Литва се отърва като по чудо и се класира за ЕвроБаскет 2022 в последния момент

22 февруари 2021 | 21:42 - Обновена
  • копирано
  • 7

Мъжкият национален отбор на Литва по баскетбол спечели последната 24-а квота за ЕвроБаскет 2022 по крайно драматичен начин. Селекцията на Дариус Масколюнас пребори коравия отбор на Дания със само една точка разлика - 77:76 (25:19, 16:18, 17:23, 19:16) в "Сименс Арена", Вилнюс, и по този начин се класира отново за първенството на Стария континент. Датчаните показаха брилянтна игра и бяха адски близо до това да вземат нужния успех и да хвърлят бомбата, елиминирайки далеч по-класния си съперник, но все пак и късметът покри литовците в края.

Балтийците, които са носители на два сребърни медала от последните три издания на ЕвроБаскет, завършиха участието си в група "C" на пресявките на втора позиция с актив от 4 победи и 2 загуби. "Червения динамит" остана на последната позиция с баланс от 2 успеха и 4 поражения. От потока за ЕП се класират Белгия, Литва и домакина Чехия.

Срещата започна спокойно за Литва, която даде силно начало на мача и поведе с 8 точки още в първата четвърт при 24:16. Във втората част Дания показа зъби и изравни резултата при 29:29, но към края на периода литовците отново се отскубнаха в резултата, като все пак разликата на почивката остана само четири точки след активизиране в редиците на гостите - 41:37.

След почивката дойдоха и проблемите за балтийците, които вече бяха изоставащи в резултата след серия от 9:18 в полза на датчаните - 50:55. Скандинавците запазиха крехка преднина преди началото на последните 10 минути - 58:60. Играчите на Масколюнас показаха по-здрави нерви в първите минути от последната четвърт и записаха страхотна серия в своя полза, след която резултатът стана 75:66.

"Червения динамит" обаче избухна в самия край, като се доближи на само точка дефицит от своя съперник при оставащи 41 секунди от редовното време - 77:66. Йонас Мачиулис пропусна за литовците, но лидерът на тима Мантас Калниетис показа защо е сред основните играчи на тима от толкова години насам, след като блокира опит за победен кош на Адама Дарбу. Датчаните нямаха време за нов шанс и билетът за ЕвроБаскет 2022 отиде в ръцете на Литва - 77:76.

Мантас Калниетис завърши двубоя с 11 точки и 6 асистенции за Литва, а трима играчи добавиха по 10 точки - Йонас Мачиулис, Вайдас Каринаускас и Томас Димша.

За Дания Кевин Ларсен бе точен с 21 точки и 6 борби, Адама Дарбу вкара 20 точки, но пропусна победния кош, а бившият играч на Рилски спортист Йонас Зохоре и Филип Херц се разписаха с по 12 точки.

23 февруари 2021 | 16:58

Ами виж националите по футбол на Дания и Швеция,черни викинги пълно Рейтинг: 1 1

Вкаранга
(Гост)
6
отговор
23 февруари 2021 | 14:02

Тази статия е за всички, които омаловажават нашето класиране. Били сме с баланс 2-4, противниците не играли със звездите си, първенството било с 24 отбора... Мрън-мрън! Вижте, че гранд като Литва замалко се отърва! Няма слаби отбори! Дори скандинавците, които допреди 20г. в баскета бяха още със ските, в момента имат ебати отборите. Една Исландия игра на последните 2 европейски! Рейтинг: 3 0

Този коментар е твърде голям. Ако искате да го прочетете натиснете тук

s
(Гост)
5
отговор
23 февруари 2021 | 09:10

А представете си Сабонис и Валанчунас да бяха играли. Би било яко играчите от НБА да играят на Европейското ,това би вдигнало класата на турнира доста Рейтинг: 7 0

23 февруари 2021 | 01:24

Само че Чехия е домакин, така че щеше да е на 4то място, Литва 3то. И Литва нямаве да се класира, а 1, 2 и 4 от групата. Рейтинг: 1 0

Eurobasket
(Гост)
2
отговор
23 февруари 2021 | 01:22

Чехия е един от домакините на Европейското първенство. Няма как Литва да се класира на мястото на Чехия : Рейтинг: 2 0

23 февруари 2021 | 01:00

Литва вече се бяха класирали още преди мача. Това, което пишеа, не е вярно, че са щели да ги елиминират. Ако бяха спечелили Дания щяха да се класират, но за сметка на Чехия, а не на Литва. Рейтинг: 0 3

не е вярно
(Гост)
23 февруари 2021 | 01:42

Литва отпадаше при загуба, от групата се класираха домакина Чехия + първия и втория При загуба на Литва, то Белгия и Дания завършваха като 1 и 2 Рейтинг: 1 0

Испания - Лига АСВ

Прогнозата на Бойко Младенов пред Sportal.bg: Не ... 27 февруари 2021
След дългата пауза преди третото завъртане в Националната Баскетболна Лига е време за нова доза емоции на паркета. Във втория ден от кръг №19 Академик Пловдив приема Черно море Тича. Преди срещата Sportal.bg отново ...
Капитанът на Балкан: Левски и Рилски не са ... 28 февруари 2021
Звездата на националния ни отбор по баскетбол и на Балкан (Ботевград) Димитър Димитров гостува в предаването „Код Спорт“ по ТВ+. След едно десетилетие ходене по мъките най-после изгря слънце и на ...

Левски | ЦСКА | Лудогорец | Първа лига | Втора лига | Национални отбори по футбол | Купа на България | Англия | Испания | Италия | Германия | Франция | Русия | Шампионска лига | Лига Европа | Мачове на живо | Волейбол | Тенис | Формула 1 | Баскетбол

Съдържанието на този уеб сайт и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на Агенция Спортал, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на Агенция Спортал, посочване на източника и добавяне на линк към www.sportal.bg. Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.