Хавиер Ибаниес и Радослав Панталеев донесоха четвърто и пето злато за България от "Странжда"

С пет победи в петте финала за българските представители завърши 72-рото издание на турнира по бокс за купа "Странджа", който се състоя в София. След като по-рано през деня Стойка Кръстева и Станимира Петрова взеха златни медали при жените, а Даниел Асенов триумфира в категория до 52 килограма при мъжете, с подобни успехи се окичиха и Ибаниес и Панталеев.

Натурализираният кубинец Ибаниес донесе четвъртия златен медал. Той надигра с 5:0 (29:27, 29:27, 29:27, 29:27, 29:27) молдовеца Дорин Букса при 57-килограмовите.

Ибаниес изигра мача с голяма лекота, движеше се много добре по ринга и показа самочувствие по пътя към успеха. Минута преди края на третия рунд той дори прати съперника си в нокдаун. Завършвайки атаката обаче той удари Букса под кръста, което му коства една точка. Дори и така, националът не остави съмнения в разликата в класите и грабна титлата.

Финалната титла за България дойде след страхотно зрелище и триумф на Радослав Панталеев при 91-килограмовите. Бронзовият медалист от последното световно първенство сломи съпротивата на Нарек Манасян (Армемоя) с 4:1 съдийски гласа (29:28, 29:28, 30:27, 29:28, 28:29).

Мачът премина през много тежки размени от близка дистанция. Двамата приеха този стил на водене на боя, като българинът в нито един момент не отстъпи. Ударите валяха един след друг, а в средата на третия рунд на арменеца му се отвори аркада над лявото око след сблъсък на главите. Той довърши срещата, но въпреки това по-добрата и чиста игра на Панталеев му гарантира златото.