Ефективността беше голямото оръжие на Евертън на "Елънд Роуд" (видео)

Евертън победи с 2:1 като гост Лийдс и спря възхода на новака във Висшата лига. Гилфи Сигурдсон откри резултата в 9-ата минута, а Доминик Калвърт-Люин в 41-ата удвои преднината на "карамелите". Почетното попадение за Лийдс вкара Рафиня малко след почивката.

В класирането Евертън е на 6-о място с 36 точки, а Лийдс има 29 точки и се намира на 11-а позиция. Отборът на Марсело Биелса може да съжалява за пропуските си, а Карло Анчелоти трябва да е доволен от великолепните намеси на резервния вратар Робин Олсен.

Лийдс постигна две поредни победи на чужд терен, които възвърнаха самочувствието на тима след колебливото начало на годината. Биелса се надяваше добрата серия да продължи, но Евертън пристигна с амбицията да навакса загубените точки от домакинското поражение срещу Нюкасъл.
"Карамелите", които играят по-силно извън "Гудисън Парк", излязоха без титулярния си страж Джордан Пикфорд. Английският национал е контузен и мястото му зае Робин Олсен. Андре Гомеш, Бен Годфри и Мейсън Холгейт бяха другите нови имена в стартовия състав, а на пейката остана привлеченият преди броени дни Джошуа Кинг.
Биелса не можеше да разчита на Родриго Морено и това даде възможност от първата минута да започне Матеуш Клих. Атаката на домакините водеше Патрик Бамфорд, подкрепян от фланговете от Рафиня и Джак Харисън.
Евертън взе ранен аванс с гол на Сигурдсон. Исландецът вкара в 9-ата минута след центриране на Люка Дин, а атаката започна от хубаво дълго подаване на Андре Гомеш. Още в следващата атака на гостите Доминик Калвърт-Люин можеше да удвои, но Илан Меслие спаси.
В 20-ата минута Езджан Алиоски стреля красиво от въздуха, но топката срещна гредата. Лийдс определено доминираше в този период от двубоя, а Робин Олсен се намеси добре след шут на Паскал Струйк.
Въпреки натиска на домакините, Евертън нанесе втори удар в края на полувремето. "Карамелите" се възползваха от слабостта на Лийдс при статични положения и Калвърт-Люин се разписа с лекота, след като Сигурдсон центрира от корнер, а Бен Годфри продължи топката към голмайстора на гостите.
Лийдс намали изоставането си веднага след почивката. Мейсън Холгейт се провали и Патрик Бамфорд му отне топката. Таранът на домакините веднага подаде на Рафиня и той беше точен с четвъртия си гол през сезона.