Европейски футбол

Кристиано се развихри, а Ювентус помете Кротоне и се настани на третото място (видео)

22 февруари 2021 | 23:40 - Обновена
Шампионът на Италия Ювентус помете последния в класирането Кротоне с 3:0 в мач от 23-ия кръг на Серия "А". В 39-ата минута Кристиано Роналдо даде преднина на Ювентус в резултата след удар с глава, а в добавеното време на първата част отново португалецът с глава бе точен за 2:0. В 66-ата минута Уестън Маккени отбеляза третия гол за домакините, като това попадение се оказа и последно в срещата. Така Старата госпожа събра 45 точки и се изкачи от шесто на трето място в подреждането, като е и с мач по-малко от миланските грандове Интер и Милан, които са окупирали първите две места, съответно с 53 и 49 точки. Кротоне остава на 20-ата позиция с едва 12 точки, като днес претърпя пето поредно поражение в шампионата.

И докато Ювентус е трети в таблицата, Кристиано вече е едноличен лидер в подреждането при топреализаторите в Серия "А" за сезон 2020/21 с 18 гола, изпреварвайки белгийския нападател на Интер Ромелу Лукаку, който е със 17.

Наставникът на "бианконерите" Андреа Пирло не можеше да разчита на редица основни футболисти за мача днес - Джорджо Киелини, Леонардо Бонучи, Хуан Куадрадо и Пауло Дибала са контузени, а Адриен Рабио бе наказан. Джузепе Куомо пък бе с травма в състава на гостите.

Вратарят Джанлуиджи Буфон застана на вратата на домакините, а в атака за Ювентус започнаха неостаряващият Кристиано Роналдо и Деян Кулушевски. Самуел Ди Кармине и Адам Унас пък бяха в най-предни позиции за гостите.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Може би малко изненадващо първият по-интересен момент в мача беше пред вратата на Джанлуиджи Буфон. В 6-ата минута Аркадиуш Реца опита удар от въздуха и топката не мина твърде далеч от десния страничен стълб на опитния страж на торинци. Пет минути по-късно Деян Кулушевски пробва воле от относително близко разстояние, но ударът към вратата на Алекс Кордас се получи доста неточен.

В първия четвърт част гостите се чувстваха комфортно на "Алианц Стейдиъм" и в 15-ата минута футболист на Кротоне реши да тества Буфон с далечен изстрел, но на легендарния вратар не му се наложи да се намесва, тъй като топката профуча над напречната греда. В 18-ата минута пък най-добрата възможност за гол от началото на двубоя се откри пред Аарън Рамзи. Домакините проведоха отлична контраатака, при която уелският халф получи топката на удобна позиция за стрелба в наказателното поле. Рамзи обаче направи ужасяващо отиграване и пропиля добрия шанс.

Постепенно Ювентус пренесе играта по-трайно в половината на съперника си, а в 25-ата минута торинци получиха прекрасна възможност да излязат напред в резултата, тъй като бе отсъден фаул в полза на Старата госпожа на доста опасно за вратата на Кордас място, фронтално срещу нея. Кристиано Роналдо обаче стреля в стената, а гостите организираха впечатляваща контраатака и застрашиха сериозно вратата на Буфон след пробив отдясно на Адам Унас, но до попадение не се стигна.

Такова трябваше да има три минути по-късно, но Роналдо направи нехарактерен за него сериозен пропуск. Федерико Киеза центрира много добре отдясно, но Алекс Кордас закачи топката и това сякаш попречи на Кристиано да отбележи гол. Въпреки това, португалецът сякаш стори по-трудното в тази ситуация и точно пред голлинията не успя да насочи топката в опразнената врата.

В 33-ата минута Ювентус бе близо до гол, след като първо удар на Кристиано бе блокиран, а веднага след това Матайс де Лихт опита добавка с шут от въздуха, но мерникът му изневери. В 37-ата минута пък Рамзи с глава уцели напречната греда, като и стражът Кордас закачи топката и направи достатъчно, за да не попадне тя във вратата му.

Пред вратата на Кротоне ставаше все по-горещо и по-горещо, и в 39-ата минута отбраната на гостите не издържа. Алекс Сандро центрира към Кристиано, който се измъкна от защитниците на съперника и с прецизен удар с глава изпрати топката в мрежата зад безпомощния Кордас. Ситуацията бе прегледана чрез системата ВАР заради съмнения за засада на португалеца, но такава нямаше и попадението бе зачетено - 1:0. В добавеното време развихрилият се Кристиано можеше да оформи хеттрик. В първата минута на добавеното време на първата част той демонстрира изумителния си атлетизъм и след впечатляващ отскок заби топката с глава във вратата на Кротоне за 2:0. Асистенцията пък този път бе на Аарън Рамзи.

Секунди след втория гол на Роналдо, непосредствено след подновяването на играта от центъра, 36-годишният ибериец можеше да вкара и трети гол, но направи невероятен пропуск, като от близко разстояние не уцели вратата и така като по чудо резултатът остана 2:0.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

В 62-ата минута Киеза много добре се пребори за топката, проби отдясно и опита да подаде на Кристиано, но пасът бе пресечен от бранител в тъмнозелен екип. Веднага след това имаше напрежение пред вратата на Буфон, а в 63-ата минута Роналдо получи извеждащ пас, нахлу в наказателното поле на гостите и опита изстрел, но бе затворен добре от защитник. Португалецът имаше и претенции, че срещу него е било действано непозволено, но реферът Валерио Марини прецени, че всичко е било според правилата. В следващите минути имаше интересни ситуации и пред двете врати, като първо Буфон трябваше да прави спасяване, а веднага след това Кордас отрази удар на Кристиано и португалецът така и не можеше да стигне до хеттрик.

В 66-ата минута резултатът все пак стана 3:0, но авторът на попадението не бе Кристиано, а американският талант Уестън Маккени. Той показа хладнокръвие в наказателното поле на гостите и след разбъркване пред вратата на Кротоне опъна мрежата зад Кордас с шут от въздуха.

В 75-ата минута Кристиано отново бе близо до третия си гол в мача, но той пак му се изплъзна. Киеза отново показа бързина и находчивост, подавайки на навлезлия в противниковото наказателно поле португалец, но CR7 не успя да овладее топката по най-добрия начин, а после Рамзи стреля, но топката не попадна във вратата.

Гостите се опитаха да достигнат поне до гол на честта в заключителните минути, но това не им се удаде, а в същото време "бианконерите" не можаха да направят победата си още по-изразителна, но така или иначе грабнаха трите точки с убедителен успех и се завърнаха в Топ 4, като все още не са на непреодолима дистанция от върха.

Алесандро Ди Пардовлиза Алесандро Ди Пардо
Деян Кулушевскиизлиза Деян Кулушевски  76' Самуел Ди Кармине  Самуел Ди Карминеизлиза
Алваро Моратавлиза Алваро Мората  Еманюел Ривиер  Еманюел Ривиервлиза
Аарън Рамзиизлиза Аарън Рамзи
Федерико Бернардескивлиза Федерико Бернардески
72' Адам Унас  Адам Унасизлиза
Сими  Симивлиза
71' Салваторе Молина  Салваторе Молинаизлиза
Николо Дзанелато  Николо Дзанелатовлиза
Родриго Бентанкуризлиза Родриго Бентанкур  70'
Николо Фаджоливлиза Николо Фаджоли
67' Аркадиуш Реца  Аркадиуш Рецаизлиза
Андреа Рисполи  Андреа Рисполивлиза
Уестън Маккенигол Уестън Маккени  66'
53' Лука Мароне  Лука Маронежълт картон
Даниложълт картон Данило  50'
46' Сeбастиано Луперто  Сeбастиано Лупертоизлиза