тези години все още се подвизава в полузащитата. Райнхард Либуда от дясно и Ханс Льор от ляво атакуват по двете крила, а Уве Зеелер, Герд Мюлер и Волфганг Оверат търсят гола през центъра на нападателната линия.

През 1970 г. английският национален отбор се намира в най-силните си години, като успехът от 1966 г. е подплатен с третото място на Европейското първенство в Италия през 1968 г. Въпреки това, специалистите не могат да откроят фаворит. Силният германски състав има допълнителен стимул пред себе си, като Бундестима може да детронира съперника си и да му отмъсти за загубения финал от предишния шампионат - такава възможност се отдава много рядко.

Началото е за англичаните. В 31-ата минута Мълъри засича центриране от дясно и открива резултата. След почивката британците правят нова решителна крачка към полуфинала. В 49-ата минута прекрасна контраатака на световните шампиони е завършена от близо от Питърс, като проблемите за германците пак идват след центриране от дясната страна на английската атака.

Германия обаче се събужда - както винаги в подходящия момент. Двайсетина минути преди края на мача Алф Рамзи готви смяна, като при 2:0 треньорът смята да извади своя най-голям ас Боби Чарлтън. В 68-ата минута обаче хубав удар от дясно на Бекенбауер хваща английския вратар Бонети неподготвен е резултатът е намален. И тук идва огромната грешка на Рамзи. Фаталната му грешка! Специалистът не се отказва от намерението си и наистина вади Чарлтън, пускайки на негово място полузащитника Колин Бел. По този начин сър Алф изневерява на един от своите принципи - "Никога не пипай печеливш отбор".

Германците усещат момента си и налагат натиск. Рамзи предвижда злополучния край и в 80-ата минута на мястото на нападателя Питърс влиза бранителят на Лийдс Норман Хънтър. В 82-ата минута феновете виждат един от най-красивите и решаващи голове в историята. Льор подава на Уве Зеелер, като германският капитан е охраняван от Мълъри и се намира с гръб към вратата. Това не пречи на легендата на Хамбургер да стреля с глава и секунда по-късно да накара неадекватния Бонети да вади за втори път топката от мрежата си. На това фантастично попадение на Зеелер е дадено названието "Златната глава на Уве".

Срещата отива в продължения, а дамоклевият меч се стоварва върху английските играчи в 108-ата минута. По недопустим начин английската отбрана и вратарят оставят Мюлер да отправи убийствено воле от метър и половина пред голлинията. Това е краят за Англия. По нелеп начин албионците сдават първата си и до сега единствена световна купа, а удоволствието сред германците от взетия реванш за "Уембли" е така голямо, че едно от заглавията след мача в страната на Мартин Лутер, Лудвиг ван Бетховен, Рихард Вагнер, Имануел Кант и т.н. гласи: "Англичаните получиха юмрук в зъбите си".

Наистина Трите лъва пропускат голям шанс да достигнат до полуфинала, а за капак цели 12 години след това Англия отсъства от Световните първенства. Германия пък отива на полуфинал с Италия, където се получава мач, обявен за номер 1 на ХХ век.

ГЕРМАНИЯ – АНГЛИЯ 3:2, 1/4-финал СП 70
0:1 Мълъри (31)
0:2 Питърс (49)
1:2 Бекенбауер (68)
2:2 Зеелер (76)
3:2 Мюлер (108)

ГЕРМАНИЯ: Майер, Хьотгес (Шулц), Шнелингер, Бекенбауер, Фогтс, Зеелер, Фихтел, Оверат, Мюлер, Либуда (Грабовски), Льор. Треньор: Хемлут Шьон

АНГЛИЯ: Бонети, Нютън, Купър, Мълъри, Лабоун, Муур, Лий, Бол, Б. Чарлтън (Бел), Хърст, Питърс (Хънтър). Треньор: Алф Рамзи

СЪДИЯ: Норберто Анхел Коереса (Аржентина)