България U17 измъкна първа победа на Балканиадата след драма! Син на бивша националка заби 39 точки срещу България (видео + снимки)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 година записа драматична първа победа в Балканиада във Врънячка Баня (Сърбия), която се явява и първи кръг от квалификациите за европейското първенство по-късно през годината. Момчетата на селекционера Виктор Карагьозов надделяха над връстниците си от Румъния с 3:2 (19:25, 25:22, 25:20, 23:25, 16:14) във втория си мач на турнира, игран тази вечер и продължил повече от два часа.

Така младите "лъвчета" са втори във временното класиране с 1 победа, 1 загуба и 3 точки, с което запазват минимални шансове за директно класиране на Евроволей 2021. Румъния пък допусна втора поредна загуба, като е на последното място с една единствена спечелена точка. Утре (5 март), в последния ден на турнира, България излиза срещу домакините от Сърбия, в решителна среща. Двубоят е от 19,30 часа българско време.

Румънците доминираха напълно в първия гейм и го спечелиха спокойно с 25:19. След това българските момчета поеха инициативата и контролираха играта в следващите два гейма, които затвориха в своя полза след 25:22 и 25:20. "Лъвчетата" водиха в резултата почти до края на четвъртата част, но в ключовите моменти Румъния измъкна гейма с 25:23 и вкара срещата в тайбрек. Там румънските юноши продължиха мотивирано, но българите се събраха и наваксаха пасива си, след като изоставаха с 9:12. В крайна сметка България извоюва победата след 16:14 и 3:2.

Най-полезен за България бе Кристиян Титрийски с 24 точки (1 блок, 1 ас и 51% ефективност в атака) за победата. Александър Къндев пък добави още 20 точки (2 блока, 58% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане) за успеха.

За тима на Румъния Даниел Цитигой, който е син на бившата българска националка Радостина Цитигой и игралият в България Кристиан Цитигой, заби фантастичните 39 точки! (6 аса!, 2 блока, 60% ефективност в атака и 82% позитивно посрещане), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победата.

БЪЛГАРИЯ - РУМЪНИЯ 3:2 (19:25, 25:22, 25:20, 23:25, 16:14)
БЪЛГАРИЯ: Симеон Николов 10, Кристиан Титрийски 24, Александър Къндев 20, Виктор Томов 9, Стилиан Делибосов 9, Томислав Русев 3 - Константин Чипев-либеро (Рангел Витеков 1, Константин Козелов 1, Слави Кофов, Иван Сарафов)
Старши треньор: ВИКТОР КАРАГЬОЗОВ
РУМЪНИЯ: Клаудиу Уриан 1, Стефан Вадува 6, Даниел Цитигой 39, Лука Мартонос 18, Раду Збенгечи 5, Сербан Щинеа 4 - Кристиан Балог Циглер-либеро (Йонут Ребрисореан 2, Давид Тарану Рунчан, Себастиан Кодореан)
Старши треньор: МАРИУС ЛАЗАР.

Снимки: CEV.EU