Брайтън с историческа победа на "Анфийлд", Ливърпул разклатен преди дербито със Сити (видео)

Безидеен и беззъб Ливърпул загуби с 0:1 у дома от Брайтън в двубой от 22-ия кръг на Премиър лийг, който беше генерална репетиция за действащия шампион преди неделния сблъсък с лидера в класирането Манчестър Сити.

Играта на възпитаниците на мениджъра Юрген Клоп определено разочарова привържениците, а Брайтън успя да се поздрави с първи успех над Ливърпул от 1984 година насам. В момента разликата между Ливърпул и Сити е 7 точки и при нов провал в неделя ще се отвори бездна от 10 точки, а и "гражданите" са с мач в запас.
Голямата новина около състава на домакините бе отсъствието на титулярния страж Алисон Бекер, който остана извън групата поради заболяване. Мястото му зае Куивин Келъхър. Другата промяна бе включването на Роберто Фирмино на мястото на Дивок Ориги.
Брайтън също излезе  с две промени в състава спрямо успеха над Тотнъм с 1:0 в миналия кръг. Алексис Мак Алистър има здравословни проблеми и е заменен от Стивън Алзат, а в отбраната се завръща Дан Бърн за сметка на Жоел Велтман.
Първото положение за гол беше пред вратата на Брайтън. Мохамед Салах беше изведен с далечно подаване в наказателното поле от Джордан Хендерсън, но ударът му мина над вратата. Натискът на домакините продължи, но и гостите се опитваха да създават опасности и постепенно изравниха играта. В 16-ата минута Брайтън организира добра атака по фланга, а топката беше изчистена от Натаниел Филипс. Впоследствие се оказа, че е имало футболист на Брайтън в засада. В 22-ата минута Ливърпул получи право да изпълни свободен удар за нарушение срещу Джердан Шакири близо до наказателното поле, но играчите на Брайтън успяха да се справят с опасността и да изнесат топката напред.
В 24-ата минута гостите организира страхотна контраатака, но Неал Мопе закъсня с удара. Той все пак успя да подаде към Дан Бърн, но ударът на бранителя беше разочароващ. Постепенно инициативата премина у гостите, които изглеждаха по-добрия тим на терена, като това беше отразено и от статистиката - 4 на 1 удара към вратата след малко повече от половин час игра. С наближаването на края на полувремето Ливърпул вдигна оборотите, но стигна само до поредица ъглови удари. В добавеното време на първите 45 минути Неал Мопе стреля с глава, но високо над вратата на Ливърпул. Така резултатът се запази и всичко остана за решаване след почивката.
След паузата Салах заигра като централен нападател, като при всяка възможност съотборниците му насочваха топката към него. Така се стигна до 56-ата минута, когато Брайтън поведе в резултата. На фона на играта това не беше изненада, макар и до гола да се стигна след разбъркване пред вратата на Ливърпул. Футболистите на Брайтън бяха наситили с присъствие наказателното поле. Последва центриране, Бърн игра с глава, Филипс опита да изчисти, но Алзат успя да прати топката в мрежата за 1:0.
Отговорът на Ливърпул не закъсня. 20 минути преди края на полувремето Трент Александър-Арнолд напредна отляво, видя свободния Салах и насочи топката към него. С левия крак египтянинът насочи топката, но не намери вратата.
В 75-ата минута Брайтън можеше да удвои, но Келъхър отрази удара по земя на Грос. Последва нова опасност и спасяване на стража на Ливърпул, но дори и да имаше нямаше да бъде зачетен заради вдигната засада на Бърн. Десет минути преди края Тросар се развихри в наказателното поле на Ливърпул и стреля от трудна позиция, но Келъхър отново спаси. Гостите от Брайтън определено бяха готови да накажат всяка грешка на домакините, които в търсене на изравнителен гол оставиха много свободни пространства. До края и двата отбора си размениха по едно положение, като това на Брайтън беше по-опасното. В самия край и стражът на "чайките" Робърт Санчес се намеси решително след центриране от ъглов удар.
Така резултатът се запази. Ливърпул записа втора поредна загуба на "Анфийлд" от девет години насам, а Брайтън записа историческа вечер.

Ливърпул - Брайтън 0:1

0:1 - Алзат 56
Ливърпул: Келъхър, Робъртсън, Александър-Арнолд, Хендерсън, Филипс, Милнър, Тиаго, Вайналдум, Салах, Шакири, Фирмино.
Брайтън: Санчес, Бърн, Уебстър, Дънк, Уайт, Марч, Бисума, Алзат, Грос, Тросар, Мопе.