Ман Юнайтед задълбочи кризата в Ливърпул с триумф в зрелищно дерби на "Олд Трафорд" (видео)

Манчестър Юнайтед се класира за 1/8-финалите на ФА Къп, след като победи Ливърпул с 3:2 на "Олд Трафорд" в 206-ото дерби между големите съперници на английския футбол. Само преди седмица двата отбора направиха 0:0 в сблъсъка си на върха в Премиър лийг. Днес обаче дербито се превърна в истинско зрелище. Мърсисайдци преодоляха головите си проблеми и поведоха със страхотно попадение на Мохамед Салах (18'). Мейсън Грийнууд (26') и Маркъс Рашфорд (48') направиха пълен обрат, но нов гол на Салах (58') отново възстанови паритета. Бруно Фернандеш донесе първата победа на Юнайтед в последните шест мача с Ливърпул, след като бе точен от пряк свободен удар. В следващия кръг от надпреварата "червените дяволи" ще срещнат Уест Хам. Ливърпул пък има много сложно гостуване на Тотнъм в четвъртък в двубой от Премиър лийг.

Пет бяха промените на Оле Гунар Солскяер от двубоя с Фулъм. Дийн Хендерсън започна на вратата, Виктор Линдельоф се завърна в центъра на защитата като партньор на Хари Магуйър. Дони ван де Беек стартира вместо Бруно Фернандеш, а Скот Мактоминей замени Фред. Антони Марсиал отстъпи мястото си на Маркъс Рашфорд.
Юрген Клоп направи също пет промени в сравнение със злополучния мач с Бърнли. Рис Уилямс започна в центъра на отбраната заедно с Фабиньо. Джеймс Милнър стартира в халфовата линия, а Къртис Джоунс, Роберто Фирмино и Мохамед Салах оформиха нападателното трио. Садио Мане остана на пейката. Жоел Матип и Джордан Хендерсън не бяха в групата за днешното дерби.
Първата добра атака бе за гостите. В третата минута Вайндалдум получи от Салах на границата на наказателното поле, но ударът на нидерландеца бе блокиран от Мактоминей. В десетата Грийнууд проби на скорост отдясно и стреля в близкия ъгъл, но Алисон изби с крак.
В 18-ата минута Фирмино отправи страхотен пас между Люк Шоу и Хари Магуайър, с който изведе Салах зад отбраната. Египтянинът много технично прехвърли Дийн Хендерсън, давайки аванс на шампионите.
 Юнайтед обаче изравни много скоро. В 26-ата минута Погба отне от Фирмино пред наказателното поле на домакините, след което французинът бе фаулиран, но Поусън даде авантаж. Топката стигна до Рашфорд, който със страхотен диагонален пас намери Грийнууд. Последният стреля много добре в ъгъла за 1:1.
Манчестър Юнайтед завърши доста силно първото полувреме. В 42-рата минута Алисон даде лош пас към Фабиньо, който пък се размина нелепо с топката и фаулира Кавани пред наказателното поле. Бразилецът получи жълт картон, а Погба изпълни пряк свободния удар, но топката премина над вратата. Малко след това домакините имаха още по-добра възможност. Шоу центрира остро отляво, Алисон изби, след което Мактоминей стреля, но Тиаго изчисти пред голлинията. В края Погба нанесе нов опасен изстрел от границата на наказателното поле, но кълбото профуча встрани.
Три минути след подновяването на играта Манчестър Юнайтед направи пълен обрат, възползвайки се от груба грешка на Рис Уилямс, който спокойно можеше да пресече едно дълго подаване на Грийнууд. Младият бранител обаче не уцели топката, което даде шанс на Рашфорд да излезе в чиста позиция. Нападателят стреля в далечния ъгъл, а Алисон не успя да спре топката - 2:1.
Ливърпул обаче отговори подобаващо. В 58-ата минута Джеймс Милнър пропусна страхотен шанс, след като от няколко метра, останал сам срещу Хендерсън, стреля над вратата. Само минута по-късно обаче именно Милнър пресече пас на Кавани и пусна веднага към Фирмино, който върна към него. Опитният халф обаче пропусна за Салах, който направи 2:2.
Много скоро след това Ливърпул можеше да вкара трети гол, но Хендерсън спаси силен удар на Александър-Арнолд, насочен в близкия му ъгъл.
Мане замени Вайналдум, а Фред и Бруно Фернандеш се появиха на местата на Грийнууд и Ван де Беек.
Ливърпул продължи да натиска в тези минути. В 67-ата минута Хендерсън отново се намеси решаващо, след като Салах се измъкна и стреля отблизо с десния крак, но стражът на домакините го лиши от хеттрик.
Въпреки доминацията на мърсисайдци, отново центъра на защитата провали шампионите. Фабиньо фаулира Кавани точно пред границата на наказателното поле. Бруно Фернадеш насочи топката в ъгъла, а Алисон също не бе пласиран добре и не успя да се намеси - 3:2.

В 89-ата минута удар с глава на Кавани срещна гредата, а в добавеното време Салах имаше последната възможност, но стреля встрани.