Испания

Барселона пропусна две дузпи, но си спести срама на Реал и Атлетико (видео)

22 януари 2021 | 00:29 - Обновена
Барселона се разходи по острието на бръснача, но след много мъки се класира за 1/8-финалите в турнира за Купата на краля. Каталунците пропуснаха две дузпи в редовното време и чак в продълженията стигнаха до победа с 2:0 срещу третодивизионния Корнейя. Първия гол вкара Усман Дембеле в 92-ата минута, а в последните секунди се разписа и Мартин Брайтуайт.

Дембеле влезе като резерва и се провали от бялата точка с комичното изпълнение в 80-ата минута. Преди почивката Миралем Пянич също не успя да реализира дузпа. Домакините, които в предишния кръг елиминираха водача в Ла Лига Атлетико Мадрид, също имаха своите шансове, колкото и рядко да атакуваха.
Въпреки победата, играта на Барселона поставя много въпросителни. Каталунците избегнаха срама на Реал Мадрид, който вчера беше изхвърлен от турнира от третодивизионния Алкояно, но показаха много слабости във всички линии.

За Куман това беше дебют като треньор на Барса в надпреварата за Купата на краля. Той обаче е печелил трофея начело на Валенсия през 2008 година. Нидерландецът и тимът му преживяха голямо разочарование само преди няколко дни, когато загубиха драматично финала за Суперкупата на Испания срещу Атлетик Билбао. Днес голяма част от титулярите не играха, а техните заместници не убедиха с представянето си.
"Лос кулес" никога не бяха излизали срещу този съперник в официален мач, но Корнейя редовно се среща с различните юношески формации на Барса. Тимът от Сегунда Б отстрани по пътя си Марино с 1:0, след което повали със същия резултат и Атлетико. В първенството обаче момчетата на старши треньора Гийермо Фернандес са в серия от 6 мача без победа - 3 равенства и 3 загуби.

Лионел Меси беше наказан, а Жорди Алба и Френки де Йонг получиха почивка. Куман включи в групата петима футболисти от дублиращата формация, като един от тях - Илаиш Мориба, бе титуляр. Той действаше в средата на терена, заедно с Миралем Пянич и Рики Пуч. Тримата нападатели бяха Антоан Гризман, Мартин Брайтуайт и Тринкао.
На вратата бе Нето, а в защита започнаха Оскар Мингеса, Роналд Араухо, Клеман Лангле и Жуниор Фирпо. Сред резервите останаха Марк-Андре тер Стеген, Самюел Юмтити, Серхио Бускетс, Педри и Усман Дембеле.

Домакините от Корнейя играеха с двама нападатели в лицето на Хавиер Онтиверос и Елой.
Барса нямаше очакваното надмощие в началото и футболистите на Корнейя стигнаха до два корнера, но те не доведоха до опасности пред Нето. Гризман изглеждаше разсеян, Тринкао и Брайтуайт също не бяха достатъчно активни и първият четвърт час измина без "блаугранас" да са създали чисто положение.

В 15-ата минута Мориба центрира и топката докосна ръката на Морено от домакините, но реферът Карлос Дел Серо Гранде не даде дузпа, а и в Купата на краля няма ВАР, така че ситуацията не беше прегледана.
В средата на първото полувреме защитата на Барселона не се ориентира добре след изпълнение на корнер, но Онтиверос също се забави и пропусна да нанесе добър удар. "Лос кулес" отговориха с шут над вратата на Тринкао.

В 33-ата минута младият португалец отново беше близо до откриване на резултата. След неговия удар топката рикошира в крака на Естейес, но Хуан Рамирес реагира добре и спаси.
Естейес беше замесен в събитията и малко по-късно, когато подходи невнимателно в наказателното поле и изрита в главата опитващия да стреля към вратата Араухо. Барселона получи дузпа, но Рамирес усети посоката на удара на Пянич и изби.

На почивката Куман извади Рики Пуч и пусна в игра Дембеле. Каталунците веднага имаха шанс да поведат, но Брайтуайт стреля право в Рамирес. Мачът ставаше все по-труден за Барса, макар че положения пред вратата на домакините не липсваха. Поредното такова пропиля Гризман след меко подаване на Пянич. Французинът стреля силно от въздуха, но прати топката над гредата.
В следващите минути Барселона изцяло се настани в противниковата половина, но атаките на отбора бяха еднотипни и не затрудняваха защитата на Корнейя. Четвърт час преди края Куман реши да направи още две смени и в игра се появиха Бускетс и Педри.

В 78-ата минута Дел Серо Гранде даде втора дузпа за "блаугранас". Тя много приличаше на първата. Този път Морено вдигна високо крака си и изрита Лангле, който се беше включил в атаката на Барса. Изненадващо зад топката застана Дембеле. Французинът буквално подаде топката в ръцете на Рамирес и накара Куман да побеснее.
Нидерландецът имаше защо да се ядосва - отборът му играеше слабо, а на всичкото отгоре на два пъти не успя да реализира дузпи, при това след откровено несериозни изпълнения. След 80-ата минута Барселона създаде две стопроцентови положения, но в единия случай Брайтуайт не уцели вратата, а после блестящият Рамирес отрази мощен шут на Пянич.

В продълженията играчите на Барса се постараха да си спестят очертаващия се срам. Още в 92-ата минута Дембеле откри резултата с много мощен шут извън наказателното поле. Рамирес отново докосна топката, но ударът бе твърде силен и гостите поведоха. "Лос кулес" имаха няколко възможности окончателно да сложат край на интригата, но Гризман и влезлият на неговото място Конрад Де Ла Фуенте ги пропуснаха.
Последните 15 минути бяха лесни за Барселона. Каталунците спокойно си подаваха, а съперникът вече нямаше сили. Малко преди края Естейес остави домакините с човек по-малко, след като получи червен картон. В заключителните секунди Педри изскочи сам срещу вратаря, но предпочете да подаде на Брайтуайт и датчанинът се разписа на празна врата.

Следващият мач на Барселона е гостуване на Елче в Ла Лига.