Добруджа излъга Монтана в 5 гейма в Добрич (видео +снимки)

Волейболистите на Добруджа 07 (Добрич) записаха 5-а победа от началото на сезона в Първата осмица на Суперлигата за мъже.

Възпитаниците на Мирослав Живков надиграха като домакини Монтана с 3:2 (25:21, 17:25, 25:22, 24:26, 15:11) в мач от 10-ия кръг, който се игра в зала „Добротица“.

Така “добруджанци" прекъснаха негативната си серия от 4 поредни загуби в шампионата, като отново се завърнаха на победния път. Макар и само с 2 точки у дома, тимът на Мирослав Живков се поздрави с 5-а победа, като с 5 загуби и 16 точки заема 5-о място във временното класиране. Съставът на Монтана записа 5-о поражение, като с 3 успеха и 9 точки се намира на 6-а позиция.

Волейболистите на Добруджа поведоха в началото на двубоя с 4:1, след като разпределителят Георги Манчев направи блокада срещу атака на национала Стефан Чавдаров. Атака на Жулиен Георгиев и блокада на Венцислав Рагин срещу атака на Радослав Попов направиха резултата 7:2. Даниел Пеев взе прекъсване за Монтана. “Добруджанци” дръпнаха с 5 точки при 13:8. Два поредни аса на Радослав Попов намалиха разликата на 1 точка в полза на Добруджа 13:12. Атака на Жулиен Георгиев в аут донесе равенство при 14:14. Успешна атака и ас на високия 2017-сантиметра руски диагонал Максим Сапожков дадоха преднина на Монтана от 16:15. Гостите поведоха с 18:16. Момчетата на Мирослав Живков успяха да изравнят при 19:19 и поведоха с 21:19 след атака на Денис Чавдаров. Домакините от Добруджа съумяха да спечелят първата част с 25:21.
Домакините от Добруджа поведоха с 2:0 в началото на втората част. Последваха 3 поредни точки, последната бе реализирана след пайп на Радослав Папов. Два поредни аса на национала Стефан Чавдаров и 6:2 за Монтана. Момчетата на Даниел Пепев дръпнаха със 7:2 и 10:3. Нова блокада за волейболистите на Монтана срещу атака на Жулиен Георгиев – 11:3. Грешка на Венцислав Рагин направи преднината на Монтана 12:3. Бившият национал Методи Ананиев влезе като резерва и отигра успешно от зона 4 за 4:12. Домакините намалиха до 7:14.  Двоен блок спря атака на Жулиен Георгиев за 18:11. Мирослав Живков взе прекъсване за Добруджа. Домакините от Добруджа намалиха до 17:20. Максим Сапожков атакува над блокадата за 25:17 и Монтана взе втората част.
Гостите от Монтана поведоха с 5:2 в началото на третата част. Мирослав Живков взе прекъсване за домакините. Успешна атака на Стефан Чавдаров доведе до 8:6. Мартин Мечкаров намали до 7:8. Мощна атака на Максим Сапожков и 14:12 за Монтана. Атака на Сапожков в аут доведе до равенство 17:17. Атака по блокадата на Мартин Мечкаров и ново равенство при 18:18. Максим Сапожков атакува в мрежата и Добруджа поведе с 21:20. Стефан Чавдаров атакува в аут и домакините поведоха с 22:20. Даниел Пеев взе прекъсване за Монтана. Атака на Жулиен Георгиев даде аванс от 3 точки при 23:20. Денис Чавдаров донесе успеха на домакините в 3-ия гейм с 25:22.
Волейболистите на Монтана поведоха с 3:0 в началото на 4-ата част. Мирослав Живков взе прекъсване за домакините. Последваха 3 поредни точки за Добруджа, а последната я постигна Мартин Мечкаров с блокада. При 6:6 Радослав Попов от Монтана получи зелен картон за феърплей, след като си призна грешка и точката отиде в сметката на Добруджа – 7:6. Бърза атака в центъра на Денис Чавдаров и 10:8. Мартин Мечкаров се справи с троен блок и 11:9. Жулиен Георгиев атакува по блокада за 12:9. Момчетата на Миро Живков дръпнаха със 17:13. Контраатака на Георги Манчев даде преднина от 3 точки на Добруджа при 22:19. Жулиен Георгиев атакува мощно по правата от зона 2 за 23:20. Двоен блок спря атака на Жулиен Георгиев за 23:22. Добруджа стигна до мачбол при 24:23. Стефан Чавдаров хвана на единична блокада Денис Чавдаров за 24:24. Денис Чавдаров атакува в аут и Монтана стегна до геймбол при 25:24. Нова атака в аут на Денис Чавдаров и Монтана спечели 4-ата част с 26:24.
В 5-ата решаваща част обаче  Добруджа се събра и показа характер и  воля  за победа.  Домакините поведоха с 9:3 и придобиха отново самочувствие и увереност. При 11:6 Димитър Маринков от Добруджа получи втория зелен картон в мача. Въпреки всички усилия на монтанчани, разликата бе непреодолима и домакините се поздравиха с крайния успех с 15:11.

Най-полезен за Добруджа бе Жулиен Георгиев с 20 точки (1 блок и 49% ефективност в атака) за победата. Мартин Мечкаров (3 блока, 1 ас, 59% ефективност в атака и 55% позитивно посрещане) и Димитър Маринков (2 аса, 52% ефективност в атака и 41% позитивно посрещане) добавиха 14 и 13 точки за успеха.

За тима на Монтана руският диагонал Максим Сапожков (2 блока, 2 аса и 58% ефективност в атака) и капитанът Радослав Попов (2 блока, 3 аса, 39% ефективност в атака и 56% позитивно посрещане) реализираха 23 и 20 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) – МОНТАНА 3:2 (25:21, 17:25, 25:22, 24:26, 15:11)
ДОБРУДЖА:
Георги Манчев 8, Жулиен Георгиев 20, Димитър Маринков 13, Мартин Мечкаров 14, Денис Чавдаров 5, Венцислав Рагин 9 – Николай Тодоров-либеро (Методи Ананиев 1, Любослав Телкийски, Свестослав Арнаудов 1)
Старши треньор: МИРОСЛАВ ЖИВКОВ
МОНТАНА:
Максим Крескин 3, Максим Сапожков 23, Радослав Попов 20, Златан Йорданов 11, Тодор Костов 3, Стефан Чавдаров 9 – Мартин Божилов-либеро (Георги Елчинов 3, Александър Кордев 2, Любослав Симеонов, Димитър Калчев 1, Методи Методиев-либеро, Виктор Костадинов)
Старши треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ.

Първенство на България по волейбол за мъже, срещи от десетия кръг в първата осмица:

Пирин Разлог - Хебър 0:3 (25:27, 23:25, 12:25)

Левски София - Марек Юнион-Ивкони 3:1 (25:18, 18:25, 25:10, 25:20)

Нефтохимик 2010 - ЦСКА 3:0 (25:18, 25:20, 25:21)

Добруджа 07 - Монтана 3:2 (25:21, 17:25, 25:22, 24:26, 15:11)