Ботев (Пд) изпусна Левски в шоу на "Герена"

Отборите на Левски и Ботев (Пловдив) изиграха много интересен за родните стандарти двубойв дербито от 20-ия кръг на efbet Лига, което завърши 2:2 на стадион "Георги Аспарухов".

"Канарчетата" определено трябва да съжаляват, че изпуснаха победата, след като създадоха множество положения. Таранът на тима Атанас Илиев отбеляза и двата гола за гостите,  след като първо даде аванс на Ботев в 13-ата минута, а след това възстанови равенството в 56-ата минута. Между тях нападателите Найджъл Робърта (32) и Мартин Петков (38) донесоха обрат за домакините с красиви попадения.
Пловдивчани пропуснаха няколко положения при 1:0 за тях, след което бяха ощетени, тъй като при 2:2 не бе отсъдена дузпа за игра с ръка на най-слабия на терена в този мач Ребин Сулака, а веднъж и гредата спаси столичани. Отлично спасяване на Микулич и невероятен пропуск на Шоколаров в 92-ата минута обаче попречиха на Ботев да постигне първи успех на "Герена" от 31 години и първа победа в столицата срещу Левски от 1997 година.

Най-лошите новини за "сините" са травмите на двамата леви защитници - Рерас и Патрик-Габриел Галчев, който е със съмнения за по-тежка контузия. Както е известно, третият ляв бранител Матео Стаматов също е в лазарета.
Двата клуба имаха нужда от точки, тъй като се намират в трудна ситуация. Те заложиха на открит футбол с голове и положения, които обаче дойдоха най-вече заради поредицата от комични грешки в защита на столичани. "Сините" ще нощуват осми с актив от 21 точки, а "канарчетата" вече са на 11-то място със 17 точки.
Интересното е, че тимовете на Славиша Стоянович и Азрудин Валентич в последните си три мача завършиха наравно. Столичани не успяха да вкарат, но и да допуснат гол срещу Етър и ЦСКА 1948, докато "жълто-черните" се спасиха с попадения в последните минути срещу Царско село (2:2) и Монтана (1:1), а днес двата тима поделиха точките на "Герена".

Домакините, които през седмицата се класираха на четвъртфинал за Купата на България,бяха направили три промени в състава си. Симеон Славчев, Здравко Димитров и Патрик Габриел-Галчев се завърнаха сред 11-те, като смениха Тома Даске, Драгал Михайлович и Рерас.

Звонимир Микулич отново бе вратар, а Ивайло Найденов, Ребин Сулака, Начо Монсалве и Патрик-Габриел Галчев бяха четиримата защитници. Последният смени Фейрас Рерас буквално минути преди мача, тъй като мароканецът се контузи на загрявката. Капитанът Мартин Райнов и Славчев бяха опорните халфове, докато Илия Юруков отново бе плеймейкър. Димитров и Мартин Петков пък помагаха на Найджъл Робърта.
Валентич бе направил две промени от загубения осминафинал за Купата с продължения от ЦСКА 1948 през седмицата. Маркиньос и Атанас Илиев замениха Виктор Генев и Салиф Сисе. Вратар бе Георги Аргилашки, а в защита действаха Филип Филипов, Марио Младеновски, Станислав Работов и Па Конете. Реда Рабей и Мишел Еспиноса бяха опорните халфове,  а Славчо Шоколаров, Маркиньос и Емануел Току действаха зад Атанас Илиев.
Първата опасност бе за гостите, които пропуснаха в 13-ата минута. Изключително неориентиран в този мач бе Сулака, който остави Атанас Илиев да се ориентира добре след дълго подаване, но нападателят стреля в аут. Три минути по-късно иранският национал направи детинска грешка и остави Маркиньос да пробие, след което да подаде на Илиев, а последният със силен удар не остави шансове на Микулич. Това бе първо попадение във вратата на Левски през 2021 година в мач от първенство.

Деветката на гостите беше близо и до втори гол в 20-ата минута. Отново невероятна грешка направи Сулака, който позволи на нападателя да излезе сам срещу вратаря, но ударът му мина встрани. В 25-ата минута по-добрата игра на Ботев доведе до ново положение пред вратата на Левски. Този път Микулич спаси удар на Равей.
При следващата атака Мартин Райнов се размина с изравняване. Той стреля добре с глава след центриране на Робърта, но топката мина на милиметри от дясната греда.

Нова грешка в отбраната на Левски позволи на Илиев да опита да се разпише пак в 28-ата минута, но този път Микулич излезе от наказателно поле и парира изстрела на Илиев.
Когато не вкарваш, ще ти вкарат, е неписано правило във футбола, което се доказа и в 32-ата минута. Тогава Юруков подаде на Робърта, който бе оставен от Марио Младеновски да си поеме топката, да се обърне спокойно и без проблем да стреля от 12 метра, с което да изравни резултата.
Нидерландецът, който имаше едва два гола през сезона, се разписва за четвърти път в рамките на няколко дни. Отново той бе главно действащо лице в 38-ата минута, когато отне топката в центъра на терена и изведе отлично Мартин Петков. Младият нападател пое топката и с бомбен шут матира Аргилашки за 2:1. Това е първото му попадение за сезона в първенството и общо пето от 40 мача със синята фланелка. Интересното е, че 18-годишният младок се разписва за първи път на "Герена".

През втората част отборите продължиха да правят грешки в защита и положения имаше от самото начало. Ботев не се възползва добре, а след това Здравко Димитров и Галчев пропуснаха да увеличат преднината на Левски на два гола.

В 55-ата минута Галчев реши да запази една топка в очертанията, след което не я изчисти добре и Левски не се организира в отбрана, а Ботев изравни. Рабей бе зад гърба на Галчев и центрира към Илиев, който се измъкна между Сулака и Монсалве и вкара за 2:2, като във втори пореден път се разписва два пъти във вратата на 26-кратните шампиони. Той вкара и двата гола при успеха с 2:1 през есента.
Минута по-късно отново той бе близо и до хеттрик, но изстрелът му с глава бе спасен от Микулич.
Робърта имаше възможност да върне преднината на "сините" от фаул, но стреля слабо, а при следващата атака в 60-ата минута Найденов, Галчев и Сулака тотално се объркаха и позволиха на Маркиньос да излезе сам срещу вратаря.

Галчев обаче показа отлична скорост и със шпагат изби топката и спаси Левски. При падането обаче 19-годишният талант контузи лошо левия си глезен и мигновено бе сменен, като стана вторият ляв бранител на Стоянович, който се контузи днес.
На негово място се появи Георги Александров, който веднага получи жълт картон за груб фаул срещу Илиев. Даске смени Славчев, Насиру Мохамед пък влезе на мястото на Юруков, но Ботев играеше по-добре и по-уверено търсеше победата.

В 75-ата минута пробив на Току можеше да донесе дузпа за "канарчетата". Неориентираният в този мач Сулака се хвърли на шпагат в краката му, а топката се удари в лявата му ръка. Крилото искаше 11-метров наказателен изстрел, но топката стигна до Илиев, който стреля мигновено, а Микулич с добър рефлекс спаси Левски. При изпълнението на корнер удар с глава на Еспиноса се отби в горната греда.

Най-добрият играч на Левски Робърта в 80-ата минута пък пропусна да вкара трети гол. Билал Бари и Стивън Петков също се появиха на терена, но гостите търсеха победа до последната минута и показаха повече свежест. Първият успех на Ботев в София от 1997 година беше на път да се осъществи, но невероятен пропуск направи Славчо Шоколаров в 92-ата минута. Така срещата завърши 2:2, но Ботев определено трябва да съжалява, че не победи, при това с разлика.
След това разочароващото представяне Левски ще гостува на последния Ботев (Враца), докато "жълто-черните", които останаха без победа през този сезон далеч от "Коматево", ще приемат отново ЦСКА 1948 и ще търсят реванш за отпадането преди дни за купата.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПД) 2:2
0:1 Илиев (16)
1:1 Робърта (32)
2:1 Петков (39)
2:2 Илиев (56)

ЛЕВСКИ:Звонимир Микулич, Ивайло Найденов, Ребин Сулака, Начо Монсалве, Фейрас Рерас, Мартин Райнов, Симеон Славчев, Здравко Димитров, Илия Юруков, Мартин Петков, Найджъл Робърта

БОТЕВ (ПД):Георги Аргилашки, Филип Филипов, Марио Младеновски, Станислав Работов, Па Конете, Реда Рабей, Мишел Еспиноса, Славчо Шоколаров, Маркиньос, Току, Атанас Илиев