Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Четвъртата поредна победа прати Уест Хам пред Ливърпул (видео)

Уест Хам победи с 3:2 Кристъл Палас в лондонското дерби от 20-ия кръг на Висшата лига. "Чуковете" получиха гол още в 3-ата минута, но осъществиха пълен обрат, а в действителност заслужаваха да спечелят и много по-убедително. Две попадения заби Томас Сучек, а точка на спора сложи Крейг Доусън. Точен за Кристъл Палас на два пъти точен беше Уилфред Заха.

Четвъртият пореден успех позволи на Уест Хам да събере 35 точки и тимът е 4-и в класирането, изпреварвайки шампиона Ливърпул. Кристъл Палас е на 13-а позиция с 23 точки.

Палас влезе в този мач след тежка загуба с 0:4 от Манчестър Сити. Мениджърът Рой Ходжсън направи три промени в състава в сравнение с поражението от "гражданите". Уилфред Заха и Кристиан Бентеке поведоха атаката, заемайки местата на Джордан Аю и Джеймс Маккарти, а Шейку Куяте се появи вместо контузения Джеймс Томкинс.
Уест Хам имаше мач за ФА Къп през уикенда. "Чуковете" разгромиха с 4:0 Донкастър, а днес излязоха с доста променена стартова единайсеторка. Джарод Боуен, Саид Банрама и Пабло Форналс действаха зад изнесения в предни позиции Микейл Антонио, а Деклан Райс и Томаш Сучек си партнираха в средата на терена.
Кристъл Палас нямаше загуба от този съперник в последните им 4 мача (2 победи и 2 равенства), но мениджърът на Уест Хам Дейвид Мойс спечели всяко от предишните си 4 гостувания на "Селхърст Парк", при това с различни отбори - Престън, Евертън, Манчестър Юнайтед и Съндърланд. Днес серията му продължи.
Началото на срещата беше повече от любопитно. Заха даде преднина на "орлите" още в 3-ата минута след красива комбинация с Бентеке. Двамата размениха пасове на малко разстояние, а Заха стреля точно до гредата и не остави шансове на Лукаш Фабиански с деветото си попадение през сезона.
Отговорът на Уест Хам дойде в 9-ата минута. Хубаво подаване на Форналс намери Микейл Антонио до самата аутлиния, той прехвърли топката към връхлитащия Сучек и чешкият национал изравни с глава - 1:1.
Уест Хам изцяло овладя инициативата и в средата на полувремето направи обрат с втори гол на Сучек. Бившият халф на Славия (Прага) беше точен след центриране на Аарън Кресуел и се разписа за 10-и път след трансфера си през февруари миналата година. В този период само Бруно Фернандеш има повече голове сред полузащитниците във Висшата лига.
Ситуацията за Кристъл Палас можеше да стане още по-неприятна, но Микейл Антонио нацели гредата. Сучек пък за малко не оформи хеттрик в 32-ата минута, но Висенте Гуаита се справи с изстрела му извън наказателното поле.
Малко по-късно Гуаита спаси и удар на Форналс, а късметът бе на страната на домакините и в 40-ата минута, когато гредата за втори път попречи на Микейл Антонио да се разпише. На почивката статистиците отчетоха, че за първи път от 2017 година в мач от Висшата лига всеки от първите три точни удара се превърна в гол.
В началото на второто полувреме Заха можеше да изравни, но не съумя да преодолее Фабиански. Пред другата врата Микейл Антонио бе намерен с перфектен пас от Банрама, но Висенте Гуаита за пореден път се намеси блестящо. В 65-ата минута обаче Креийг Доусън засече центриране на Боуен и с глава направи резултата 3:1 в полза на "чуковете".
Кристъл Палас по никакъв начин не можа да реагира до края на мача. "Орлите" нямаха никакви идеи в атака и чак в последните секунди на добавенто време върнаха едно попадение чрез звездата си Заха.  "Орлите" инкасираха втора поредна загуба, която ги остави на 13-о място, но с мач повече от 14-ия Уулвърхамптън.