Ман Сити посегна към титлата, след като нанесе тежък удар на Ливърпул на "Анфийлд" (видео)

Манчестър Сити посегна към короната на Ливърпул в Премиър лийг, след като разби с 4:1 шампионите на "Анфийлд" в дербито от 23-тия кръг. След този успех "гражданите" вече имат 10 точки преднина пред големия си конкурент в последните години, като мърсисайдци са и с мач повече. Авансът пред втория, който е Манчестър Юнайтед, пък е пет пункта и двубой в запас за лидера. За Сити това бе първи успех на "Анфийлд" в първенството от 2003 година, докато Ливърпул записва три поредни загуби в шампионата на своя стадион за първи път от 1963 година. За тима на Джосеп Гуардиола това е 14-а поредна победа във всички турнири и десета последователна такава във Висшата лига. Освен страхотната форма на "гражданите" и слабата такава на техния съперник, големият виновник за този резултат бе стражът на мърсисайдци Алисон Бекер, който направи две груби грешки при 1:1, които доведоха до директни попадения за Сити. При четвъртия гол бразилецът също не се намеси добре.

Иначе Ливърпул изобщо не стоеше лошо в първия час. Преди почивката шампионите дори създадоха по-добрите възможности от игрови ситуации, но Мане и Фирмино ги пропуснаха. Сити обаче можеше да поведе през първата част, но Илкай Гюндоган (49', 73') пропусна дузпа. След това обаче халфът се реабилитира и вкара два гола през второто полувреме. Мохамед Салах изравни резултата между тях, реализирайки дузпа в 63-тата минута. Грешките на Алисон обаче сломиха домакините, а Фил Фодън (83') довърши шампионите.
Юрген Клоп направи четири промени в сравнение със загубата от Брайтън. Добрите новини за домакините на пръв поглед бяха, че Алисон, Фабиньо и Садио Мане се завърнаха след контузии. Къртис Джоунс стартира в халфовата линия, а новото попълнение Озан Кабак остана на пейката.
Пеп Гуардиола извърши две корекции в своя състав. Испанецът реши да излезе на "Анфийлд" без чист нападател. Габриел Жезус остана на пейката за началото, като вместо него Фил Фодън стартира в тройка с Марез и Стърлинг. Олександър Зиначенко също бе титуляр.
Двата тима действаха доста предпазливо в началото. Сити владееше повече топката, но атаките и пасовете на "гражданите" се развиваха доста бавно. Ливърпул пък чакаше възможности за контраатака. Домакините обаче първи стигнаха до чиста голова възможност. В 24-тата минута Александър-Арнолд се справи превъзходно със Зинченко и центрира към близката греда. Мане засече  с глава от десетина метра, отправяйки силен удар, който премина над вратата.
В 30-ата минута Ливърпул стигна до втора добра възможност. Фирмино стреля много добре от ждроб от 20-ина метра, но Едерсон успя да избие над вратата.
Шампионите взеха инициативата и притиснаха гостите в тяхната половина. Точно в този момент обаче една атака на Сити завърши с пробив на Стърлинг и дузпа в полза на гостите. Фабиньо необмислено протегна крак и контактът бе неизбежен. Гюндоган се нагърби да изпълни 11-метровия наказателен удар, но стреля над вратата.

В 41-вата минута домакините също имаха претенции за дузпа, след като удар на Салах срещна ръката на Родри. Тя обаче бе близо до тялото на халфа и сигнал не последва.
Гюндоган се реабилитира за пропуска си пет минути след подновяването на играта, когато даде преднина на гостите. Отново Стърлинг проби добре отляво, след което подаде към Фодън. Алисон изби удара на последния, но след това Гюндоган направи добавка отблизо - 0:1.

Осем минути по-късно Ливърпул имаше чудесна възможност да изравни резултата. Александър-Арнолд намери много добре Къртис Джоунс, който се пребори с Кансело и стреля в далечния ъгъл, но след рикошет в Джон Стоунс топката премина на сантиметри встрани.
В 62-рата минута Рубен Диаш сгреши фатално, след като не успя да изчисти топката пред Салах, а след това посегна и задържа египтянина, който падна в наказателното поле - дузпа за Ливърпул. Салах изпълни безкомпромисно от бялата точка, пращайки топката под напречната греда - 1:1.
В 72-рата минута Стоунс прати топката във вратата на Ливърпул, но попадението бе отменено заради засада. След това Алисон излезе на преден план и реши двубоя с няколко последователни грешки. Първо бразилецът сгреши с паса си и подари топката на Бернардо, който намери Фодън отдясно. Последният се справи с лекота с Хендерсън и върна към Гюндоган, който отблизо даде нова преднина на Манчестър Сити. Това се случи в 73-тата минута, а само четири след това Алисон отново подари топката на Бернардо, който след това прехвърли стража на мърсисайдци, а Стърлинг довкара на празна врата.
Десет минути след това Фил Фодън довърши Ливърпул, след като премина с лекота покрай Робъртсън, след което стреля силно от малък ъгъл. Алисон отново не се намеси добре и позволи на топката да мине над ръцете му, въпреки че тя бе е неговия обсег.