Наполи и Гатузо повалиха Милан на "Джузепе Меаца" (видео)

Отборът на Наполи постигна важна победа с 1:0 при гостуването си на Милан от 27-ия кръг на Серия “А”. Това е първи успех на неаполитанците срещу този съперник на “Джузепе Меаца” от януари 2017 година насам. Единственото попадение беше отбелязано от Матео Политано в 49-ата минута, а в добавено време резервата на “росонерите” Анте Ребич беше изгонен от игра с директен червен картон.

Стефано Пиоли направи цели пет промени в състава си след равенството 1:1 с Манчестър Юнайтед в Лига Европа. Заради проблемите на Алесио Романьоли и Симон Кяер, Матео Габия получи възможност да стартира за първи път от четири месеца насам. Тео Ернандес се завърна сред титулярите, но Давиде Калабрия отсъстваше заради контузия. В халфовата линия място намери Сандро Тонали, а като плеймейкър играеше възстановеният от травмата си Хакан Чалханоглу. Саму Кастийехо пък беше предпочетен пред Алексис Салемакерс, а Рафаел Леао отново водеше атаката на тима.

За легендата на “росонерите” Дженаро Гатузо това беше първо гостуване на “Джузепе Меаца” като треньор на техен противник. Той беше предприел само две промени след победата с 3:1 над Болоня преди седмица. Те бяха продиктувани от контузиите на защитниците Амир Рахмани и Фаузи Гулам. Така тази вечер на техните места играеха Никола Максимович и Елсейд Хисай. В атака бяха познатите имена - Политано, Пьотър Жиелински, Дрис Мертенс и капитанът Лоренцо Инсиние.
В 10-ата минута Мертенс опита далечен удар, който завърши право в ръцете на Джанлуиджи Донарума, а при следващата атака на домакините Чалханоглу отговори с неточен изстрел. В 14-ата Инсиние също отправи шут, който беше уловен от вратаря. Две минути по-късно Жиелински стреля от добра позиция, но Донарума се справи с неговия удар. В 20-ата Леао се отчете с пропуск, а в 29-ата същото направи и Жиелински. В 33-ата Леао нанесе силен шут по земя, с който Оспина се справи. Малко след това Чалханоглу също стреля, но топката мина над вратата. В 43-ата Мертенс реши да стреля, но не намери целта.
В 49-ата минута Наполи наказа грешка в халфовата линия на Милан и организира опасна контраатака, която завърши с удар на Политано в далечния долен ъгъл на вратата за 1:0 в полза на гостите. В 58-ата Фабиан Руис отправи опасен шут, който беше отразен от Донарума. Пиоли реагира като направи три смени в атака наведнъж и по този начин в игра се появиха Анте Ребич, Браим Диас и Салемакерс. В 65-ата хърватинът центрира към Леао, който отблизо нанесе слаб удар, който не затрудни Оспина. В 70-ата Ребич игра с глава след центриране от фаул, но вратарят отрази неговия изстрел.
В 79-ата Йенс Петер Хауге също влезе в игра, след като Леао усети болка в бедрото си. В 83-ата Ернандес пробва шут, който профуча покрай вратата. В последните минути на мача съдията прегледа чрез ВАР ситуация с контакт между левия бек и Тиемуе Бакайоко в наказателното поле, но отказа за даде дузпа за "росонерите". В добавеното време Ребич беше изгонен с директен червен картон заради реплика към рефера. Последва пропуск на Виктор Осимен, който не успя да направи победата на своя отбор по-убедителна.
Така Наполи събра 50 точки и се изкачи на петата позиция в класирането, където вторият Милан остана с 56 спечелени пункта или на девет от лидера Интер.

МИЛАН - НАПОЛИ 0:1

0:1 Политано (49')

Милан: Дж. Донарума, Далот, Габия, Томори, Ернандес, Кесие, Тонали, Кастийехо, Чалханоглу, Крунич, Леао