Левски с първа победа след гол със странична ножица и спасена дузпа на Михайлов в 90-ата минута

Отборът на Левски записа първа победа през 2021 година. "Сините" надвиха с 1:0 елитния полски тим Подбескидзе в хърватския град Пореч. Единственото попадение бе дело на Мартин Петков, който се разписа с красива странична ножица в 22-ата минута. Капитанът Николай Михайлов спаси дузпа в последните секунди, която бе отсъдена за игра с ръка на дебютанта Ребин Сулака.

Това бе втората проверка на столичани през този година, като отборът напълно заслужено победи последния в Полша. 26-кратните шампиони изиграха отново едно много добро първо полувреме, както бе и срещу Домжале. Този път това се случи в нова схема на игра 4-4-2, което трябва да дава повече компактност на отбора, както в защита, така и в халфовата линия. Сулака дебютира след почивката в схема 3-5-2. Интересното е, че преди почивката нападението направи добро впечатление, а след паузата защитата, докато отбраната през първата част и нападението през вторите 45 минути не успяха да се ориентират добре в схемите на игра.

В стартовия състав за проверката имаше три промени, като днес сред титулярите бяха Звонимир Микулич, Мартин Райнов и Здравко Димитров. Пред хърватина в защита започнаха Найденов, Алекс Петков, Живко Атанасов и Патрик-Габриел Галчев. Райнов, Даске, Здравков и Мартин Петков бяха четиримата халфове, докато Марин Петков помагаше на Робърта.

Именно нидерландецът отправи първия опасен удар още във втарата минута. Вратарят Mихал Пескович обаче с добър рефлекс изби. В 11-ата минута страхотно спасяване на Микулич запази вратата на "сините". Той спря Камил Билински, който бе останал сам срещу него.
Последваха няколко странни отсъждания на рефера, които вбесиха столичани. Първо българите искаха фаул срещу Галчев, след който Карол Даниелак излезе сам срещу вратаря. Осмицата стреля в аут, но изненадващо бе даден ъглов удар. Минута по-късно груб фаул срещу Робърта бе подминат от съдията.
В 22-ата минута Левски поведе с красив гол на Мартин Петков. 18-годишният нападател бе точен със странична ножица от 12 метра след центриране на Найденов.
Интересното е, че в първата контрола на тима Петков със същия удар нацели гредата. Този път обаче прати топката в долния ляв ъгъл. Малко след това Димитров стреля, но вратарят спаси. В 32-ата минута Микулич отново спаси опасен удар на поляците от няколко метра.
На почивката Николай Михайлов се появи в игра. Още в 47-ата минута Здравко Димитров можеше да удвои, отново вратарят на поляците спаси. Десетина минута по-късно Мартин Петков бе близо до втори гол, но стражът на противника изби с крак.
В 60-ата минута  Ребин Сулака дебютира за Левски, а с него в игра се появиха дошлият на проби Анте Върчилак, Александров, Славчев, Юруков и Стивън Петков, а "сините" се подредиха в схема 3-5-2.
Именно Петков не успя да удвои малко след влизането си, когато не засече подаване с глава на Атанасов.Десетина минути преди края удар отдалеч бе отразен от Михайлов. Плътен удар на Робърта бе спасен от стража на  Подбескидзе, а секунди след това Валери Божинов замени нидерландеца.
Буквално в последната минута за игра с ръка на Сулака реферът, който беше доста неориентиран цял мач, посочи бялата точка. Зад топката застана резервата Сергей Миакушко, но Михайлов се хвърли вдясно и парира удара. С това донесе и първата победа на Левски за годината, която дойде срещу тим, който е по-напред в подготовката, тъй като след седмица стартира сезона в Екстракласата срещу Легия Варшава.
Именно това бе последната контрола на поляците, в които се състезава бившият вратар на "сините" Мартин Полачек. Той е контузен и пропусна мача.
Кошмарен дебют на новия вратар на Левски (видео)
Напомняме, че "сините" отстъпиха първата си проверка за 2021 година доста нелепо с 1:2 от Домжале, след като другото ново попълнение - вратарят Звонимир Микулич, сбърка при двете попадение на словенците.
Следващата контрола на Левски е на 27 януари срещу словенския Копер.

Лeвски - Подбескидзе 1:0
1:0 Мартин Петков (22)

Левски: Звонимир Микулич, Ивайло Найденов, Алекс Петков, Живко Атанасов, Патрик-Габриел Галчев, Мартин Райнов, Тома Даске, Марин Петков, Здравко Димитров, Найджъл Робърта, Мартин Петков

Резерви: 13. Николай Михайлов (В), 12. Николай Кръстев (В), 66. Пламен Андреев (В), 5. Ребин Сулака, 8. Симеон Славчев, 9. Стивън Петков, 14. Матео Стаматов, 15. Анте Врличак, 18. Насиру Мохамед, 27. Асен Митков, 41. Георги Александров, 45. Илия Димитров, 77. Илия Юруков, 86. Валери Божинов, 99. Николай Арахангелов

Подбескидзе: 40. Mихал Пескович, 20. Дмитро Башлай, 4. Милан Рундич, 3. Рафал Янички, 6. Петар Мамич, 21. Герго Кочиш, 15. Якуб Биеронски, 10. Деслей Убинк, 17. Метеуш Марзек, 8. Карол Даниелак, 9. Камил Билински