Дебютни голове зарадваха Левски на старта (видео+галерия)

Дебютни голове донесоха победата на Левски срещу Монтана в първия кръг от пролетния дял на първенството. "Сините" надвиха гостите с 2:0 на стадион "Георги Аспарухов" в мач от 17-ия кръг на efbet Лига. Попаденията бяха дело на Здравко Димитров (14`) и Стивън Петков (50`), които до днес нямаха голове в шампионата със синята фланелка. Така столичани прекъснаха серията си от четири поредни мача в първенството без успех, в които бяха взели едва една точка. Петата победа на 26-кратните шампиони през този сезон е първа от дебюта на Славиша Стоянович срещу Локомотив (Пловдив) в началото на декември.

Успехът изкачи столичани на осма позиция с актив от 18 точки, а освен това тимът има вече положителна голова разлика 19:18, след като зимува с пасив от един гол.

"Сините" започнаха пролетния дял от първенството с две от петте нови попълнения - Звонимир Микулич и Ребин Сулака, които смениха твърдите титуляри от есента - капитана Николай Михайлов и Алекс Петков.

Пред хърватския вратар, който дебютира за столичани, в схема 4-4-2 започнаха Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Ребин Сулака и Патрик-Габриел Галчев. Капитанът Мартин Райнов и Тома Даске бяха вътрешните халфове, а Насиру Мохамед и Здравко Димитров на двете крила, докато Стивън Петков и Найджъл Робърта водеха атаката. Начо Монсалве и Фейсал Рерас бяха резерви, като испанецът дебютира в края.
Треньорът на гостите Атанас Атанасов заложи на 4-2-3-1. Благой Макенджиев бе вратар, Александър Башлиев, Иван Михов, Стоян Предев и Стефан Цонков бяха в защита. Опорните халфове бяха Радослав Терзиев и Йордан Йорданов, докато Тони Тасев, Николай Минков и Сергей Георгиев действаха зад Билал Бари, който е желан от Левски и може да премине и на "Герена".Въпреки температурата от минус шест градуса теренът беше отлично изчистен и позволи на двата тима да играят футбол от първата минута.
84 Левски - Монтана
Още във втората минута Галчев получи жълт картон, а в 6-ата Цонков направи голям пропуск, като от няколко метра не прати топката в мрежата след центриране от фаул на Тасев.
В 11-ата минута гостите искаха дузпа. Атанасов фаулира нахлуващия на скорост Бари, а реферът Георги Давидов даде фаул на линията, докато нападателят на Монтана имаше претенции за 11-метров наказателен удар.
След центрирането от фаул отново Цонков игра с глава, но този път стреля над горната греда.
Секунди по-късно Левски поведе с първата си добра атака. Робърта се върна да вземе топката и отвори пространство на Димитров. Нидерландецът се обърна с топката и тръгна към вратата на Монтана, след което изведе играча с №11 на столичани. Крилото първо финтира Александър Башлиев и после отбеляза първото си попадение за клуба в първенството.Бившият играч на Септември (София) отпразнува гола си заедно с Валери Божинов, който му бе казал, че ще се разпише именно днес, а също така му даде да играе с неговите обувки. Играещият по-добре състав през този период тим на Монтана се опита веднага да върне попадението, но Микулич се хвърли в краката на Бари и спаси.

Левски постепенно взе инициативата, но Димитров пропусна две възможности. Първо нацели Робърта от пряк свободен удар, а след това финтира двама бранители, но вместо да подаде на Петков, стреля и защитник изби. Тома Даске пък получи жълт картон, който ще го извади от гостуването на Етър в другия кръг.
Второто полувреме започна с по-добра игра на Левски и в 50-ата минута домакините вече водеха с 2:0. Този път точен бе Стивън Петков, който технично насочи топката от 18 метра в долния ляв ъгъл на Макенджиев. Попадението е първо в кариерата на юношата на Левски с родния му клуб, което дойде след 17 мача. Преди това Галчев пробва далечен изстрел, а в 55-ата минута Макенджиев спаси вратата си от трети гол. Този път опитният вратар показа добър рефлекс, след като Михов беше на път да прати топката в собствената си врата.
Адам  Буджама смени Георгиев, но домакините бяха тези, които диктуваха събитията и търсеха трети гол, но без да създават чисти положения. В 66-ата минута Бари след бърза контраатака не успя да засече топката във вратата и да върне интригата.
Монтана започна да играе по-активно и търсеше един гол, като натисна домакините. Положения липсваха, а дори и при центриранията от корнер Монтана не успяваше да стигне до удар.
Симеон Славчев пък влезе за столичани.
Левски се опитваше да контраатакува, но без сериозен успех. Накрая няколко смени спряха устрема на Монтана и мачът завърши 2:0.
Така Левски удължи серията си на 22 поредни мача без поражение срещу Монтана. Тимът на Атанасов, който стартира силно остана с 14 точки, но показа, че няма никакво намерение да се предава в борбата за оставане в елита.

ЛЕВСКИ-МОНТАНА 2:0
1:0 Димитров (14)
2:0 С.Петков (50)

ЛЕВСКИ (4-4-2): Звонимир Микулич; Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Ребин Сулака, Патрик-Габриел Галчев; Насиру Мохамед, Тома Даске, Мартин Райнов, Здравко Димитров; Стивън Петков, Найджъл Робърта
Старши треньор: С. Стоянович
МОНТАНА (4-4-2): Благой Макенджиев; Александър Башлиев, Иван Михов, Стоан Предев, Стефан Цонков, Радослав Терзиев, Йордан Йорданов, Тони Тасев, Билал Бари, Николай Минков, Сергей Георгиев
Старши треньор: А. Атанасов

СЪДИЯ: Георги Давидов