Фамозен Божидар Аврамов върна надеждите на Балкан във ФИБА Къп

Отборът на Балкан (Ботевград) записа първата си победа в тазгодишното издание на ФИБА Къп. Действащите шампиони на България надвиха първенеца на Румъния Орадя с крайното 58:55 (15:11, 9:18, 18:14, 16:12) във втория си двубой от група "D" на втория по сила турнир на ФИБА. Срещата се проведе в залата на баскетболния Бешикташ, където е образуван "балонът" на потока. Гардът на "зелените" от Ботевград Божидар Аврамов донесе победата на своя тим с две ключови тройки в последните минути от мача.

По този начин Балкан излиза временно на втората позиция в класирането с баланс от 1 победа и 1 загуба. Поражението на ботевградчани дойде преди два дни срещу друг румънски съперник - Сибиу. Орадя пък допуска първата си загуба в турнира, след като изненадващо победи домакина Бешикташ в първия кръг. От 17:00 часа започва втората среща от група "D" за деня между турския тим и състава на Сибиу.

Самият двубой не впечатли с качество, но физическите сблъсъци бяха налице. Двата тима имаха успеваемост от около 30% от игра в днешния мач. Балкан изигра много слаба втора четвърт, в която отбеляза едва 9 точки, но през второто полувреме показа повече борбеност от своя съперник, а ключовите стрелби в края на Аврамов бяха достатъчни за победата в толкова равностоен сблъсък.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Балкан започна мача много уверено в защита, като успешно неутрализираше опитите на съперника за кош в началните 2 минути. Дарко Балабан откри резултата за ботевградчани - 2:0. Все пак след около четири минути суша гостите също се разписаха в резултата чрез високия Каталин Бакиу - 2:2. Няколко грешки в офанзивен план на българския тим позволиха на Орадя да излезе напред в резултата с пет точки при 4:9.

Много силно включване от пейката на Балкан записа Тауан Ейджи, който собственоръчно върна равенството в резултата - 9:9. Страхотни две бързи атаки на Сияни Чеймбърс и Давонтей Джордан увеличиха серията на 9:0 в полза на ботевградчани - 13:9. Четирите точки разлика се запазиха до края на частта и тя приключи при 15:11.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт също започна с доста физически сблъсъци от двете страни, но отново първите точки в периода бяха отбелязани от Балкан - тройка на Божидар Аврамов за 18:11. Румънският тим обаче не позволи на Балкан да се измъква и вкара 4 поредни точки за 18:15. Добрите минути на румънците продължиха и станахме свидетели на обрат в резултата при 20:22 след два успешни наказателни удара на Арън Брусард. Слабата резултатност и ниските проценти в стрелбата на двата отбора се отразяваше в резултата, като и Балкан, и Орадя стреляха под 30% от игра.

Шампионите на Румъния обаче нанесоха сериозен минута преди края на втората четвърт, след като Джордан Уотсън увеличи преднината на тима си на шест точки при 21:27. Балабан върна една точка от дефицита на Балкан и първото полувреме приключи при резултат 24:29 в полза на румънския шампион.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Балкан даде силно начало на третата четвърт и оформи минисерия от 6:2, чрез която се върна на само точка пасив от своя съперник - 30:31. Сияни Чеймбърс и Димитър Димитров също бяха точни в следващите две нападения на българския тим, който си върна преднината - 35:33. Орадя изравни, но Божидар Аврамов най-сетне отбеляза първата си тройка в мача за 38:35.

След това дойде ред и на ново избухване на Тауан Ейджи, който наниза четири бързи точки за 42:38 в полза на ботевградчани. За съжаление, Балкан не успя да влезе в последната четвърт като водач в резултата, тъй като Орадя направи серия от 0:5 за край на частта и по този начин поведе с една точка - 42:43.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Промените на водачеството продължиха и в последната четвърт - Балабан върна точка актив в полза на Балкан - 44:43. Последва кош за Орадя, но веднага след това отново центърът на ботевградчани бе точен за 46:45. Три поредни лоши нападения на шампиона на България обаче позволиха на първенеца на Румъния да вдигне аванса си с още една точка - 46:48 при оставащи 5 минути от мача. Лошата серия на Балкан обаче бе спряна от точна стрелба на Балабан от средно разстояние за 48:48.

Брусард вкара две за Орадя и румънците имаха двуточков аванс при 3 минути до края на мача - 48:50. Давонтей Джордан трепна във важен момент и вкара само един от двата си наказателни, но в следващото нападение на Балкан Балабан финтира елегантно съперник и отбеляза за 51:50.

Брусард отново намери коша на ботевградчани, но ключова тройка на Божидар Аврамов приближи Балкан до победата - 54:52 с 54 оставащи секунди. В същия момент бе свирено и неспортсменско нарушение в отбора на Орадея, а Балабан отбеляза един от двата наказателни - 55:52. Веднага след това Аврамов отново избухна с нова тройка за 58:52 и 40 секунди до края. Брусард обаче за пореден път прие ролята на лидер в румънския тим и наниза кош и фаул за 58:55.

Това обаче не бе достатъчно за обрат в срещата, въпреки че Орадя изпусна да изравни резултата в самия край, след като Никола Маркович пропусна тройка - 58:55 и първа победа за Балкан във ФИБА Къп тази година.

Дарко Балабан бе най-силният играч на българския шампион в днешния мач. Сърбинът се отчете с 14 точки и 7 борби при 6/8 стрелба от игра. Героят Божидар Аврамов наниза 12 точки от пейката, а Тауан Ейджи остана с 11 точки и 9 борби.

За Орадя Джордан Уотсън и Арън Брусард създадоха най-много проблеми на Балкан. Първият отбеляза 12 точки, а вторият - 11. Нито един друг играч обаче не прескочи двуцифрения актив.

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 6, Давонтей Джордан 5, Николай Грозев 4, Димитър Димитров 6, Дарко Балабан 14 (Божидар Аврамов 12, Тауан Ейджи 11, Денислав Вутев)

ОРАДЯ: Стивън Холт 4, Арън Брусард 11, Гарлън Грийн 4, Каталин Бакиу 2, Никола Маркович 8 (Джордан Уотсън 12, Драган Жекович 8, Богдан Никулеску 3, Артурас Валейка 3)