Байерн (Мюнхен) се възползва от щедрите подаръци на Лацио и докосва 1/4-финалите (видео + галерия)

Европейският и световен клубен шампион Байерн (Мюнхен) разгроми с 4:1 Лацио в Рим в първия 1/8-финал от Шампионската лига и си отвори широко вратата към следващата фаза. Римските "орли" отстъпваха сериозно пред своя съперник, като направиха три фатални грешки, довели до попадения за баварците. Това беше първи сблъсък в историята между двата тима, като в Лацио едва ли ще го запомнят с нещо хубаво.

Резултатът беше открит от Роберт Левандовски, който наказа груба грешка на отбраната на домакините в 10-ата минута. До края на първото полувреме се разписаха още Джамал Мусиала и Льорой Сане. В началото на втората част Франческо Ачерби си наниза автогол. Само две минути по-късно Хоакин Кореа намали, но това беше всичко в този мач.

Така Байерн си върна самочувствието след двете грешни стъпки в Бундеслигата - 3:3 срещу Арминия (Билефелд) у дома и 1:2 от Айнтрахт във Франкфурт.
В състава на баварците след контузия се завърна Никлас Зюле. Изненадата в състава на Ханзи Флик бе включването сред титулярите на Джамал Мусиала, което прати Давид Алаба на по-задни позиции. Нападателите Роберт Левандовски и Леон Горецка пък бяха подпомагани от Льорой Сане и Кингсли Коман.
Треньорът на Лацио Симоне Индзаги не можеше да разчита на Луис Фелипе и Стефан Раду. В състава се завърна Мануел Ладзари, който пропусна двубоя със Сампдория от Серия А поради наказание. На другия фланг действаше Адам Марушич, а в средата на терена се разположиха Луис Алберто, Сергей Милинкович-Савич и Лукас Лейва. Нападателят Чиро Имобиле пък си партнираше в предни позиции с Хоакин Кореа.
Симоне Индзаги: Почти невъзможно е да надиграеш Байерн, но и преди сме поднасяли изненади
Баварците дадоха ясен знак какви са намеренията им от първата минута. Играчите от Мюнхен подложиха съперника на преса и домакините трудно изнасяха топката. Това доведе закономерно до грешка в отбраната в 10-ата минута, когато Матео Мусакио върна топката назад така, че тя беше достигната от Роберт Левандовски.
32 Лацио - Байерн
Полякът се възползва от подаръка и необезпокоявано откри резултата. В 17-ата минута Байерн организира контраатака. Левандовски нахлу отляво и пусна топката към Сане в наказателното поле, но германецът не успя да се възползва. В ответната атака се стигна до интересна ситуация пред вратата на Нойер, като се създаде впечатлението, че ще бъде отсъдена дузпа, но впоследствие се оказа, че е имало засада.
Постепенно Лацио се отърси от напрежението и започна да атакува по-опасно. В 23-ата минута Луис Алберто стреля от наказателното поле, но Нойер спаси. Така се стигна до 24-ата минута, когато Байерн удвои аванса си. Лацио загуби лесно топката в средата на терена, последва атака чрез Алфонсо Дейвис, който подаде към Леон Горецка, който насочи топката към непокрития Джамал Мусиала и младокът вкара за 2:0.
Темпото поспадна, а баварците умело държаха съперника далеч от вратата си. В 39-ата минута обаче отбраната на Байерн беше преодоляна с далечно подаване към Ладзари отдясно. Той напредна и прати топката към вратата. Футболист на Лацио се размина на сантиметри с нея, но тя все пак беше върната към Имобиле, който стреля, но ударът му беше блокиран и топката излезе в ъглов удар.
В 43-ата минута Байерн стигна до трети гол. Патрик загуби топката в средата на терена, като дори не успя да фаулира Кингсли Коман. Вратарят Пепе Рейна отрази първия тежък удар на Коман, но при добавката Сане не сбърка за 3:0.
Втората част започна вихрено с размяна на голове в рамките на две минути. Първо Байерн поведе с 4:0, след като Ачерби си отбеляза автогол. Малко по-късно Хоакин Кореа наказа разсеяната игра на баварците в защита и намали. Голът даде импулс на лациалите. В 55-ата минута Нойер с една ръка отрази удар на Кореа, който стреля след взаимодействие с Имобиле.
Последва двойна смяна в състава на домакините, като играта напуснаха Патрик и Лукас Лейва, а на терена влязоха Гонсало Ескаланте и Уесли Хут. В 66-ата минута Дейвид Алаба стреля от пряк свободен удар, но топката прелетя над вратата. В 72-ата минута Лацио пробва нещо заучено в наказателното поле, но топката беше блокирана. До края Байерн игра внимателно, като в края имаше нова възможност от фаул чрез Алаба, но до нови попадения не се стигна.
Така баварците записаха убедителен успех и гледат спокойно към реванша на 17 март в Мюнхен.

Лацио - Байерн 1:4

0:1 - Левандовски 10
0:2 - Мусиала 24