Нефтохимик нанесе първа загуба на Левски в новата им зала (видео + снимки)

Волейболният шампион на Нефтохимик 2010 (Бургас) нанесе първа домакинска загуба на Левски в новата им зала "Левски София". Момчетата на Николай Желязков удариха "сините" с 3:0 (25:23, 25:23, 25:13) в най-интересния мач от междинния и предпоследен 13-и кръг от първата осмица на Суперлигата, игран тази вечер.

Въпреки успеха, шампионите останаха на 3-о място във временното класиране с 24 точки след 9 победи и 4 загуби, с колкото е и Левски на втора позиция, но с 26 точки. В последния кръг от редовния сезон Нефтохимик приема Добруджа 07 (Добрич), докато "сините" са гости на лидера Хебър (Пазарджик). И двете срещи са в събота (13 март) от 18,30 часа.

От състава на Нефтохимик липсваха разпределителя Георги Братоев, за който това бе последен мач от наказанието му, и капитанът Николай Николов, който има травма в кръста. От друга страна Левски също беше без основния си разпределител Владимир Станков заради проблем в глезена.

Първата част на срещата започна напълно равностойно до 4:4, след което Левски поведе с 6:4 след отличен блок на Христо Цветанов и грешка на Валентин Братоев от гостите. Постепенно Нефтохимик изравни при 8:8 след грешка в атака на Самуил Вълчинов и блокада на Денис Карягин. Последваха два мини обрата и 10:9 за "сините" след нов блок на Цветанов. Техническата пауза пък дойде при 12:11 за Левски след грешка от сервис на Карягин. Последваха две успешни атаки на Вълчинов и Александър Николов - 14:11 и тайм-аут за Николай Желязков. Въпреки това, последваха поредна блокада на Цветанов и грешка на Вальо Братоев - 16:11 и второ прекъсване за треньорът на шампионите. Това даде ефект и бургазлии намалиха до 17:14 след три последователни атаки на Вальо Братоев. Двата тима продължиха равностойно до 21:17, след което Нефтохимик обърна до 23:21 в своя полза, за да спечели гейма в крайна сметка след 25:23.

В началото на втория гейм Нефтохимик дръпна с 4:2 след атака на Мирослав Градинаров, който се появи в края на първата част, и блокада на Николай Колев. Разликата стана 7:4 след грешка в атака на Алекс Николов, след което шампионите запазиха предимството до техническото прекъсване, което дойде при 12:9 след успешна атака на Вальо Братоев. Преднината на бургазлии нарасна до 14:10 след атака през центъра на Николай Колев и грешка на Алекс Николов, което накара Андрей Жеков да вземе тайм-аут. Независио от усилията на "сините", Нефтохимик запази преднината си до 21:18, след което Левски намали до 21:20 след нова атака на Алекс Николов и грешка на Денис Карягин. Домакините дори стигнаха до равенство при 23:23 след страхотен блок на Марк МакГивърн, но все пак Нефтохимик измъкна гейма отново с 25:23 след успешна атака на Карягин и отлична блокада на Вальо Братоев.

И третата част стартира равностойно до 6:6, след което Нефтохимик отново поведе с 8:6 след ас на Илия Петков и грешка на разпределителя на Левски Стоил Палев. Разликата нарасна до 11:7 след атака на Вальо Братоев и контра блок-аут на Миро Градинаров и 12:8 след грешка на влезлия като резерва Венислав Антов. Атака на Денис Карягин и блокада на Николай Колев - 14:8 и тайм-аут за Андрей Жеков. Преднината на Нефтохимик набъбна до 21:13, за да спечели гейма с разгромното 25:13 след две атаки и блокада на Вальо Братоев и блок на Николай Колев, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за Нефтохимик станаха Валентин Братоев (3 блока, 44% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане) и Денис Карягин (2 блока, 55% ефективност в атака и 41% позитивно посрещане) с 14 и 13 точки за победата.
За Левски единственият с двуцифров актив бе капитанът Боян Йорданов с 10 точки (1 блок и 43% ефективност в атака).

ЛЕВСКИ – НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 0:3 (23:25, 23:25, 13:25)
ЛЕВСКИ:

Стоил Палев, Боян Йорданов 10, Александър Николов 6, Самуил Вълчинов 6, Христо Цветанов 6, Марк МакГивърн 6 – Владислав Иванов-либеро (Венислав Антов 2, Гордан Люцканов 6, Владимир Гърков, Дамян Колев-либеро)

Старши треньор: АНДРЕЙ ЖЕКОВ
НЕФТОХИМИК:

Стефан Георгиев 2, Жани Желязков 1, Денис Карягин 13, Валентин Братоев 14, Николай Колев 6, Илия Петков 9 – Теодор Салпаров-либеро (Мирослав Градинаров 5, Мартин Пенев)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ.

Зала "Левски София", София

Съдии: Симеон Иванов, Ивайло Иванов

Първенство на България по волейбол за мъже, срещи от 13-ия кръг в първата осмица:

Монтана - ЦСКА 3:1 (20:25, 25:18, 25:22, 25:22)
Марек Юнион-Ивкони - Хебър 1:3 (25:14, 21:25, 16:25, 24:26)
Левски - Нефтохимик 2010 0:3 (23:25, 23:25, 13:25)
Добруджа 07 - Пирин Разлог 3:0 (25:19, 25:18, 25:20)