Байерн стъпи на световния клубен връх и изравни рекорда на Барса (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) стана световен клубен шампион след победа 1:0 над Тигрес във финала на турнира в Доха. Единствения гол вкара Бенжамен Павар в 61-ата минута. Баварците за втори път в историята си триумфираха със световната титла и станаха едва вторият отбор, който печели шест трофея в рамките на една година. Същото постигна и Барселона през 2009 година.

През 2020-а Байерн направи требъл в Германия, а към отличията на домашната сцена добави трофеите от Шампионската лига и Суперкупата на Европа. Днес отборът на Ханзи Флик завърши започнатото с купата от Световното клубно първенство, което трябваше да се състои през декември, но беше преместено заради пандемията.

На полуфиналите в Доха Байерн елиминира египетския Ал Ахли след успех с 2:0. Тигрес стана първият представител на КОНКАКАФ, който игра финал на Световното клубно първенство. На четвъртиналите мексиканският тим отстрани Улсан Хюндай, след това надви с 1:0 бразилския Палмейрас, но срещу баварците се оказа на губещата страна.
Байерн излезе без Томас Мюлер, който даде положителен тест за коронавирус часове преди финала. Жером Боатенг пък беше пуснат да се прибере в Германия заради трагичната смърт на бившата си приятелка.
В отсъствието на Боатенг като централна двойка защитници действаха Никлас Зюле и Люка Ернандес. Бенжамен Павар и Алфонсо Дейвис бяха крайните бранители пред Мануел Нойер, Дейвид Алаба и Йошуа Кимих си партнираха в средата на терена, а голмайсторът Роберт Левандовски имаше подкрепата на Льорой Сане, Серж Гнабри и Кингсли Коман.
Атаката на Тигрес водеше Андре-Пиер Жиняк. Френският ветеран вкара и трите гола за отбора в предишните два мача. Другият нападател в стартовия състава на мексиканците беше Карлос Гонсалес Еспинола.
В тима на Тигрес личаха и други популярни имена - бившият защитник на Порто Диего Рейес, Карлос Салседо, който има опит в Серия "А" и Бунеслигата, бразилецът Рафаел Кариока и игралият във Виляреал Хавиер Акино.
Съдия на финалния двубой в Доха беше уругваецът Естебан Остоич, който пусна по-свободна игра, но като цяло се справи със задачата си.
120 Байерн - Тигрес 1:0
Мачът започна с любопитно положение пред вратата на Нойер, но ударът на Жиняк беше избит в корнер. Байерн отговори с изстрел на Коман, който не затрудни Гусман. Левандовски пък не уцели добре топката в наказателното поле и пропусна да изведе германците напред.
В 13-ата минута пробив на Алфонсо Дейвис разсече защитата на Тигрес, а подаването на канадеца стигна до Левандовски, но той не успя да нанесе удар между няколко футболисти в жълто. Мексиканците не получаваха възможност да задържат продължително топката и се стремяха с дълги подавания да намират двамата си нападатели.
В 18-ата минута Кимих остана непокрит на около десетина метра от наказателното поле и шутира силно. Топката мина между няколко играчи и влезе във вратата, но голът беше отменен, защото Левандовски се намираше в засада и пречеше на стража Гузман да проследи пътя на топката.
Натискът на Байерн ставаше все по-яростен. Флангова атака на баварците завърши с остро центрирне на Коман, но Карлос Салседо се намеси в последния момент. Секунди по-късно Гусман изби мощен удар на Коман.
В 34-ата минута само късметът спаси Тигрес след бомбен шут с левия крак на Сане. До края на полувремето действията се водеха изцяло в половината на мексиканците, но те устискаха нулевото равенство.
И след почивката Байерн продължи да доминира. Мюнхенци бързо отнемаха топката и се впускаха в атаки, но им беше трудно да пробият дефанзивния вал на Тигрес. В 51-ата минута Гнабри се освободи технично в пеналта и потърси далечния ъгъл на вратата, но прати топката в аут.
В 59-ата минута Левандовски надскочи Гусман, а отбитата топката стигна до Павар и той с лекота я оплете в мрежата. Първоначално попадението беше отменено за засада на Лева, но след преразглеждане на ситуацията с ВАР стана ясно, че полякът е бил покрит от Салседо и голът бе признат.
Сане можеше да реши всичко в следващите минути, но Гусман спаси. После на два пъти играчите на Тигрес имаха претенции за дузпа, подминати от Остоич. Ханзи Флик реши да внесе повече стабилност в средата на терена и замени Гнабри с Корентен Толисо. Байерн пресираше дълбоко в противниковата половина и футболистите на Тигрес рядко успяваха да изнесат топката.
В 73-ата минута Алаба стреля силно, но над вратата. В редиците на германския гранд бяха направени още три смени и в игра се появиха Дъглас Коста, Джамал Мусиала и Ерик Максим Чупо-Мотинг на местата на Сане, Коман и Левандовски.
В 80-ата минута резервата Толисо уцели гредата, а в 83-ата имаше интересн ситуация в наказателното поле на Байерн, но Жиняк не можа да нанесе удар. Секунди по-късно Салсидо едва не си вкара нелеп автогол с глава.
Пет минути преди края на редовното време Чупо-Мотинг направи впечатляващ рейд и подаде на свободния Дъглас Коста, но неговият шут беше спасен от Гусман. Малко по-късно пък двамата си размениха ролите и Чупо-Мотинг получи шанс да затвори мача, но и той стреля в аут.
Байерн не позволи на съперника да направи дори хаотичен натиск в последните минути. Баварците спокойно задържаха топката и накрая заслужено ликуваха.
Трофеят беше изнесен на терена от бразилската легенда Кака, а президентът на ФИФА Джани Инфантино го връчи на капитана на Байерн Мануел Нойер.
Роберт Левандовски получи наградата за най-добър футболист на турнира, а в призовата тройка попаднаха още Андре-Пиер Жиняк и Йошуа Кимих.