Европейски футбол

Серията на Барселона в Ла Лига свърши с поредната груба грешка на Лангле (видео)

21 февруари 2021 | 16:50 - Обновена
Барселона прекъсна серията си от седем поредни победи в шампионата, след като завърши 1:1 с Кадис на "Камп Ноу". Така каталунците пропуснаха шанса да се върнат в битката за титлата след грешните стъпки на Атлетико Мадрид и остават на осем точки от лидера в Ла Лига, при равен брой изиграни мачове. Лионел Меси изведе домакините напред след гол от дузпа в 32-рата минута. Аржентинецът изравни по голове Луис Суарес в битката за голмайсторския приз, но ще запомни този двубой по-скоро с поредния рекорд, който подобри. Това бе мач №506 за него в испанския елит, като по този начин той изпревари Чави Ернандес като играча с най-много срещи за Барселона в първенството. Още два гола на "блаугранас" бяха отменени заради засади, а минута преди края поредната груба грешка на Клеман Лангле доведе до дузпа в полза на гостите, която Алекс Фернандес реализира. Последната загуба на Барселона в първенството бе именно от Кадис, което означава, че новакът взе четири точки от двата си мача с "блаугранас" през този сезон. Тимът на Роналд Куман пък не успя да реагира след тежкото поражение от Пари Сен Жермен през седмицата и е все по-близо то това да регистрира нулев сезон.

Наставникът на каталунците не направи нито една промяна в състава, който започна и срещу ПСЖ.  В състава на гостите Фали се завърна на обичайната си позиция в центъра на защитата, след като срещу Атлетик Билбао действаше като халф. Мауро се завърна сред титулярите след наказание, а Переа бе партньор на Гаридо в средата на терена. Искиердо стартира като ляво крило.

Гостите стояха сравнително стабилно в първите минути и не допускаха сериозни опасности. В десетата минута Меси стреля директно от пряк свободен удар, въпреки че позицията не бе много удобна. Ледесма се справи, макар и не по най-убедителния начин.

Както се и очакваше, Барса имаше огромно предимство в контрола над топката, но това не смущаваше "жълтите". В 16-ата минута Ледесма много добре се разтегна, за да пресече опасно центриране към далечната греда. Малко след това Алба стреля от 20-ина метра, но топката премина встрани.

В 18-ата минута Меси получи добро извеждащо подаване от Бускетс, но ударът на аржентинеца бе блокиран. Последва изключително неточен изстрел на Гризман и нов опит на Меси, който стреля по земя, но след рикошет топката се озова право в ръцете на Ледесма.

В 22-рата минута Педри намери Гризман в наказателното поле, но ударът на французина бе блокиран. Няколко минути след това Ледесма спаси шут на Меси от дистанция.

В 31-вата минута дойде и ключовият епизод за първата част. Педри се опита да нахлуе е наказателното поле, минавайки между двама бранители на Кадис. Иса го препъна - дузпа за Барселона. Лео Меси изпълни хладнокръвно с лек удар по земя в противоположния ъгъл на този, който избра Ледесма. С това попадение аржентинецът изравни Луис Суарес в битката с голмайсторския приз в Ла Лига. Двамата имат по 16 попадения.

Кадис можеше много скоро да изравни. Центриране отдясно на Салви бе отклонено към непокрития Собрино, който засече с коляно отблизо, но сантиметри го разделиха от целта.

До почивката Де Йонг и Педри още два пъти пратиха топката във вратата на Ледесма, но и двете попадения бяха отменени заради засади. Особено тъкна бе втората ситуация, когато графиките показаха, че Гризман е със сантиметри зад отбраната.

Втората част започна по същия начин - с огромно преимущество във владеенето на топката от страна на каталунците, но липса на чисти положения. В 60-ата минута Барселона създаде първата голяма възможност за втората част. Меси проби отляво, след което подаде към Гризман успоредно на голлинията. В последния момент Ледесма обаче успя да чукне топката пред крака на французина. Последваха два добри шанса, които си изработи Дембеле. Първият му удар бе блокиран, а вторият премина встрани от далечната греда.

В 65-ата минута Куман замени Гризман и Бускетс, включвайки на техните места Брейтуейт и Пянич.

В 73-тата Педри намери добре Меси в наказателното поле, но ударът от воле на аржентинеца премина над вратата. Веднага след това Педри отстъпи мястото си на Тринкао.

Десетина минути преди края Меси отправи много техничен удар от границата на наказателното поле, с който търсеше горния десен ъгъл, но топката премина встрани. Изстрел на Рики Пуч също премина встрани от целта и така се стигна до 87-ата минута, когато Клеман Лангле направи поредната си груба грешка. Французинът изрита крака на  Собрино, който го изпревари в наказателното поле - дузпа за гостите. Алекс Фернандес бе точен, с което донесе равенството на Кадис.

В добавеното време Барселона се хвърли да търси втори гол, но не успя да стигне до него.

Френки де Йонг Френки де Йонг21 Salvador Sanchez Ponce7 Salvador Sanchez Ponce
Серхио Бускетс Серхио Бускетс5 Хон Андер Гаридо Морасия5 Хон Андер Гаридо Морасия
Педри Педри16 Алберто Переа10 Алберто Переа
Усман Дембеле Усман Дембеле11 Jairo Izquierdo Gonzalez25 Jairo Izquierdo Gonzalez
Франсиско Тринкао Франсиско Тринкао17 Йенс Йонсон2 Йенс Йонсон
89' Алекс Фернандес  Алекс Фернандесдузпа
85' Хосе Мари  Хосе Марижълт картон
82' Иван Алехо  Иван Алехожълт картон
Усман Дембелеизлиза Усман Дембеле  80'
Рики Пучвлиза Рики Пуч
Сержиньо Дестизлиза Сержиньо Дест
Оскар Мингесавлиза Оскар Мингеса
76' Алберто Переа  Алберто Переаизлиза
Миралем Пяничвлиза Миралем Пянич
62' Salvador Sanchez Ponce  Salvador Sanchez Ponceизлиза
Иван Алехо  Иван Алеховлиза
59' Jairo Izquierdo Gonzalez  Jairo Izquierdo Gonzalezизлиза
Алекс Фернандес  Алекс Фернандесвлиза
Алваро Негредо  Алваро Негредоизлиза
Антони Лосано  Антони Лосановлиза
58' Хон Андер Гаридо Морасия  Хон Андер Гаридо Морасияизлиза