Голът на сезона не стигна на Тотнъм дори за точка в дербито с Арсенал (видео)

Арсенал спечели 202-рото издание на дербито на Северен Лондон, след като стигна до обрат с 2:1 срещу Тотнъм на "Емиратс". Може да се каже, че успехът на "топчиите" е заслужен, тъй като през по-голямата част от времето, с изключение на последните 15-ина минути, те бяха отборът, който атакуваше и търсеше победата, докато "шпорите" се защитаваха. Въпреки това символичните гости поведоха след феноменално изпълнение на Ерик Ламела, който с удар, известен като "рабона", прати топката неспасяемо във вратата на Лено. Това попадение със сигурност е един от големите фаворити за гол на сезона във Висшата лига. В самия край на първото полувреме Мартин Йодегор изравни. Преди това на два пъти гредите спираха Арсенал. "Топчиите" стигнаха до пълен обрат в 64-тата минута, когато Александре Лаказет реализира дузпа, отсъдена за нарушение на Санчес срещу него. Решението предизвика спорове, тъй като нападателят вече бе отиграл топката, но в крайна сметка фал имаше. Ламела се превърна от герой в грешник за Тотнъм, след като в 76-ата минута получи втори жълт картон. В края все пак гостите намериха сили да наложат натиск. Гол на Хари Кейн бе отменен заради засада, а след това негов удар срещна и гредата. Така серията на "шпорите" от три поредни победи в Премиър лийг и пет последователни такива във всички турнири бе прекъсната. Арсенал пък вече е на четири точки от днешния си съперник.

Микел Артета изненадващо реши да остави Пиер-Емерик Обамеянг на пейката за началото. Александре Лаказет бе на върха на атаката. Габриел, Емил Смит Роу и Седрик Соареш също стартираха. Мениджърът на лондончани разкри пред медиите, че голмайсторът на Арсенал не е титуляр по дисциплинарни причини, но не даде повече подробности за това.
Танги Ндомбеле започна за Тотнъм, а Гарет Бейл, Хари Кейн и Хюн-Мин Сон отново стартираха заедно в предни позиции.
Арсенал взе инициативата от самото начало, а Тотнъм очаквано прие играта в своята половина. В 16-ата минута хубав удар на Смит-Роу от 25 метра срещна гредата, а малко след това гостите останаха без една от ключовите си фигури. Хюн-Мин Сон получи разтежение и бе заменен от Ерик Ламела.
При първата си сериозна атака Тотнъм откри резултата. Бейл центрира перфектно отдясно, а Регилон от движение върна в наказателното поле. Моура спря топката за Ламела, който със страхотно изпълнена рабона прати топката в далечния ъгъл за 0:1.
Пет минути след това късметът отново обърна гръб на Арсенал, след като удар на Седрик Соареш отново срещна гредата. Все пак шансът бе на страната на "топчиите" минута преди края, когато Йодегор засече центриране на Тиърни. Топката рикошира в Алдервейрелд и това попречи на Лорис да спаси - 1:1.
На почивката Артета замени Сака с Никола Пепе. В 57-ата минута пък Бейл напусна терена и на негово място се появи Сисико.
В 62-рата минута Лаказет получи страхотен пас в наказателното поле, овладя и опита изстрел. Французинът не уцели добре топката и ударът ми бе много неточен, но в този момент Санчес връхлетя върху краката му. Майкъл Оливър показа бялата точка и жълт картон на бранителя. ВАР потвърди решението му. Нарушението бе безспорно, но е факт, че Лаказет вече бе отиграл топката. В крайна сметка французинът изпълни перфектно дузпата и даде заслужен аванс на Арсенал.
Нещата станаха още по-сложни за Тотнъм в 76-ата минута, когато Ерик Ламела остави отбора си с човек по-малко, след като получи втори жълт картон заради това, че с ръка удари Тиърни в лицето в опита си да запази топката при едно единоборство. Едва тогава обаче "шпорите" заиграха по-открито и се хвърлиха да атакуват.
Шест минути преди края Хари Кейн засече с глава след много добро центриране на Моура от свободен удар. Топката влезе е далечния ъгъл, но попадението правилно бе отменено заради засада на голмайстора на Тотнъм.
"Артилеристите" се прибраха твърде дълбоко в своята половина и в 90-ата минута само късметът ги спаси, след като удар на Кейн срещна гредата.