Милан укроти "вълците" в зрелищен мач, но даде три жертви (видео)

Отборът на Милан изигра най-добрия си мач от известно време насам и надви Рома с 2:1 на “Олимпико” в дербито от 24-ия кръг на Серия “А”. Резултатът можеше да включва повече голове, но двата съперника направиха много пропуски. Все пак головете за гостите бяха вкарани от Франк Кесие (43’ - дузпа) и Анте Ребич (58’), а Жордан Верету (50’) беше точен за “вълците”. Така “росонерите” нанесоха първата домакинска загуба на римляните в Калчото през сезона, но трима техни играчи напуснаха терена с мускулни травми - Хакан Чалханоглу, Златан Ибрахимович и Ребич.

Стефано Пиоли беше направил множество промени в състава си след равенството 1:1 с Цървена звезда в Лига Европа. Главната новина беше свързана с липсата на Алесио Романьоли сред стартовите 11. Капитанът стартира на пейката в шампионатен мач за първи път от 2017-а насам. Това обаче беше очаквано предвид слабата му форма, като защитникът беше заменен от Фикайо Томори. Като се изключи това, останалите избраници на треньора бяха същите като от градското дерби срещу Интер, загубено с 0:3. Така Ибрахимович водеше атаката на тима срещу любимата си жертва, на която е вкарал 12 попадения в 21 мача.

Пауло Фонсека беше заложил на традиционната си схема 3-4-2-1. В пореден мач той не можеше да разчита на контузения Крис Смолинг и така трябваше да прибегне до недолюбвания от него Федерико Фасио. В нападение също имаше голяма липса, свързана с травмата на Един Джеко. Така Борха Майорал беше титуляр, като той беше подпомаган от Хенрих Мхитариян и Лоренцо Пелегрини.
Гостите започнаха мача настървено и още в третата минута Ибрахимович отправи шут, който беше избит от Пау Лопес в корнер. При изпълнението му Томори се разписа, но попадението му не беше зачетено поради засада. В петата минута Златан се опита да се възползва от колебание на противниковия вратар, но ударът му с пета мина покрай близката греда. В деветата минута шведът все пак прати топката в мрежата, но и този гол беше отменен поради засада. В 15-ата Ибра и Ребич пробваха удари, които обаче бяха блокирани. В 17-ата хърватинът опита шут по земя, който доведе само до корнер.
В 22-ата домакините проведоха добра атака, но Джанлуиджи Донарума улови волето на Верету. В 27-ата Симон Кяер засече с глава центриране от корнер, но топката се спря в напречната греда. Минута по-късно Мхитарян се разписа, но попадението не беше признато заради фаул в атака на Джанлука Манчини. В 31-ата Верету направи опасен дрибъл, но Томори успя да му отнеме топката с хладнокръвна намеса. В 33-ата Ребич нанесе силен шут, но не успя да преодолее Лопес. След минута испанският страж отрази и изстрел на Алексис Салемакерс.
В 36-ата "вълците" показаха зъби и застрашиха вратата на гостите, но техните удари бяха блокирани. В 38-ата Мхитарян се откъсна и пробва прехвърлящ удар, който обаче излезе в аут. В 40-ата минута Фасио настъпи Давиде Калабрия на границата на наказателното си поле, а след преглеждане с ВАР съдията посочи бялата точка за 11-ата дузпа за Милан в Калчото през сезона. Оттам Кесие за седми път през кампанията беше безпогрешен и даде аванс на своя отбор.
На почивката Браим Диас замени получилия мускулна травма Хакан Чалханоглу. В 49-ата минута шут на Тео Ернандес профуча покрай вратата. При ответната атака на "джалоросите" Верету нанесе много прецизен удар, с който изравни резултата. В 56-ата минута Ибрахимович напусна терена, след като почувства болки в бедрото.
В 58-ата Лопес сбърка със свой пас, след което Ребич получи топката, завъртя се и прониза противниковата мрежа за 2:1 в полза на "Дявола". В 64-ата Пелегрини стреля с глава, но не достатъчно силно, за да преодолее Донарума. В 67-ата Ребич също беше заменен поради мускулни проблеми. В 69-ата резервата Рафаел Леао опита изстрел, който отиде в ръцете на Лопес. В 72-ата опасен шут на Мхитарян мина покрай вратата, а малко след това Бруно Перес стреля с глава, но в ръцете на Донарума.
В 78-ата Лопес попречи на Томори да отбележи гол отблизо. Минута по-късно другият вратар се намеси при шут на Мхитарян, а Ернандес му попречи за добавка. Арменецът поиска дузпа, но такава не последва. В 81-ата минута резервата Раде Крунич опита с изпълнение почти от центъра да прехвърли излезлия Лопес, който обаче се върна и изби топката в корнер. В 85-ата Леао също имаше претенции за наказателен удар, но съдията даде знак играта да продължи. В добавеното време Мхитарян пробва силен изстрел, но Донарума остави резултата непроменен. Така вторият в класирането Милан събра 52 точки в актива си и продължава гонитбата с лидера Интер, който е с 4 пункта повече. Рома пък понесе тежък удар по амбициите си за място в топ 4, като остана на петата позиция с 44 точки на сметката си.

РОМА - МИЛАН 1:2

0:1 Кесие (43' - дузпа)
1:1 Верету (50')
1:2 Ребич (58')

Рома: Лопес, Манчини, Кристанте, Фасио, Карсдорп, Вийяр, Верету, Спинацола, Пелегрини, Мхитарян, Майорал

Милан: Дж. Донарума, Калабрия, Кяер, Томори, Ернандес, Тонали, Кесие, Салемакерс, Чалханоглу, Ребич, Ибрахимович