Спортинг даде сериозна заявка за титлата (видео)

Спортинг (Лисабон) се утвърди на лидерската позиция в португалското първенство след драматична победа с 1:0 над Бенфика в голямото дерби от 16-ия кръг. "Зелено-белите" стигнаха до успеха в добавеното време с гол на Матеуш Луиш.

Така Спортинг продължава да е единственият отбор без загуба и има аванс от 4 точки пред втория Порто. Бнфика пък няма победа в последните си три мача и изостана на 9 точки от градския си съперник, който все повече се очертава като фаворит за титлата.
По-рано снощи Порто се наложи над Рио Аве (2:0) и Спортинг също трябваше да спечели, за де позволи скъсяване на дистанцията. Наставникът на домакините Рубен Аморим можеше да разчита на Палиня, чието наказание бе отменено, но той влезе чак през второто полувреме. Изненадващо, Бенфика излезе с петима в защита, копирайки тактическата система на "лъвовете".

Жардел от гостите получи контузия още в 10-ата минута и беше заменен от Габриел. До почивката и двата тима действаха твърде предпазливо. Опасен удар на Педро Поро от Спортинг можеше да завърши с гол след рикошет в Юлиан Вайгъл, но топката излезе в корнер. В края на полувремето защитникът Луиш Нето се оказа непокрит на далечната греда, но не уцели вратата.
След почивката Антонио Адан спаси силен шут на Дарвин Нунес, а в ответната атака Вайгъл предотврати сигурен гол за Спортинг. Вратарят на "орлите" Одисеас Влаходимос постоянно беше под натиск. Пропуски направиха Кабрал и Педро Гонсалвеш, а в 79-ата минута Жоао Марио стреля на сантиметри от целта.

Във втората от добавените 4 минути Влаходимос не изби по най-добрия начин едно центриране и прати топката на главата на Матеуш Луиш, който с плонж я заби под гредата. По този начин Спортинг записа първи успех в дербито на своя "Жозе Алваладе" от 2012 година.