Баскетбол

Балкан прекъсна рекордната серия на Рилски спортист

23 януари 2021 | 20:48 - Обновена

Отборът на Балкан (Ботевград) спря рекордната серия от 12 поредни победи на лидера в класирането на Националната Баскетболна Лига Рилски спортист. Момчетата на старши треньора Йовица Арсич надиграха домакините от Самоков с крайното 71:76 (20:21, 18:16, 15:19, 18:20) в голямото дерби на 15-ия кръг в мъжкото ни баскетболно първенство. Ботевградчани преодоляха двуцифрен дефицит във втората четвърт и стигнаха до победата в ключовите минути на последната част след серия от 1:11 за край на мача.

По този начин Балкан записва втората си поредна и общо девета победа от началото на сезона. Действащите шампиони на България продължават да са на третата позиция в подреждането в НБЛ с баланс 9-4, като изостават на три точки от втория Левски Лукойл. "Зелените" са и с мач по-малко от столичани. Рилски спортист пък допуска първата си загуба от над три месеца насам и така клубният рекорд от 12 поредни успеха на тима остава в историята. Все пак тимът от Самоков запазва лидерската си позиция в класирането с 12 победи и 2 загуби.

Стабилната защита на гостите ограничи Рилски спортист до само 22% успешни стрелби за две точки. Тимът на Людмил Хаджисотиров наниза едва 6 от 27-те си опита от зоната за две, като основното оръжие на домакините бе стрелбата от тройката - 14 успешни от общо 32 опита. Балкан пък стреля 24/43 за две точки и 6/24 от тройката.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Алекс Симеонов откри резултата в полза на Рилски спортист с успешен изстрел за три точки. Балкан пропусна първите си четири опита от игра, но след това Божидар Аврамов и Дарко Балабан бяха точни в две поредни нападения за 3:4. Правещият отличен сезон Сияни Чеймбърс увеличи серията на гостите на 0:7 след перфектна стрелба от тройката, а след ново грешно нападение на домакините Димитър Димитров се възползва за 3:9. Това никак не се хареса на Павлин Иванов, като лидерът на "Рилецо" отбеляза пет поредни точки, за да намали дефицита до една точка при 8:9.

May be an image of 3 души и people playing sports

Самоковци увеличиха серията си на 10 последователни точки след нова тройка на Иванов и два успешни наказателни на Брандън Браун - 13:9. Аврамов и Чеймбърс обаче върнаха паритета в резултата - 13:13. Рилски отново тръгна на щурм и поведе с 4 точки след още две успешни тройки - по една на Браун и Иванов, който пък записа 11-ата си точка в мача - 19:15. Ботевградчани завършиха частта с минисерия от 1:6 и поведоха в резултата с една точка - 20:21.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Шестата тройка в мача за Рилски и първа за Тихомир Желев в мача върна актива в полза на домакините при 23:21 в началото на втория период. Кош на Карамфилов и нова тройка на Желев увеличиха преднината на "Рилецо" на 7 точки след серия от 8:0 за старт на частта - 28:21. Лошите новини за Балкан се изсипваха една след друга, тъй като Рилски продължаваше да трупа аванс - 33:21 и вече цели 4 минути без кош за отбора на Йовица Арсич.

Шампионите се събудиха по средата на частта и реализираха 5 поредни точки, за да намалят изоставането си на 7 при 33:26. Нико Карвачо вкара един наказателен, но след това подемът в играта на гостите продължи да е на преден план и Сияни Чеймбърс наниза четири поредни точки за 34:30.

Двата тима си поделиха по още един кош за 36:32, а след това Божидар Аврамов реализира страхотна тройка, за да върне Балкан на само една точка изоставане - 36:35. Карамфилов отбеляза два наказателни за Рилски, но последният кош за първото полувреме бе дело на Тауан Ейджи, който сложи точка на началните 20 минути с поднасяне за 38:37.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата четвърт започна с доста грешни отигравания от страна на двата състава. Рилски продължаваше да разчита на стрелбата от тройката и наниза 9-ата си точна стрелба от тази зона чрез Алекс Симеонов, но след това Балкан отвърна с 6 поредни точки, за да обърне резултата - 41:43. В следващите няколко минути и двата тима започнаха да бележат стрелба след стрелба и да увеличават темпото, но ботевградчани останаха напред в резултата при 47:50.

May be an image of 1 човек и playing a sport

Шампионите продължаваха да се представят на по-добро ниво от началото на третата част, като авансът им достигна пет точки след кошове на Ейджи и Давонтей Джордан - 49:54. Двамата американци комбинираха и за следващия кош на "зелените", чрез който Балкан поведе със 7 при 49:56. Браун и Златин Георгиев върнаха четири точки за домакините и двата тима влязоха в последния период при резултат 53:56.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Чудесно начало на четвъртата част за Деян Карамфилов отново върна актива в полза на Рилски. Гардът вкара два наказателни, а след това отбеляза и тройка за 58:56. И двата отбора се захапаха в дефанзивен план и не позволяваха никакви лесни точки в следващите няколко минути, но все пак Дарко Балабан приключи сушата с два успешни наказателни удара за 58:58. Николай Георгиев се включи с първите си две точки в мача, за да донесе нова преднина на Рилски, но Аврамов изравни - 60:60.

May be an image of 2 души

Нещо подобно се случи и в следващите секунди, когато Златин Георгиев вкара два наказателни, които бяха неутрализирани от кош и фаул на Аврамов - 62:63. Ники Георгиев обаче отвърна с ключова тройка за 65:63, а миг по-късно и капитанът Златин Георгиев стори същото за пет точки аванс в полза на Рилски - 68:63. Хубав пробив на Джордан върна две точки за Балкан, но Нико Карвачо също се разписа за 70:65. Отново гардът на Балкан порази мрежичката на домакините, но този път от тройката и така резултатът стана 70:68.

След фаул в нападение на Рилски, гостите изравниха резултата чрез Тауан Ейджи, който получи хубав пас от Димитър Димитров и завърши за 70:70. Павлин Иванов вкара само веднъж от линията за една точка аванс за Рилски, но Сияни Чеймбърс отбеляза тройка за 71:73 при оставаща около минута от мача.

May be an image of 5 души

Николай Георгиев пропусна много важна стрелба от тройката за Рилски, след което Тауан Ейджи бе фаулиран и не трепна от линията за четири точки разлика при 71:75 и 36 секунди до края на двубоя. В следващото нападение на домакините Брандън Браун също нямаше късмет от далечно разстояние и отново Ейджи застана на наказателната линия и вкара един от двата си опита за 71:76. Нови пропуски на домакините в края осигуриха победата на гостите.

Трима играчи на Балкан завършиха с по 17 точки - Сияни Чеймбърс, Тауан Ейджи (9 борби) и Божидар Аврамов, като последният добави и 5 борби и 8 асистенции към статистиката си за КПД от 26. Дарко Балабан отбеляза 10 точки и хвана 4 борби.

За Рилски Павлин Иванов бе точен с 14 точки и 5 борби, Брандън Браун остана с 12 точки, а Тихомир Желев завърши двубоя с 11 точки.

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брандън Браун 12, Павлин Иванов 14, Златин Георгиев 7, Алекс Симеонов 6, Николас Карвачо 3 (Тихомир Желев 11, Деян Карамфилов 9, Николай Георгиев 5, Мирослав Васов 3, Тери Портър 1)

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 17, Крис Минков, Божидар Аврамов 17, Димитър Димитров 3, Дарко Балабан 10 (Тауан Ейджи 17, Давонтей Джордан 9, Николай Грозев 3, Илиян Пищиков)