Кристиано с нов подвиг при успех на Юве, Гълъбинов изпусна дузпа (видео)

Шампионът Ювентус постигна домакински успех с 3:0 над Специя в среща от 25-ия кръг на Серия “А”, а българският нападател на гостите Андрей Гълъбинов пропусна наказателен удар в добавеното време на втората част. С тази победа “бианконерите” съкратиха съответно на 3 и на 7 точки изоставането си от Милан и Интер при равен брой изиграни двубои.

Победата дойде след активното включване едновременно на Федерико Бернардески и Алваро Мората през второто полувреме. Секунди след влизането на двамата в игра италианецът подаде на испанеца за 1:0 в 62-ата минута, в 71-вата Федерико Киеза удвои след нов пас на Бернардески. Последният отнесе доста критики за играта си този сезон, но тази вечер беше на съвсем друго ниво, и то на нетипичния за себе си пост на ляв защитник. Кристиано Роналдо записа шампионатен двубой №600 в кариерата си и успя да го отпразнува с гол за 3:0 минута преди края. Така той вече има поне по 20 попадения за първенство в 12 поредни сезона - нещо, с което никой друг в света не може да се похвали. Португалецът ще се запомни и с удара си в гредата през първото полувреме.

Гълъбинов се появи като смяна веднага след втория гол и в продължението можеше да намали, но стреля доста слабо и Войчех Шчесни с лекота отрази удара му. Специя е на 15-о място, като е единственият отбор в Калчото с 25 мача.

Макар Юве да записа изразителна победа, на терена тимът не беше толкова убедителен. Имаше периоди - особено през първата част - в които съперникът от Лигурия изглеждаше по-опасен.

Тази вечер треньорът на домакините Андреа Пирло отново заложи на Кристиано Роналдо и Деян Кулушевски в атака, но се върна към постройка на игра 4-4-2. Уестън Маккени влезе в стартовите 11 за сметка на Федерико Бернардески, а отсъстваше и Аарън Рамзи. По време на загрявката Матайс Де Лихт усети болки и беше заменен от Джанлука Фработа.
Гостите създадоха първата реална опасност, след като в 7-ата минута Рикардо Маркица се озова непокрит в наказателното поле и стреля, но не уцели вратата.

В 10-ата минута Юве можеше да остане с човек по-малко, след като Фработа вдигна високо крак и връхлетя опасно върху тялото на Лука Виняли и като по чудо не му причини тежка травма. Съдията се задоволи само с жълт картон в тази ситуация.

Федерико Киеза застраши вратата на Специя с диагонален изстрел в 15-ата минута, но кълбото излезе в аут.

В 30-ата минута двата отбора си размениха по едно опасно положение. Първо играчите на Юве се забавиха да стрелят в ситуация, при която вратарят Иван Проведел беше далеч от голлинията си. Веднага след това Маркица отправи нов опасен удар към Войчех Шчесни, но този път топката се отби в тялото на футболист на домакините.

Последваха минути на натиск на "бианконерите", които на четири пъти влязоха опасно в наказателното поле. При всичките случаи главно действащо лице беше Киеза, а веднъж и Кулушевски шутира.

Юве продължи да доминира и в 42-ата минута Кристиано Роналдо най-накрая блесна, но ударът му се отби в страничната греда.

Нов шанс се откри пред португалеца десет минути по-късно, но той отигра нетипично неточно за себе си.

В 61-вата Пирло направи двойна смяна, вкарвайки още един нападател в лицето на Алваро Мората и Бернардески като ляв бек. Секунди по-късно двамата комбинираха и испанецът насочи кълбото във вратата - 1:0. Първоначално попадение не беше признато, защото беше маркирана засада на Бернардески. След намесата на ВАР обаче беше изчислено, че такава не е имало.

Включването на Бернардески се оказа удар в "десетката", защото след негов пробив в 71-вата се стигна до втори гол за Ювентус. Тогава неговият пас в наказателното поле стигна до Киеза, който от втория опит атрактивно опъна мрежата за 2:0.

Веднага след това Андрей Гълъбинов се появи в игра за Специя.

Кристиано получи шанс да реализира от пряк свободен удар в 78-ата, но вратарят отрази. Той все пак стигна до дежурното си попадение в 89-ата минута, когато се оказа сам срещу вратаря.

В добавеното време гостите спечелиха дузпа, но Шчесни хвана удара на Гълъбинов.

Успехът идва във важен момент за торинци, защото им предстоят тежки сблъсъци с Лацио в Серия "А" и с Порто в Шампионската лига.