Магическо изпълнение на Жиру осигури предимство на Челси срещу Атлетико (видео + галерия)

Челси победи с 1:0 Атлетико Мадрид и направи важна крачка към четвъртфиналистите в Шампионската лига. Оливие Жору отбеляза единствения гол на "Арена Национал" в Букурещ с превъзходно изпълнена задна ножица в средата на второто полувреме.

"Сините" от Лондон бяха по-добрият отбор и заслужено си осигуриха аванс преди реванша на своя "Стамфорд Бридж". Под ръководството на Тухел Челси още няма загуба. Атлетико пък записа още един разочароващ резултат в последните седмици. Тимът на Диего Симеоне подходи твърде предпазливо и не нанесе нито един точен удар към противниковата врата.

Мадридчани имаха добри спомени от "Арена Национал", защото през 2012 година на същия стадион победиха Атлетик Билбао с 3:0 във финала на Лига Европа. От тогавашния състав в отбора е останал само Коке, който днес беше с капитанската лента.
През уикенда "дюшекчиите" загубиха с 0:2 у дома от Леванте, което беше първото им поражение на собствен терен през сезона. Челси пък направи 1:1 при визитата си на Саутхамптън.
Двата отбора вече са изиграли 8 мача помежду си в евротурнирите, като Челси има три победи, Атлетико - две, а три от срещите завършиха наравно. Испанците елиминираха лондончани на полуфиналите в ШЛ през сезон 2013/14. През 2017 година тимовете бяха съперници в груповата фаза на турнира. Челси се наложи с 2:1 в Мадрид, а реваншът завърши 1:1.
Диего Симеоне трябваше да се справя с доста кадрови проблеми, но наказаните за мача с Леванте Стефан Савич и Саул Нигес се завърнаха сред титулярите. Черногорецът си партнираше в центъра на защитата с Фелипе, Марио Ермосо беше ляв бек, а отдясно игра Маркос Йоренте. Луис Суарес и Жоао Феликс водеха нападението, в средата на терена започнаха капитанът Коке и Саул, а по крилата действаха Анхел Корея и Тома Льомар.
Заради контузии мача пропуснаха Шиме Върсалко, Хосе Хименес, Яник Ферейра-Караско и Ектор Ерера. Киърън Трипиър пък е със спрени права от ФИФА до края на месеца.
Тухел пусна на върха на атаката Жиру, а по двата фланга му помагаха Тимо Вернер и Калъм Хъдсън-Одой. Мейсън Маунт, Жоржиньо и Матео Ковачич бяха тримата халфове, Сесар Аспиликуета и Маркос Алонсо стартираха по двата фланга в защитата, а двойка централни бранители пред вратаря Едуард Менди бяха Антонио Рюдигер и Андреас Кристенсен.
Големият отсъстващ в състава на Челси беше Тиаго Силва. Бразилският ветеран има травма в бедрото. Кай Хавертц и Кристиан Пулишич се появиха след почивката. Курт Зума, за когото се очакваше да е титуляр, също бе сред резервите.
Атлетико започна да пресира агресивно от самото начало и това можеше да доведе до ранен гол в полза на "лос колчонерос", след като Менди се забави с обработването на върнатата към него топка и имаше късмет, че не беше наказан. Мейсън Маунт пък получи жълт картон още в 1-ата минута за нарушение срещу Феликс и ще бъде наказан за реванша.
50 Атлетико М - Челси 0:1
В този период от двубоя Атлетико нападаше основно отляво, където Льомар се стремеше да използва бързината си. Челси настояваше да задържа по-продължително топката и да провокира грешки в противниковата защита.
В 14-ата минута Суарес се пребори с Рюдигер около аутлинията и подаде успоредно на голлинията към Льомар, но той закъсня да засече топката. В ответната атака остро центриране на Аспиликуета създаде сериозно напрежение пред Облак.
Когато Челси пресираше, Атлетико трудно изнасяше топката и футболистите на Симеоне постепенно се ориентираха към по-дълги подавания. В 25-ата минута Маркос Алонсо пробва далечен изстрел, но Ян Облак спокойно улови. Секуни по-късно защитата на мадричани едва се справи с опасно центриране към Жиру.
В 34-ата минута Льомар майсторски овладя топката и тръгна към наказателното поле, но взе грешното решение и потърси Суарес, вместо свободния вляво Жоао Феликс. Тимо Вернер пък хитро елиминира Савич и стреля в близкия ъгъл, но Облак спаси.
В 42-ата минута Анхел Корея проби на скорост и опита да комбинира със Суарес, но той не успя да нанесе удар, а това беше най-добрата атака на Атлетико до почивката. "Дюшекчиите" имаха проблеми в средата на терена и Челси определено доминираше през първото полувреме.
На старта на втората част отново лондончани бяха по-дейни. Отличната техника на Маунт му позволи да превземе голямо пространство и да изведе Вернер, но подаването на германеца не стигна до Жиру. В 58-ата минута хубава флангова атака на Атлетико завърши с избита топка, която попадна на крака на Феликс. Португалецът веднага стреля атрактивно, но не уцели вратата.
В 62-ата минута Йоренте получи жълт картон за тактическо нарушение срещу Вернер, който опасно набираше скорост. Секунди по-късно същото направи и Жоржиньо срещу Жоао Феликс. Подобно на Мейсън Маунт, бразилецът с италиански паспорт ще пропусне втория мач.
В 69-ата минута Оливие Жиру направи нещо много красиво. Френският национал се оказа непокрит в наказателното поле и с красива задна ножица насочи топката в мрежата. Първоначално голът беше отменен за засада. Съдията Феликс Брих спря играта за почти три минути, докато получи в слушалката информация за това дали попадението е редовно. В крайна сметка голът бе признат, защото топката стигна до Жиру от крака на Марио Ермосо.
Тухел веднага предприе двойна смяна, като пусна Н'Голо Канте и Хаким Зиеш на местата на Ковачич и Маунт. Не след дълго пък Рийс Джеймс се появи вместо Хъдсън-Одой. Симеоне от своя страна извади Корея, Феликс, Саул и Ермосо, а в игра влязоха Муса Дембеле, Ренан Лоди, Лукас Торейра и Витоло.
В минутите след гола Тимо Вернер се отскубна на скорост и можеше да направи победата на Челси по-убедителна, но Облак изби в корнер. Атлетико се изнесе по-напред в търсене на изразвняването, но нито времето беше много, нито футболистите в червено-бяло имаха идея как да стигнат до попадение.