Шампионска Лига

Байерн (Мюнхен) се възползва от щедрите подаръци на Лацио и докосва 1/4-финалите (видео + галерия)

23 февруари 2021 | 23:55 - Обновена
Европейският и световен клубен шампион Байерн (Мюнхен) разгроми с 4:1 Лацио в Рим в първия 1/8-финал от Шампионската лига и си отвори широко вратата към следващата фаза. Римските "орли" отстъпваха сериозно пред своя съперник, като направиха три фатални грешки, довели до попадения за баварците. Това беше първи сблъсък в историята между двата тима, като в Лацио едва ли ще го запомнят с нещо хубаво.

Резултатът беше открит от Роберт Левандовски, който наказа груба грешка на отбраната на домакините в 10-ата минута. До края на първото полувреме се разписаха още Джамал Мусиала и Льорой Сане. В началото на втората част Франческо Ачерби си наниза автогол. Само две минути по-късно Хоакин Кореа намали, но това беше всичко в този мач.

Така Байерн си върна самочувствието след двете грешни стъпки в Бундеслигата - 3:3 срещу Арминия (Билефелд) у дома и 1:2 от Айнтрахт във Франкфурт.

В състава на баварците след контузия се завърна Никлас Зюле. Изненадата в състава на Ханзи Флик бе включването сред титулярите на Джамал Мусиала, което прати Давид Алаба на по-задни позиции. Нападателите Роберт Левандовски и Леон Горецка пък бяха подпомагани от Льорой Сане и Кингсли Коман.

Треньорът на Лацио Симоне Индзаги не можеше да разчита на Луис Фелипе и Стефан Раду. В състава се завърна Мануел Ладзари, който пропусна двубоя със Сампдория от Серия А поради наказание. На другия фланг действаше Адам Марушич, а в средата на терена се разположиха Луис Алберто, Сергей Милинкович-Савич и Лукас Лейва. Нападателят Чиро Имобиле пък си партнираше в предни позиции с Хоакин Кореа.
Симоне Индзаги: Почти невъзможно е да надиграеш Байерн, но и преди сме поднасяли изненади
Баварците дадоха ясен знак какви са намеренията им от първата минута. Играчите от Мюнхен подложиха съперника на преса и домакините трудно изнасяха топката. Това доведе закономерно до грешка в отбраната в 10-ата минута, когато Матео Мусакио върна топката назад така, че тя беше достигната от Роберт Левандовски.

Полякът се възползва от подаръка и необезпокоявано откри резултата. В 17-ата минута Байерн организира контраатака. Левандовски нахлу отляво и пусна топката към Сане в наказателното поле, но германецът не успя да се възползва. В ответната атака се стигна до интересна ситуация пред вратата на Нойер, като се създаде впечатлението, че ще бъде отсъдена дузпа, но впоследствие се оказа, че е имало засада.

Постепенно Лацио се отърси от напрежението и започна да атакува по-опасно. В 23-ата минута Луис Алберто стреля от наказателното поле, но Нойер спаси. Така се стигна до 24-ата минута, когато Байерн удвои аванса си. Лацио загуби лесно топката в средата на терена, последва атака чрез Алфонсо Дейвис, който подаде към Леон Горецка, който насочи топката към непокрития Джамал Мусиала и младокът вкара за 2:0.

Темпото поспадна, а баварците умело държаха съперника далеч от вратата си. В 39-ата минута обаче отбраната на Байерн беше преодоляна с далечно подаване към Ладзари отдясно. Той напредна и прати топката към вратата. Футболист на Лацио се размина на сантиметри с нея, но тя все пак беше върната към Имобиле, който стреля, но ударът му беше блокиран и топката излезе в ъглов удар. В 43-ата минута Байерн стигна до трети гол. Патрик загуби топката в средата на терена, като дори не успя да фаулира Кингсли Коман. Вратарят Пепе Рейна отрази първия тежък удар на Коман, но при добавката Сане не сбърка за 3:0.
Поредна доза интригуващи 1/8-финали от Шампионската лига във вторник вечер по MAX Sport
Втората част започна вихрено с размяна на голове в рамките на две минути. Първо Байерн поведе с 4:0, след като Ачерби си отбеляза автогол. Малко по-късно Хоакин Кореа наказа разсеяната игра на баварците в защита и намали. Голът даде импулс на лациалите. В 55-ата минута Нойер с една ръка отрази удар на Кореа, който стреля след взаимодействие с Имобиле.

Последва двойна смяна в състава на домакините, като играта напуснаха Патрик и Лукас Лейва, а на терена влязоха Гонсало Ескаланте и Уесли Хут. В 66-ата минута Дейвид Алаба стреля от пряк свободен удар, но топката прелетя над вратата. В 72-ата минута Лацио пробва нещо заучено в наказателното поле, но топката беше блокирана. До края Байерн игра внимателно, като в края имаше нова възможност от фаул чрез Алаба, но до нови попадения не се стигна.

Така баварците записаха убедителен успех и гледат спокойно към реванша на 17 март в Мюнхен.

Лацио - Байерн 1:4

0:1 - Левандовски 10
0:2 - Мусиала 24
0:3 - Сане 43
0:4 - Ачерби 48-авт.
1:4 - Кореа 50

Лацио: Рейна, Патрик, Ачерби, Мусакио, Лейва, Ладзари, Милинкович-Савич, Алберто, Марушич, Кореа, Имобиле.

Байерн: Нойер, Зюле, Боатенг, Алаба, Дейвис, Кимих, Мусиала, Сане, Горецка, Коман, Левандовски.
Чиро Имобиле Чиро Имобиле17 Роберт Левандовски9 Роберт Левандовски
Гонсало Ескаланте Гонсало Ескаланте18 Ерик Максим Чупо-Мотинг13 Ерик Максим Чупо-Мотинг
Данило Каталди Данило Каталди32 Буна Сар20 Буна Сар
Жан-Даниел Акпа-Акпро Жан-Даниел Акпа-Акпро92 Хавиер Мартинес8 Хавиер Мартинес
Сенад Лулич Сенад Лулич19 Люка Ернандес21 Люка Ернандес
Уесли Хут Уесли Хут14
90' Jamal Musiala  Jamal Musialaизлиза
Данило Каталдивлиза Данило Каталди
75' Кингсли Коман  Кингсли Команжълт картон
Кингсли Коман  Кингсли Команизлиза
Люка Ернандес  Люка Ернандесвлиза
72' Йошуа Кимих  Йошуа Кимихжълт картон
Гонсало Ескалантежълт картон Гонсало Ескаланте  69'
Адам Марушичжълт картон Адам Марушич  65'
63' Леон Горетцка  Леон Горетцкаизлиза
Хоакин Кореагол Хоакин Кореа  49'
47' Франческо Ачерби  Франческо Ачербиавтогол
42' Льорой Сане  Льорой Санегол
Матео Мусакиоизлиза Матео Мусакио  31'
Сенад Луличвлиза Сенад Лулич
Луис Албертожълт картон Луис Алберто  28'
24' Jamal Musiala  Jamal Musialaгол
9' Роберт Левандовски  Роберт Левандовскигол