Коби и компания вгорчиха дебюта на Шак за Финикс

Отборът на Лос Анджелис Лейкърс победи като гост в доста резултатен мач Финикс Сънс със 130:124. Двата отбора изнесоха истински спектакъл за зрителите в зала US Airways Center във Финикс/Аризона, като в крайна сметка "Езерняците" измъкнаха победата. Успехът е общо трети за тима на Фил Джексън за четирите мача между двата отбора  през настоящия сезон. Сблъсъкът между "Слънцата" и Obi Wan Kobe и неговите съотборници от Лейкърс са едни от най-епичнитре през последните няколко сезона в НБА. През последните 2 години Финикс и Лейккърс играеха перманентно един срещу друг в първия кръг на плейофите на Запад. През 2006 година Лейкърс загуби с 3-4 победи, след като водеше в серията с 3-1. В 2007-а пък съставът на Финикс бе безапелационен, смачвайки Лейкърс с 4-1. Тази вечер обаче далеч не стояха по този начин.

Коби Брайънт отново беше познатия лидер на калифорнийците, вкарвайки 41 точки. Много силен мач изнесе и По Гасол, завършил срещата с 29 точки, а Ламар Одъм се отличи с 22 за успеха.

Амари Студамайър бе най-резултатен за Финикс с 37 точки, като любопитното е, че цели шестима състезатели от отбора на "Слънцата" завършиха с двуцифрен актив. Стив Неш наниза 26 точки, докато Леандро Барбоса завърши със 17 при поражението на домакините.

Срещата ще се запомни с дебюта на бившия център на Лос Анджелис Лейкърс Шакил О`Нийл, който наскоро премина в състава на Финикс от Маями Хийт. Шак бе един от лидерите на "Езерняците" в периода 1996-2004, като има 3 титли с клуба между 2000 и 2002 година. Оттогава датира и съперничеството му със суперзвездата на Лейкърс Коби Брайънт, който на практика е и негов бивш съотборник. Взаимоотношенията между двамата обаче претърпяха сериозно подобрение през последните 2 години, започвайки с разговори по телефона и срещи на публични места. Така или иначе Шак дебютира тази сутрин с 15 точки, 9 от които реализира в последната четвърт, както и "дежурните" 9 борби.

Лейкърс водеше с 13 точки през по-голямата част от първото полувреме, което в крайна сметка завърши 65:57 в полза на калифорнийците. Независимо от това след почивката двубоят продължи да бъде оспорван, като съвсем естествено развръзката дойде в последната четвърт. Четири минути преди края Коби Брайънт вкара за 117:114 в полза на Лейкърс. Малко по-късно Шакил О`Нийл удари без да иска своя съотборник Раджа Бел с лакет, като по този начин на практика извади гарда на Сънс от игра. Впоследствие Шак реализира единия от двата наказателни удара за 117:115, 03:40 минути преди края.

Кош на Коби, 02:50 минути преди финалната сирена направи резултата 119:115, но два наказателни удара на Стив Неш намалиха разликата до 2 точки. В оставащите по-малко от две минути преди края обаче Ламар Одъм и По Гасол бяха над всички и Лейкърс се поздрави с победата.