Нефтохимик на полуфинал за Купата след страхотен обрат срещу Локо (Пд) (видео + снимки)

Шампионът Нефтохимик 2010 (Бургас) се класира за полуфиналите на турнира за Купата на България по изключително драматичен начин. Момчетата на Николай Желязков направиха страхотен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (30:32, 22:25, 25:22, 25:21, 15:11) като гости на Локомотив (Пловдив) в последния 1/4-финал, игран тази вечер в зала "Сила".

Така шампионите от Нефтохимик продължават напред към полуфиналите за Купата на България. Останалите отбори, които се класираха за тази фаза, са Монтана, Добруджа 07 (Добрич) и действащият носител на трофея Хебър (Пазарджик).
Първата част на срещата започна с игра на амплитуди от двата тима и размяна на ролите, след което волейболистите на Локомотив започнаха на рискуват сервиса и накрая това им се отплати. Момчетата на Владимир Орлов приключиха гейма след 32:30 след дълга битка и директна точка от начален удар. По сходен сценарий се разви и втория гейм, но пловдивчани се мобилизираха доста по-рано и затвориха гейма след 25:22.

Третата част стартира ударно за шампионите от Нефтохимик, които поведоха с 6:1 и доминацията им продължи през по-голямата част от времето. Положително подейства и появата на Жани Желязков, който с атаките си увеличи преднината на тима си. Локомотив продъжи да се бори, като успя да намали до 22:23, но в крайна сметка Нефтохимик спечели след 25:22. Решителният четвърти гейм тръгна равностойно, след което домакините от Локомотив поеха инициативата. Положението се запази до средата, когато "черно-белите" не успяха да задържат темпото. Старши треньорът на бургазлии Николай Желязков замени Денис Карягин с Мирослав Градинаров и това се оказа печеливш ход. Шампионите продължиха убедително и вкараха мача в тайбрек след 25:21.

Там Нефтохимик взе добра преднина отначало, но допусна Локо да навакса и да изравни. Шампионите, обаче, хладнокръвно излязоха от ситуацията и не им дадоха повече шансове - 15:11 и 3:2 за Нефтохимик.
Страхотен мач за Нефтохимик изигра капитанът на тима Николай Николов, който заби фантастичните 24 точки (

5 блока!

, 3 аса и 70% ефективност в атака) за победата. Много силно включване направи и Жани Желязков, който влезе в игра в началото на третия гейм, и добави 15 точки (1 блок и 50% ефективност в атака). Илия Петков пък завърши с 13 точки (1 блок и 71% ефективност в атака) за успеха.
За домакините от Локомотив Венцислав Георгиев (3 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака) и Костадин Гаджанов (

8 блока!

, 1 ас и 76% ефективност в атака) реализира 24 и 22 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за победа.
ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (32:30, 25:22, 22:25, 21:25, 11:15)