Сензация за Купата на краля! Третодивизионният Алкояно изхвърли Реал Мадрид

Третодивизионният Алкояно сътвори сензацията в 1/16-финалите на турнира за Купата на краля в Испания, след като отстрани шампиона Реал Мадрид след продължения на собствения си стадион. В редовното време двубоят завърши 1:1, а в продълженията с човек по-малко Алкояно стигна до пълен обрат и продължава напред в турнира.

Голът за мадридчани отбеляза Едер Милитао в самия край на първото полувреме. Десет минути преди края на редовното време Хосе Солбес изравни за домакините и вкара мача в продължения. В тях нещата не изглеждаха добре за Алкояно, особено след като отборът остана с човек по-малко, но в 115-ата минута Реал плати за разсеяната си игра. Тогава Хуанан вкара за 2:1 и мадридчани нямаха време за реакция, след като проспаха цели два часа преди това.

Така Реал Мадрид стана втората елитна жертва за Алкояно, който отстрани Уеска с 2:1 на свой терен в предишния кръг. Любопитен факт е, че треньорът на Реал Зинедин Зидан не е печелил никога Купата на краля като играч и треньор по време на престоя си на "Сантяго Бернабеу". Като футболист той има два загубени финала, а като треньор е стигал най-много до четвъртфинал.

Двубоят дойде само няколко дни след поражението на Реал с 1:2 от Атлетик Билбао в полуфиналите за Суперкупата на Испания.
Зидан извърши доста промени в стартовия състав, като на вратата започна Андрей Лунин. Дебют за мадридчани направи и 20-годишният бранител Виктор Чуст.

През първото полувреме Реал Мадрид владееше повече топката, но така и не стигаше до чисти положения пред вратата на 41-годишния страж на домакините. Така се стигна до 33-ата минута, когато Алкояно едва не шокира именития си съперник чрез Ел Гезуани, който не уцели вратата, но гол така или иначе нямаше да бъде зачетен, тъй като беше маркирана засада. Реал Мадрид все пак материализира своето игрово превъзходство в самия край на полувремето, когато бразилецът Едер Милитао с глава засече в мрежата центриране на сънародника си Марсело.

Реал Мадрид излезе след почивката с мисълта да реши бързо изхода на мача. В 54-ата минута Лукас Васкес стреля отлично от дистанция, но стражът на домакините спаси. Зинедин Зидан прати Карим Бензема да загрява и в крайна сметка французинът се появи в игра в 67-ата минута на мястото на Мариано Диас, който ще получава все повече игрови минути след напускането на Лука Йович. Появата на Бензема на терена направи атаките на Реал доста по-опасни. Домакините не се предадоха и в заключителните минути създадоха две опасни положения. Първо Лунин спаси една влизаща във вратата топката след ъглов удар, но във втората ситуация беше безпомощен, след като оставеният непокрит отново след корнер Хосе Солбес изравни. Реал тръгна смело напред в заключителните 10 минути. Лукас Васкес стреля с глава, но Хосе Хуан отново се оказа непреодолима преграда и запази резултата.

В 88-ата минута играчите на Реал имаха претенции за дузпа за игра с ръка след едно истинско меле пред вратата на Алкояно, но такава не беше отсъдена. В добавеното време Винисиус беше фаулиран в близост до наказателното поле. Иско центрира в наказателното поле, но не се стигна до нищо опасно и така мачът влезе в продължения.

В добавеното време гостите се активизираха, като създадоха няколко добри възможности за гол. В 110-ата минута домакините останаха с човек по-малко на терена след изгонването на Рамон Лопес, което на пръв поглед трябваше да улесни задачата на мадридчани. Стражът на домакините Хосе Хуан обаче продължи с героичните си изяви, като спаси удар на капитана на Реал в този мач Марсело. Така се стигна до 115-ата минута, когато след контраатака Алкояно стигна до победен гол, а негов автор стана Хуанан.

Така Алкояно се присъедини към вече класиралите се за 1/8-финалите тимове на Реал Сосиедад, Валенсия, Виляреал, Гранада, Алмерия, Севиля, Жирона, Бетис, Осасуна, Леванте, Райо Валекано и Навалкарнеро.

Алкояно - Реал Мадрид 2:1
0:1 - Милитао 45
1:1 - Солбес 80
1:2 - Хуанан 115

Алкояно: Хосе Хуан, Р. Лопес, А. Лопес, Раул, Прими, Жордан, Хуанан, Джони, Рубио, Ел Гезуани, Мехия.

Реал Мадрид: Лунин, Одриосола, Чуст, Милитао, Марсело, Каземиро, Валверде, Лукас Васкес, Винисиус, Мариано.