Европейски футбол

Киеза съживи Ювентус в края, но Порто е по-близо до 1/4-финалите (видео)

17 февруари 2021 | 23:56 - Обновена
Португалският гранд Порто надви с 2:1 на своя стадион италианския колос Ювентус в първа осминафинална среща от Шампионската лига. Още във втората минута Мехди Тареми наказа груба грешка на Родриго Бентанкур. В 46-ата минута Муса Марега бе точен за 2:0. Федерико Киеза съхрани надеждата на торинци с гол в 82-ата минута. Суперзвездата на "бианконерите" Кристиано Роналдо се завърна в родината си, но тази вечер бе неутрализиран от защитата на "драконите". Старата госпожа проспа по-голямата част от мача, но все пак успя да се сдобие с относително приемлив резултат на португалска земя, който дава всички шансове на "бианконерите" да елиминират съперника си в реванша.
Треньорът на Порто Серджо Консейсао не можеше да разчита на контузения защитник Нану за днешния мач, а наставникът на Ювентус Андреа Пирло трябваше да се оправя без Хуан Куадрадо и Артур, докато Леонардо Бонучи изгледа срещата от скамейката на резервите. И тримата са с травми. Джорджо Киелини получи контузия още през първото полувреме и не успя да доиграе мача, а Матайс де Лихт също сякаш изпитваше физически проблеми в края, но стисна зъби и остана на терена до последно. Мехди Тареми и Муса Марега водеха атаката на "драконите", а Кристиано Роналдо и Деян Кулушевски бяха двамата футболисти в най-предни позиции за торинци.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Мачът започна по кошмарен начин за "бианконерите". Ужасяващо връщане на топката от страна на халфа Родриго Бентанкур към вратаря Войчех Шчесни позволи на дебнещия наблизо ирански нападател Мехди Тареми да се добере до кълбото и да изведе Порто напред в резултата въпреки неуспешния опит на полския страж да поправи грешката на уругвайския си съотборник. Така гостите на практика получиха гол от съблекалнята и още във втората минута бяха в ролята на догонващи в резултата.
В 23-ата минута "драконите" не бяха твърде далеч от това да накажат нова неубедителна игра на противника си в отбрана. Топката отново бе върната към Шчесни, а той я изрита лошо напред, намирайки Серджо Оливейра. Халфът веднага пробва изстрел, получи се рикошет в тялото на играч на Ювентус и топката в крайна сметка излезе в ъглов удар.

В 35-ата минута нещата се усложниха още повече за гостите, тъй като опитният централен бранител Джорджо Киелини получи травма, вероятно мускулна, което принуди Пирло да го извади от игра. На мястото на ветерана на терена влезе далеч по-младият турски защитник Мерих Демирал, тъй като Бонучи, както бе споменато по-горе, не е напълно възстановен от контузия.

Едва в 41-ата минута Ювентус бе близо до гол във вратата на Аугустин Маркесин. Френският халф Адриен Рабио пробва акробатичен удар от въздуха с гръб към вратата, но аржентинският страж на Порто показа отличен рефлекс и спаси. След това се оказа, че е имало и засада в тази ситуация.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Гостите явно не си бяха научили урока от първото полувреме и получиха втори гол във вратата си едва секунди след началото на втората част. Уилсън Манафа проби отдясно и подаде на заелия позиция в наказателното поле на Юве Муса Марега. Между няколко бранители на италианците малийският нападател с прецизен шут по земя изпрати топката във вратата на Шчесни - 2:0.

В следващите минути имаше по една опасност и за двете врати. Първо Деян Кулушевски проби в наказателното поле на домакините и играч на Порто го блокира, но можеше да си отбележи автогол. Веднага след това пък Шчесни трябваше да спасява Ювентус, след като Серджо Оливейра твърде лесно бе допуснат от отбраната на гостите застрашително близо до вратата на Старата госпожа. Халфът успя да стреля от доста удобна позиция, но в обсега на полския страж, който реагира блестящо и не позволи на "драконите" да поведат с 3:0 в резултата.

В 63-ата минута Алваро Мората смени Уестън Маккени в състава на Ювентус, а три минути по-късно "грешникът" за торинци Бентанкур опита далечен изстрел и топката мина на сантиметри над напречната греда. В 69-ата минута пък Хесус Корона пробва атрактивно изпълнение, подобно на това на Рабио от първото полувреме, но Шчесни се намеси добре, а освен това бе отсъдена и засада. Секунди по-късно имаше напрежение пред вратата на Маркесин, предизвикано от Мората, но до попадение не се стигна, като и в тази ситуация бе отсъдена засада.

В 74-ата минута Шчесни пак трябваше да се намесва, този път след удар на Оливейра след обещаваща контраатака на Порто, която обаче можеше да завърши с доста по-сериозна опасност за вратата на Ювентус. Три минути по-късно Маркесин спаси удар от малък ъгъл, но и от близко разстояние на Мората, който обаче беше и в положение на засада. В заключителните минути играчите на Андреа Пирло най-сетне успяха да поставят под напрежение противника си и в 82-ата минута Федерико Киеза с хубав гол промени сериозно баланса на силите в този сблъсък. Рабио проби отляво и подаде отлично на намиращия се вдясно от вратата на Порто Киеза, който се възползва по най-добрия начин от свободното пространство и  без миг колебание стреля, а топката се оплете в мрежата зад безпомощния Маркесин - 2:1 и нещата вече изглеждаха по доста по-различен начин.

До края на срещата имаше някои интересни ситуации и пред двете врати, но до нов гол не се стигна. Буквално в последните секунди Роналдо падна в наказателното поле на домакините и имаше сериозни претенции, че срещу него е било извършено нарушение, но испанският рефер Карлос дел Серо Гранде дори не се консулитра с ВАР и побърза да даде последния съдийски сигнал.

Марко Груич Марко Груич16
Сержио Оливейраизлиза Сержио Оливейра  90' Алекс Сандро  Алекс Сандрожълт картон
Francisco Fernandesвлиза Francisco Fernandes
Хесус Коронаизлиза Хесус Корона
Mamadou Loum Ndiayeвлиза Mamadou Loum Ndiaye
87' Мерих Демирал  Мерих Демиралжълт картон
82' Федерико Киеза  Федерико Киезагол
81' Данило  Даниложълт картон
77' Деян Кулушевски  Деян Кулушевскиизлиза
Аарън Рамзи  Аарън Рамзивлиза
Муса Марегаизлиза Муса Марега  66'
Марко Груичвлиза Марко Груич
63' Матайс де Лихт  Матайс де Лихтжълт картон
Уестън Маккени  Уестън Маккениизлиза
Алваро Мората  Алваро Моратавлиза
Отавиоизлиза Отавио  57'
Луис Диасвлиза Луис Диас
Муса Марегагол Муса Марега  46'
35' Джорджо Киелини  Джорджо Киелиниизлиза