Почина и последният швейцарски национал от Световното първенство през 1954-а година

Роджър Фонлантен, който беше единствен останал жив футболен национал на Швейцария от Световнвото първенство през 1954-а година, е починал. Фонлантен е участник и в най-резултатния мач в историята на Световните първенства по футбол между домакините от Швейцария и съседите от Австрия, спечелен от австрийците със 7:5 на четвъртфинал.

Швейцарският футболен съюз обяви, че Фонлантен е починал през юли във вилата си край женевското езеро, но няма уточнение поради каква причина за смъртта му се съобщава 10 месеца по-късно.

Играл като нападател за Интер (Милано), ветеранът си е отишъл от този свят на 89 години. Също така той е в състава на страната си и 8 години по-късно, когато е Световното първенство в Чили, а на по-късен етап в живота си е треньор на националния отбор за две години и е уволнен, когато не успява да класира страната за Европейското през 1980-а година.

Въпросният най-резултатен мач се играе в Лозана и се провежда при температура от 40 градуса на въздуха- нещо невероятно за планинска Швейцария. Домакините повеждат с 3:0 до 19-ата минута, но 15 по-късно вече губят с 3:5. След края на мача вратарят на швейцарците твърди, че слънцето така силно напичало над него, че в един момент бил пред припадък и нямал сили да се движи. Мачът се играе в 17.00 часа, но природата си прави жестока шега и е непоносимо задушно. В крайна сметка Австрия бие със 7:5 и се класира за полуфинал, където е сразена с 1:6 от бъдещия шампион Германия.