Шампионска Лига

Магическо изпълнение на Жиру осигури предимство на Челси срещу Атлетико (видео + галерия)

23 февруари 2021 | 23:54 - Обновена
Челси победи с 1:0 Атлетико Мадрид и направи важна крачка към четвъртфиналистите в Шампионската лига. Оливие Жору отбеляза единствения гол на "Арена Национал" в Букурещ с превъзходно изпълнена задна ножица в средата на второто полувреме.

"Сините" от Лондон бяха по-добрият отбор и заслужено си осигуриха аванс преди реванша на своя "Стамфорд Бридж". Под ръководството на Тухел Челси още няма загуба. Атлетико пък записа още един разочароващ резултат в последните седмици. Тимът на Диего Симеоне подходи твърде предпазливо и не нанесе нито един точен удар към противниковата врата.
Мадридчани имаха добри спомени от "Арена Национал", защото през 2012 година на същия стадион победиха Атлетик Билбао с 3:0 във финала на Лига Европа. От тогавашния състав в отбора е останал само Коке, който днес беше с капитанската лента.

През уикенда "дюшекчиите" загубиха с 0:2 у дома от Леванте, което беше първото им поражение на собствен терен през сезона. Челси пък направи 1:1 при визитата си на Саутхамптън
Двата отбора вече са изиграли 8 мача помежду си в евротурнирите, като Челси има три победи, Атлетико - две, а три от срещите завършиха наравно. Испанците елиминираха лондончани на полуфиналите в ШЛ през сезон 2013/14. През 2017 година тимовете бяха съперници в груповата фаза на турнира. Челси се наложи с 2:1 в Мадрид, а реваншът завърши 1:1.

Диего Симеоне трябваше да се справя с доста кадрови проблеми, но наказаните за мача с Леванте Стефан Савич и Саул Нигес се завърнаха сред титулярите. Черногорецът си партнираше в центъра на защитата с Фелипе, Марио Ермосо беше ляв бек, а отдясно игра Маркос Йоренте. Луис Суарес и Жоао Феликс водеха нападението, в средата на терена започнаха капитанът Коке и Саул, а по крилата действаха Анхел Корея и Тома Льомар.
Заради контузии мача пропуснаха Шиме Върсалко, Хосе Хименес, Яник Ферейра-Караско и Ектор Ерера. Киърън Трипиър пък е със спрени права от ФИФА до края на месеца.

Тухел пусна на върха на атаката Жиру, а по двата фланга му помагаха Тимо Вернер и Калъм Хъдсън-Одой. Мейсън Маунт, Жоржиньо и Матео Ковачич бяха тримата халфове, Сесар Аспиликуета и Маркос Алонсо стартираха по двата фланга в защитата, а двойка централни бранители пред вратаря Едуард Менди бяха Антонио Рюдигер и Андреас Кристенсен.
Големият отсъстващ в състава на Челси беше Тиаго Силва. Бразилският ветеран има травма в бедрото. Кай Хавертц и Кристиан Пулишич се появиха след почивката. Курт Зума, за когото се очакваше да е титуляр, също бе сред резервите.

Атлетико започна да пресира агресивно от самото начало и това можеше да доведе до ранен гол в полза на "лос колчонерос", след като Менди се забави с обработването на върнатата към него топка и имаше късмет, че не беше наказан. Мейсън Маунт пък получи жълт картон още в 1-ата минута за нарушение срещу Феликс и ще бъде наказан за реванша.  В този период от двубоя Атлетико нападаше основно отляво, където Льомар се стремеше да използва бързината си. Челси настояваше да задържа по-продължително топката и да провокира грешки в противниковата защита.

В 14-ата минута Суарес се пребори с Рюдигер около аутлинията и подаде успоредно на голлинията към Льомар, но той закъсня да засече топката. В ответната атака остро центриране на Аспиликуета създаде сериозно напрежение пред Облак.  Когато Челси пресираше, Атлетико трудно изнасяше топката и футболистите на Симеоне постепенно се ориентираха към по-дълги подавания. В 25-ата минута Маркос Алонсо пробва далечен изстрел, но Ян Облак спокойно улови. Секуни по-късно защитата на мадричани едва се справи с опасно центриране към Жиру.

В 34-ата минута Льомар майсторски овладя топката и тръгна към наказателното поле, но взе грешното решение и потърси Суарес, вместо свободния вляво Жоао Феликс. Тимо Вернер пък хитро елиминира Савич и стреля в близкия ъгъл, но Облак спаси.  В 42-ата минута Анхел Корея проби на скорост и опита да комбинира със Суарес, но той не успя да нанесе удар, а това беше най-добрата атака на Атлетико до почивката. "Дюшекчиите" имаха проблеми в средата на терена и Челси определено доминираше през първото полувреме.

На старта на втората част отново лондончани бяха по-дейни. Отличната техника на Маунт му позволи да превземе голямо пространство и да изведе Вернер, но подаването на германеца не стигна до Жиру. В 58-ата минута хубава флангова атака на Атлетико завърши с избита топка, която попадна на крака на Феликс. Португалецът веднага стреля атрактивно, но не уцели вратата. В 62-ата минута Йоренте получи жълт картон за тактическо нарушение срещу Вернер, който опасно набираше скорост. Секунди по-късно същото направи и Жоржиньо срещу Жоао Феликс. Подобно на Мейсън Маунт, бразилецът с италиански паспорт ще пропусне втория мач.

В 69-ата минута Оливие Жиру направи нещо много красиво. Френският национал се оказа непокрит в наказателното поле и с красива задна ножица насочи топката в мрежата. Първоначално голът беше отменен за засада. Съдията Феликс Брих спря играта за почти три минути, докато получи в слушалката информация за това дали попадението е редовно. В крайна сметка голът бе признат, защото топката стигна до Жиру от крака на Марио Ермосо. Тухел веднага предприе двойна смяна, като пусна Н'Голо Канте и Хаким Зиеш на местата на Ковачич и Маунт. Не след дълго пък Рийс Джеймс се появи вместо Хъдсън-Одой. Симеоне от своя страна извади Корея, Феликс, Саул и Ермосо, а в игра влязоха Муса Дембеле, Ренан Лоди, Лукас Торейра и Витоло.

В минутите след гола Тимо Вернер се отскубна на скорост и можеше да направи победата на Челси по-убедителна, но Облак изби в корнер. Атлетико се изнесе по-напред в търсене на изразвняването, но нито времето беше много, нито футболистите в червено-бяло имаха идея как да стигнат до попадение.

Тома Льомаржълт картон Тома Льомар  90'
87' Оливие Жиру  Оливие Жируизлиза
Лукас Торейравлиза Лукас Торейра
80' Калъм Хъдсън-Одой  Калъм Хъдсън-Одойизлиза
Рийс Джеймс  Рийс Джеймсвлиза
74' Матео Ковачич  Матео Ковачичизлиза
Н'Голо Канте  Н'Голо Кантевлиза
Мейсън Маунт  Мейсън Маунтизлиза
Хаким Зиеш  Хаким Зиешвлиза
68' Оливие Жиру  Оливие Жиругол
64' Жоржиньо  Жоржиньожълт картон
Маркос Йорентежълт картон Маркос Йоренте  63'
1' Мейсън Маунт  Мейсън Маунтжълт картон