Тежко начало за Балкан във ФИБА Къп

Отборът на Балкан (Ботевград) започна участието си в тазгодишното издание на ФИБА Къп със загуба. Действащият шампион на България не намери отговор срещу действията на румънския Сибиу и бе надигран със 75:88 (18:30, 23:23, 16:23, 18:12) в откриващия си мач от група "D" на втория по сила турнир на ФИБА. Баскетболистите на старши треньора Йовица Арсич изоставаха в резултата през целия мач, като на моменти разликата минаваше 20-те точки.

Румънският тим се представи на много високо ниво през днешния ден, като тотално обезличи играта на ботевградчани. Сибиу взе цели 18 борби в нападение, общо 49 борби срещу само 27 на българския отбор, и вкара 12 тройки по пътя към успеха. За Балкан в игра отново не се включи центърът Денислав Вутев. Както е известно, "зелените" заминаха за Истанбул без Станимир Маринов, Марин Маринов и Здравко Христов.

Следващият мач на Балкан отново е срещу румънски съперник. В четвъртък от 14:00 часа представителят на България се изправя срещу Орадя във втората си среща от груповата фаза на турнира.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Сибиу започна двубоя много силно и реализира първите си два опита от игра. Американецът Айзея Филмор и румънският талант Лукас Тохатан поведоха своите към преднина от 0:6. Давонтей Джордан откри сметката на Балкан с чудесен пробив, а след това капитанът Димитър Димитров наниза тройка за 5:6. Румънците отново се възползваха от силната игра на Тохатан и записаха нови 6 поредни точки, за да поведат с 5:12. Българският тим бе затрудняван максимално от коравата защита на Сибиу и при първият таймаут резултатът бе 6:17 в полза на двукратните шампиони на Румъния.

След прекъсването момчетата на Йовица Арсич се завърнаха на паркета по-мотивирани и направиха минисерия от 6:2, за да намалят изоставането си на пет точки при 13:18. Сибиу обаче отново се отскубна в резултата след три успешни наказателни на Филмор - 16:24. За съжаление, румънците първи достигнаха до двуцифрената разлика, след като Маркийс Адисън реализира тройка за 16:27. Кошмарната серия от тройки на Сибиу продължаваше с пълна сила и тимът от северната ни съседка затвори частта с четвъртата си стрелба от далечна дистанция за 18:30.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Балкан направи опит да се завърне в резултата с четири поредни точки за начало на втория период, но баскетболистите на Дан Флешериу отвърнаха на удара и увеличиха преднината си до 14 точки при 22:36. Божидар Аврамов отново стопи разликата до 9 точки, но по-разнообразната игра на Сибиу му позволяваше да държи комфортната преднина в своите ръце - 34:46.

Все пак и румънският тим започна да прави грешки в своите нападения, което бе добре дошло за Балкан. "Зелените" грабнаха възможността и се добраха на шест точки то съперника си - 40:46. Въпреки това, Сибиу не позволи повече отпускане в редиците си и завърши частта със седем последователни точки, за да си върне двуцифрения аванс на почивката - 41:53.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третият период започна с размяна на кошове от двата отбора, но отличната успеваемост на Сибиу от далечна дистанция отново покачи разликата до 14 точки - 46:60 след тройка на Тохатан. Българският тим отстъпваше по почти всеки показател на своя съперник и поради това разликата доближи 20-те точки - 46:64. Неизбежното обаче се случи и доминацията на Сибиу се отрази в резултата - 20 точки разлика при 50:70. Третата четвърт приключи при резултат 57:76 в полза на румънския тим.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Интригата в двубоя като че ли официално напусна залата в Истанбул след първите минути на последния период. Балкан нямаше кош цели четири минути, а през това време Сибиу увеличаваше разликата в резултата и си подсигуряваше победата - 57:80. Въпреки тежката ситуация, Балкан все пак не спря да се бори с направи серия от 9:0, с която намали дефицита си до 14 точки - 66:80. Все пак това се оказа просто една малка светлинка в тунела за момчетата на Йовица Арсич, които загубиха откриващия си двубой с крайното 75:88.

Айзея Филмор завърши като топреализатор за Сибиу със своите 24 точки и 9 борби. Кристофър Купър наниза 16 точки и взе 9 борби, Маркийс Адисън вкара 13 точки, а Лукас Тохатан остана с 12 точки за 14 минути.
За Балкан Божидар Аврамов бе най-полезен с 16 точки, Сияни Чеймбърс добави 14 и 6 асистенции, Давонтей Джордан остана с 13 точки, а капитанът Димитър Димитров записа 11 точки.