Челси причини историческо унижение на Ливърпул и направи голяма заявка за топ 4 (видео)

Челси продължи с великолепното си представяне при Томас Тухел и победи с 1:0 шампиона Ливърпул на "Анфийлд", благодарение на което се изкачи на четвърто място във временното класиране. Този резултат е паметен в историята на мърсисайдци, но в крайно негативен план. За първи път Ливърпул допуска пет поредни загуби на "Анфийлд" в официални срещи. Отборът на Юрген Клоп се срина до седмото място, изоставайки на четири точки зад днешния си съперник. Върхът на безсилието на шампионите бе, че те нанесоха първия си и единствен точен удар в 85-ата минута.

Успехът на Челси бе напълно заслужен, като лондончани нямат загуба вече в десет поредни срещи във всички турнири под ръководството на Томас Тухел.

Алисон се завърна на вратата на шампионите, след като пропусна двубоя срещу Шефилд Юнайтед заради трагичната гибел на своя баща. Фабиньо е възстановен от контузия и стартира в центъра на отбраната като партньор на Озан Кабак. Диого Жота също бе готов, но остана на пейката за началото и се появи в игра след почивката.

Тимо Вернер и Жоржиньо започнаха на местата на Калъм Хъдсън-Одой и Матео Ковачич в състава на Челси.
Шампионите започнаха с активна преса и желание да изнасят много бързо топката. Челси обаче се адаптира добре и играчи в синьо започнаха доста често да се озовават зад отбраната на Ливърпул. Тимо Вернер пропусна две възможности, но в 24-тата минута успя да преодолее Алисон, който отново бе излязъл извън наказателното си поле и не се намеси адекватно, и да прати топката в опразнената врата. Изглеждаше, че всичко е наред и Челси излиза напред в резултата, но графиките на ВАР определиха, че Вернер със сантиметри е в положение на засада.
В 28-ата минута и Ливърпул стигна до много добра възможност, след като Салах със страхотно подаване от дълбочина изведе Мане зад отбраната на гостите, но сенегалецът не успя да овладее топката и да нанесе голов удар.
Три минути преди почивката Челси за пореден път се възползва от това, че отбраната на Ливърпул бе позиционирана високо. Канте изведе Маунт в оголената от Александър-Арнолд зона. Фабиньо се забави и позволи да бъде финтиран, след което талантът на Челси стреля много прецизно в ъгъла. Алисон не успя да достигне до топката, което означаваше, че Челси заслужено повежда в резултата.
Ливърпул започна добре втората част. В 48-ата минута домакините имаха основателни претенции за дузпа, след като топката срещна ръката на Канте в наказателното поле след центриране на Фирмино. Мартин Атинсън и ВАР прецениха, че наказателен удар не трябва да има, въпреки че ръката на французина не бе в естествена позиция.

В 54-тата минута Челси бе близо до втори гол. Чилуел проби и центрира към близката греда. Алисон успя да избие, но топката стигна до Зиеш, който стреля към ъгъла. Андрю Робъртсън обаче успя да изчисти пред голлинията.
Юрген Клоп изненадващо реши да замени Салах, като на негово място се появи Жота. Окслейд-Чембърлейн пък влезе на мястото на Къртис Джоунс.
1/4 час преди края на Челси организира страхотна контра, но този път Алисон излезе добре и изби поредния удар на Вернер.
В 85-ата минута Ливърпул създаде добра възможност, но след разбъркване удар на Кабак бе блокиран пред голлинията, а след това Вайналдум стреля с глава в ръцете на Менди. Това бе и единственият точен удар в актива на домакините.